Jozef Karika: Tma

Keď som pred polrokom písala recenziu na Strach, netušila som, že onedlho sa predo mnou ocitne hneď ďalší Karikov horor – tentoraz pod názvom Tma.

Podobne ako v prvom prípade, jednoslovný názov dokonale vystihuje, o čo v knihe pôjde. Podivuhodná one man show, ktorej protagonista sa ocitne z ničoho nič na pokraji života a smrti.

Všetko sa začalo takmer nevinne – chceš si oddýchnuť od práce, od manželky, ktorá ti doma riadne píli uši, tak si zbalíš saky-paky a na pár dní odídeš do hôr na chatu. Samota je skvelá vec pre niekoho, kto dokáže byť sám so sebou. Horšie je, ak sa ti v nej začnú vynárať veci, ktoré by mali byť radšej zakopané niekde pod povrchom.

jozef karika tmaKeď hlavný hrdina za zvláštnych okolností stratí zrak, je prirodzené, že spanikári a obavy o svoj život sa miesia s hnevom, zúfalstvom, ale chvíľami aj odovzdanosťou osudu.

Na moment som zapochybovala o tom, že dej odohrávajúci sa na niekoľkých metroch štvorcových, vyrozprávaný jednou postavou, ma bude baviť a neskĺzne len do experimentálnej slohovej práce. Karika však opäť perfektne pracuje s psychologizáciou, nebolo jednej pasáže, kde by som prevrátila oči, lebo by bolo konanie hlavného hrdinu nelogické a nezapadalo do spádu deja.

Keďže ide o druhý hororový román z Karikovho pera, neubránim sa porovnávaniu. Obe knihy sa začínajú veľmi podobne – hlavný hrdina prichádza na miesto, ktoré nie je úplne neznáme, naopak – spájajú sa mu s ním isté spomienky z detstva. V oboch prípadoch má miesto dôležitú funkciu v príbehu a vystupuje v ňom dokonca akoby ďalšia postava. Autor tiež rád používa v napätej atmosfére rôzne nevinné symboly, ktorých spojenia slúžia na vyvolanie strachu (vianočné koledy, hračky).

Strach je plný obrazov, ale Tma je postavená na myšlienkach. Preto kým podľa Strachu by sa dal natočiť zaujímavý horor, Tma je vo svojej podstate nesfilmovateľná – čo pre mňa jej úroveň práve zvyšuje. Autor musí presvedčiť silou slov, nielen vyvolávaním obrazov.

K tomu si pridajte skvelú slovnú zásobu, odkazy na spoločenské dianie a perfektnú štylizáciu, na ktorú sme už pri Karikových dielach zvyknutí. Ak opäť o polroka príde ďalší horor, latka sa bude autorovi samému prekonávať len veľmi ťažko.

Keď som pred polrokom písala recenziu na Strach, netušila som, že onedlho sa predo mnou ocitne hneď ďalší Karikov horor - tentoraz pod názvom Tma. Podobne ako v prvom prípade, jednoslovný názov dokonale vystihuje, o čo v knihe pôjde. Podivuhodná one man show, ktorej protagonista sa ocitne z ničoho nič na pokraji života a smrti. Všetko sa začalo takmer nevinne - chceš si oddýchnuť od práce, od manželky, ktorá ti doma riadne píli uši, tak si zbalíš saky-paky a na pár dní odídeš do hôr na chatu. Samota je skvelá vec pre niekoho, kto dokáže byť sám so sebou. Horšie…
Téma - 8
Dej - 9
Postavy - 9
Štýl - 10

9

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like