Minulý piatok sme sa boli pozrieť do Slovenskej národnej galérie na výstavu Prerušená pieseň (Umenie socialistického realizmu 1948 – 1956). Ja chodím po galériách skôr v zahraničí, ale na období socialistického realizmu ma vždy niečo fascinovalo, a tak som si ju nechcela nechať ujsť. Zistila som, že veľa ľudí ani netuší, že v Bratislave niečo také prebieha, preto jej venujem tento krátky článok.
Výstava je venovaná výtvarnému umeniu v období socialistického realizmu, ktoré sa nazýva aj socrealizmus, socreal, sorela – obdobie, kedy bolo umenie diktované, sledované a financované politickou garnitúrou.
Názov výstavy reaguje na spôsob, ako je toto obdobie vnímané – ako násilné prerušenie modernej tradície. Poukazuje tiež na jednu z vlastností tohto umenia, ktoré malo radostne „spievať“ o nových politických, sociálnych a umeleckých zajtrajškoch a krajšej budúcnosti.
Aké má byť socialistické umenie, nebolo hneď jasné a pravidlá sa formovali postupne. Novú cestu umenia prezentovali diela akceptovateľnej minulosti – čo bolo zakotvené v národnom a ľudovom, čo zobrazovalo vrúcny vzťah k ľudu, práci, národu a k zemi, to bolo prijaté (Benka, Fulla, Majerník a ďalší).
Jednou z úloh dobového umenia bolo vytvoriť nového hrdinu, hodného nasledovania – s tým súviselo oživenie portrétu – predovšetkým zobrazenia vysokých politických činiteľov, čo prispievalo k budovaniu kultu osobnosti. Nový socialistický hrdina – to bol hrdina všedného dňa – robotník, roľník, budovateľ.
Výtvarným ideálom bola podoba monumentálnej výtvarnej realizácie v architektúre – okrem oslavovaného diela Márie Medveckej Oravská priehrada je takýmto počinom výzdobný program pre Armádne divadlo v Martine (Martin Benka). Napriek tomu, že na nej pracoval niekoľko rokov, nebola nikdy v divadle skompletizovaná – opona, ktorá je dominantným dielom celej kolekcie, je pravdepodobne vystavená vôbec prvýkrát.
Výstavu dopĺňajú aj rôzne audiovizuálne dokumenty, týkajúce sa tejto doby, trochu slabšia expozícia venovaná procesu s Miladou Horákovou, ale napr. aj krátky hraný protikapitalistický film s Gustavom Valachom v hlavnej úlohe.
Výstava prebieha ešte do 21. októbra, tak ak vás tieto veci zaujímajú, rozhodne si ju nenechajte ujsť. Vstupné pre dospelých je 3,50 € a pre študentov 1,30 €.