V minulom dieli som vám ponúkla niekoľko možností, kde hľadať WP témy a na čo si pri ich výbere dať pozor. Je to najdôležitejší krok v celom procese budovania WordPress stránky, preto sa pri ňom ešte na chvíľu zdržím.
Ak si pri výbere témy dáte dobrý pozor, čaká na vás už len vyklikanie obsahu a zopár nastavení. V opačnom prípade budete musieť niektoré dôležité funkcie riešiť osobitne a zbytočne si skomplikujete život.
Aké funkcie by mala obsahovať už na začiatku každá WP téma?
1. Responzívny dizajn
Aby sa váš web dokázal prispôsobiť mobilnému zariadeniu (dnes už okrem mobilov aj tabletom), mal by byť responzívny. V praxi to znamená, že pri zmenšení šírky prehliadača sa stránka vykreslí inak ako v klasickom počítačovom browseri. Kedysi sa to riešilo pluginom, ktorý automaticky pri prehliadaní cez mobil zapol zjednodušenú mobilnú tému, dnes sa na responzivitu pamätá už pri tvorbe témy v CSS. A keďže z mobilných zariadení prichádza čoraz viac návštevníkov, je nevyhnutné im takýto komfort pri čítaní zabezpečiť.
2. Zdieľanie na sociálne siete
Poviete si, že je to predsa v dnešnej dobe samozrejmosť. Áno, 99 % tém už má sociálne siete zakomponované, dôležité je však aj ako.
Základom sú jednoduché a nevtieravé social buttony pri článku, v niektorých témach nájdete aj social media widgety a počítadlá followerov. Platí, že menej je viac, najmä ak fungujete na Slovensku: úplne vám stačí Like, Tweet, príp. Google +1. Pri weboch s množstvom obrázkov sa oplatí zvážiť Pinterest.
3. Rôzne štýly stránok
WordPress si síce môžete upraviť podľa svojich potrieb a do každej podstránky vymýšľať nové rozloženie a obsah, ale nezaškodí, ak vám s tým niekto pomôže. Témy, ktoré obsahujú samostatné štýly pre stránky s recenziami, kontaktnými informáciami, referenciami a pod. sú vo výhode.
Osobitne treba spomenúť tzv. page buildery, vďaka ktorým si postavíte akúkoľvek stránku (homepage i podstránky) poskladaním dostupných komponentov (textboxy, slidery, call to action buttony a pod.).
4. Automatické aktualizácie a podpora
Ak do témy investujete 30 – 40 €, určite očakávate, že vývojár to po dvoch týždňoch nezabalí, ale bude sa téme ešte nejaký čas venovať – vychytávať muchy, dopĺňať nové funkcie a byť k dispozícii, ak niečo nejde tak, ako by ste si predstavovali. Výhodou sú automatické aktualizácie témy, ktoré fungujú podobne ako pri pluginoch – ak je k disopzícii nová verzia, z WP admina ju dvomi klikmi nainštalujete. Podpora sa štandardne rieši cez externé systémy (ak nakupujete na ThemeForest, mnohí vývojári používajú napr. Ticksy), kde si otvoríte ticket a čakáte na jeho vyriešenie. Nezaškodí si dopredu preklepnúť, ako sa vývojár témy ku svojim zákazníkom správa a akým tónom s nimi komunikuje.
5. Widgety
Hoci je widgetov v podobe WP pluginov po celom webe dosť, ráta sa ako veľké plus, ak vývojár niektoré zakomponuje priamo do témy. Dosiahne tým jednak rovnakú vizuálnu identitu na celom webe, a tiež zaručuje funkčnosť daného widgetu.
Niektorí vývojári poskytujú v rámci svojich tém aj prémiové widgety a pluginy, ktoré by ste si inak museli osobitne kúpiť.
6. Úprava témy
Kedysi bolo vrcholom customizácie ponúknuť čo najviac prednastavených štýlov témy (každý mal osobitne zladené farby, pozadie, príp. fonty). Teraz sa ponúkajú neobmedzené možnosti – vyberiete si vlastné pozadie (pokojne iné pre homepage a iné pre podstránky či kategórie), vlastné farby a na výber bývajú aj desiatky Google fontov. Čím viac nastavení téma má, tým máte voľnejšiu ruku v prispôsobení si dizajnu bez potreby zasahovať do kódu.
7. Podpora retiny
V dnešnej dobe, keď má každý druhý človek iPhone alebo iPad s retinou, sa mení zaužívané webové rozlíšenie 72 dpi. Témy podporujúce Retinu zobrazia obrázky a fonty ostrejšie, čo zlepší čitateľnosť a bude pôsobiť oveľa profesionálnejšie. Retina nechá vyniknúť aj všetky prvky témy, ktorá bude pôsobiť omnoho kompaktnejšie.
To je 7 funkcií, ktoré by mala podľa obsahovať každá správna WordPress téma. Ak vám tu chýba niektorá, bez ktorej sa určite nezaobídete, dajte mi o nej vedieť v komentároch.
1 comment
super článok