WordCamp 2013: O WordPresse, ktorý sa dá vypiť

Pred rokom sa v Žiline konal historicky prvý WordCamp. V undergroundových podmienkach Stanice Žilina-Záriečie sa stretlo 50 používateľov WordPressu, aby si vymenili skúsenosti a naučili sa niečo nové nielen z tutoriálov na webe.

Tento rok už chalani zo slovenského WordPress rozmýšľali vo väčšom. 120 účastníkov, 2 prednáškové sály na pôde FIIT STU v Bratislave, premyslený program a WordPress na každom kroku. To bol v kocke môj 20. apríl 2012.

wordpress-wordcamp-prednaskaParalelné prednášky (všeobecné, skôr pre začiatočníkov a odbornejšie pre pokročilých) nevyhovovali každému, ale mne sa tento nápad páčil. Pomohlo to rozdeliť publikum na dve časti – na používateľov a vývojárov. (Sama som mala prednášku, ktorá bola svojím zameraním určená hlavne pre ľudí bez akéhokoľvek kontaktu s WP. Neviem si predstaviť, čo by som povedala ľuďom, ktorí majú už za sebou desiatky WP webov.)

Ja už som tiež pár webov vytvorila, a predsa som celý deň presedela vo veľkej sále. Po uvítacom úvode Peťa Nemčeka som si vypočula prednášku Pala Magica o tom, čo máme na WordPresse radi a čo nás rozčuľuje, potom som bola na rade ja a po mne nasledoval Alec Kinnear. Vysoký charizmatický Kanaďan, ktorý vedel celkom dobre po slovensky (ale prednáška bola, našťastie, v angličtine) rozprával o SEO. Vysvetlil, že na bežnom webe nepotrebujeme zložité a drahé riešenia, ale stačí používať hlavu a pár jednoduchých pravidiel, ktoré by sme mali robiť, aj keby žiadne SEO neexistovalo.

wordpress-skPo obede Peťo Šebo (áno, to je ten, čo všetkých na začiatku vyhnal) hovoril o social media marketingu. Boli to v podstate úplne základné záležitosti, ale vďaka vtipnému drajvu mala prednáška šťavu a všetci, čo ostali, si to užívali. Miško Kopecký vysvetlil, čo pre neho znamená napísať perfektný článok a nebolo to veru slohové cvičenie, ale konkrétne a užitočné marketingové rady. Poslednú prednášku mal na svedomí Vlado „Exot“ Rejholec s témou WordPress MFA a affiliate. Tú (ani panelovku s tombolou) som už nevidela, lebo ma čakal ešte program v meste a cesta domov.

WordCamp bola dobrá akcia. Príjemná atmosféra, priestory na úrovni, občerstvenie veľmi fajn. Odchádzala som spokojná a inšpirovaná k drobným, ale dôležitým úpravám hlavne na svojom blogu. Jediné, čo som zatiaľ nevymyslela, je strategickejší prístup k marketingovým aktivitám a nejaký nápad, aký typ konverzií a monetizácie zvoliť.

Ďakujem za zorganizovanie WordCampu, stretnutie zaujímavých ľudí i za možnosť prednášať – WordPress.sk sme vypili včera – dobrý bol! Ak chcete podrobnejšie infošky, prečítajte si aj články od Exota a Aliana, prípadne od ostatných účastníkov. Na webe WP.sk už je aj správa a fotky od organizátorov, videá pribudnú onedlho.

Úvodná fotka + ja ako prednášam sú prevzaté z WP.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like