John Grisham: Platanový rad

Rasové problémy a spor o dedičstvo nie sú témy, o ktoré by som sa zvlášť zaujímala. John Grisham ako autor je pre mňa typický príklad „starej školy“. Veď jeho knihy si požičiavala z knižnice moja mama ešte keď som ja čítavala pána Tragáčika. A predsa som si po prečítaní Platanového radu pomyslela: „čo som robila celé tie roky, keď som mu doteraz nedala šancu?“

Seth Hubbard je bohatý podnikateľ. Hneď v úvode knihy sa obesí na starom platane. Vravia, že už nedokázal znášať ďalej svoju chorobu – mal totiž rakovinu.

Na tom by nebolo nič čudné. Dokonca aj závet, ktorý pred istým časom svedomito spísal u právnikov, je jasný a logický – z veľkého bohatstva sa ujde deťom, vnúčatám i miestnemu kostolu, ktorý navštevoval. Rodina sa stretne, zamkne dom a vyhodí čiernu gazdinú Lettie, ktorá sa o Setha v posledných rokoch starala. Ďalšia kapitola v ich živote je uzavretá. Zdá sa, že Lettie je jediná, komu bude Seth úprimne chýbať.

Mladý právnik Jake Brigance medzitým dostane poštou novší závet, napísaný vlastnoručne deň pred Hubbardovou smrťou. V ňom bohatý podnikateľ odkazuje takmer všetko svojej gazdinej Lettie. Ostatní nech skapú v pekle.

A tu sa začína právnický spor o platnosti nového závetu. Podľa pôvodných dedičov bol napísaný buď z pomätenia mysle alebo pod nátlakom. Vynára sa množstvo otázok: prečo Hubbard mení na poslednú chvíľu svoju poslednú vôľu? Čím si Lettie zaslúžila zdediť takmer 20 miliónov dolárov? Je v tom láska, sex či pomätenie v dôsledku silných liekov? Alebo sa azda pravda skrýva niekde úplne inde, na mieste, ktoré sa kedysi volalo Platanový rad?

Hlavnou postavou knihy je pre milovníkov Grishama dobre známy Jake Brigance. Mladý právnik v staršom dieli Kedy zabiť oslobodil černocha Carla Leeho, ktorý zastrelil dvoch belochov, keď znásilnili a dobili jeho malú dcérku. Tým si získal slávu i podporu (nielen) čiernych obyvateľov v malom mestečku na juhu.

Preto Hubbard vie, čo robí, keď vykonanie závetu zverí do Jakeových rúk. Vie, že bude poctivý a spravodlivý, hoci na neho všetci tlačia, aby to vzdal. Vie, že sa bude biť ako lev. Ale ľahké to rozhodne mať nebude.

My si asi ani nevieme predstaviť, aké dopady má rasová neznášanlivosť, ktorá hlavne na juhu v tomto čase stále pretrvávala. Vzdialene nám to môže pripomenúť rómsku otázku, ktorá zase vyvoláva veľké emócie u nás. Tá je však založená skôr na neprispôsobivom správaní. V prípade černochov ide o čistú rasovú nenávisť – pokladám niekoho za menej ako človeka len preto, že je čierny.

Platanový rad mi opäť pripomenul, ako veľmi ma bavia príbehy z právnického prostredia. Grisham, bývalý právnik, je v prostredí súdov ako doma. Čím zvláštnejší a komplikovaný proces sa črtá, tým lepšie môže prejaviť svoje schopnosti. Právnické čachre-machre vyžadujú brilantné myslenie, niekedy kúsok šťastia, ale často nechýbajú ani intrigy druhej strany. Je dôležité vytipovať si dobrých svedkov, kľúčové je zloženie poroty. Ak sa kamarátite so sudcom, môže vám to pomôcť, ale taktiež sa môže všetko obrátiť proti vám v tej najnevhodnejšej chvíli.

Grisham napísal Platanový rad ako výbornú oddychovku, ktorej nechýba napätie, tajomstvo i nečakaný záver. Dávam si záväzok, že pri jeho nasledujúcej knihe sa nebudem spoliehať na náhodu a už teraz sa teším na ďalšie pokračovania.

Rasové problémy a spor o dedičstvo nie sú témy, o ktoré by som sa zvlášť zaujímala. John Grisham ako autor je pre mňa typický príklad „starej školy“. Veď jeho knihy si požičiavala z knižnice moja mama ešte keď som ja čítavala pána Tragáčika. A predsa som si po prečítaní Platanového radu pomyslela: „čo som robila celé tie roky, keď som mu doteraz nedala šancu?“ Seth Hubbard je bohatý podnikateľ. Hneď v úvode knihy sa obesí na starom platane. Vravia, že už nedokázal znášať ďalej svoju chorobu - mal totiž rakovinu. Na tom by nebolo nič čudné. Dokonca aj závet, ktorý…
Téma - 6
Dej - 7.5
Postavy - 7.5
Štýl - 7.5

7.1

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like