Kelly Rimmerová: Keď som ťa stratila

Pred tromi mesiacmi som recenzovala knihu Spoznal som ťa bosú, ktorá padla do kategórie neohúri, neurazí. Preto som od tejto knihy som nečakala viac než mierne nadpriemerné letné čítanie. Našťastie môžem skonštatovať, že autorka jednoznačne naplnila (ak nie prekročila) svoj potenciál.

Po prečítaní anotácie vám príde na um niekoľko ďalších podobných kníh alebo filmov, ktoré ste videli alebo čítali, v ktorých niekto stratí pamäť a ten druhý mu ju musí svojou láskou stále obnovovať. Podobná červená niť sa tiahne aj tu, ale to nie je všetko.

Leo stratí pamäť počas práce na reportáži vo vojnovej zóne a jeho manželka Molly mu pomáha nielen s návrátom na nohy, ale aj obnovením predchádzajúceho života. Háčik je v tom, že len Molly zatiaľ vie, že ich vzťah bol pred nehodou tesne pred krachom a práve Leo inicioval neodvratný rozvod. Lenže ten si zatiaľ spomína len na to, ako sa do Molly zamiloval a je odhodlaný na ich vzťahu makať.

Keď som ťa stratila

Veľmi pozitívne ma prekvapilo, že táto pomerne klišéovitá téma sa dá spracovať tak zaujímavo. Vôbec to nie je prvoplánové, naopak – často som sa pristavovala pri tom, že som si vravela, ako to tá autorka dobre vymyslela, a najmä – ako sa od predchádzajúcej knihy vypracovala. Samozrejme, ak porovnávame ženské romány medzi sebou, nie ženské romány s nejakým Murakamim či Houellebecqom.

Hodnotu knihy vidím najmä v kompozícii. Súčasnú dobu rozpráva zo svojho pohľadu Molly. Jej pasáže sa striedajú s Leovými z doby pred nehodou, a týkajú sa práve času, na ktorý sa spoločne usilujú spomenúť si. Vidíme teda pohľad oboch postáv z rôznych časových úsekov a striedavo z mužskej a ženskej perspektívy. To kulminuje najmä v závere románu a pomáha nielen pochopiť stav, do ktorého sa dostali, ale aj riešenie, ako z neho von.

Mohla by to byť pokojne kniha do každej rodiny. Je síce pravda, že problémy so stratou pamäti neriešime každý deň. Táto otázka ale odchádza po začiatku knihy v podstate do úzadia. Oveľa viac je to kniha o tom najčastejšom probléme v každom vzťahu, kedy žena mužovi vyčíta, že sa jej nevenuje a muž žene, že ho nepodporuje.

Často mnohé konflikty vznikajú len preto, lebo sa jedna strana nedokáže vcítiť do tej druhej. Kniha Keď som ťa stratila v tom môže byť celkom dobrou pomôckou. Ukazuje totiž, že niekedy to môžu obe strany myslieť dobre, no nájsť kompromis a východisko môže byť problém.

Nie je to odborná literatúra, nie je to psychologická sonda, stále je to oddychovka pre ženy. Preto ak na vás aj moja recenzia pôsobí trochu komplikovane, nie je to na úkor príbehu. Dialógy, preklad aj záver knihy sú vymakané, takže knihu zlupnete za dva večery. Pokojne namiesto toho, aby ste sa vadili so svojím partnerom ;).

Pozitíva • Koho bude kniha baviť?

Negatíva • Nekupujte si knihu, ak:

  • neradi robíte kompromisy
  • nepotrebujete riešiť fungovanie vo vzťahu
  • hľadáte nekomplikovaný ľúbostný príbeh
Pred tromi mesiacmi som recenzovala knihu Spoznal som ťa bosú, ktorá padla do kategórie neohúri, neurazí. Preto som od tejto knihy som nečakala viac než mierne nadpriemerné letné čítanie. Našťastie môžem skonštatovať, že autorka jednoznačne naplnila (ak nie prekročila) svoj potenciál. Po prečítaní anotácie vám príde na um niekoľko ďalších podobných kníh alebo filmov, ktoré ste videli alebo čítali, v ktorých niekto stratí pamäť a ten druhý mu ju musí svojou láskou stále obnovovať. Podobná červená niť sa tiahne aj tu, ale to nie je všetko. Leo stratí pamäť počas práce na reportáži vo vojnovej zóne a jeho manželka Molly…
Téma - 6.5
Dej - 8.5
Postavy - 9
Štýl - 9.5

8.4

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like