You are PC. And I’m a Mac. II. časť: 5 dôvodov, prečo by každá žena mala chcieť Mac?

wVeľmi rada by som vedela, koľko percent z používateľov Macov sú ženy. Technicky zmýšľajúcich chlapov je veľa, tí dokážu oceniť technické špecifikácie, výkon a kvalitu, ktorú za svoje “ťažké prachy” dostanú. Ekonomicky zmýšľajúce ženy radšej investujú do nových topánok, kozmetiky či časopisov. Prečo by si mali kúpiť Apple, keď za tú cenu môžu mať 2 Windowsy? Dokladom toho sú aj reklamy Microsoftu, kde väčšinou ženy podliehajú vidine možnosti lacného nákupu notebooku s Windowsom, pretože tie Apple sú pre nich “tak strašne drahé…”. Okrem toho sa určite boja, ako so svojou minimálnou počítačovou gramotnosťou (ktorá sa žiaľ týka predovšetkým žien) dokážu ovládať nejaký iný systém, keď majú problém aj s obyčajným Windowsom.

Preto tu je 5 dôvodov, prečo by sa každá žena nemala báť, ale naopak, mala by si zaobstarať práve Mac.

1. Rýchlosť

Až na výnimky ako som ja :D, priemerná žena chce stráviť za počítačom čo najmenej času. Resp. strávený čas chce využiť čo najlepšie: zapnúť, urobiť čo treba, vypnúť a ísť sa venovať niečomu zaujímavejšiemu (alebo potrebnejšiemu). Chlapi sa radi stále v niečom “šparkajú”, skúšaju ako to funguje, menia, nastavujú… vlečie sa to s nimi ešte od čias, kedy sa hrávali s Legom a opravovali pokazené autíčka. My ženy sa tomu nerozumieme. Na čo potrebujeme vedieť, ako pracuje pračka alebo auto? Hlavne, aby pračka prala a auto aby jazdilo. A čo najrýchlejšie. Preto jednou z vlastností, ktoré môže žena na Macu oceniť, je rýchlosť.

V práci som mala vždy ohromnú zábavku, keď sme s kolegyňou súťažili, kto bude mať skôr zapnutý komp. Samozrejme, vždy som vyhrala. Jej notebook ešte len ukazoval logo Windowsu, keď môj už bol pripravený na serióznu prácu. Keď nerobím nič náročné, teda používam Mac iba na počúvanie hudby, pozeranie filmov, četovanie a surfovanie, môžem ho mať úplne v pohode zapnutý aj týždeň. Namiesto vypnutia ho iba zavriem, Mac sa uspí a kľudne s ním môžem cestovať “na trati Bratislava-Košice a späť”. Keď ho potrebujem, iba ho otvorím a hneď ho môžem používať. Je to úžasné hlavne v škole, keď si stihnem cez prestávku pozrieť maily a ešte aj vypiť kávu z automatu ;).

Na Windowse je tiež funkcia uspania a ešte dokonca aj hibernácie, ale ani parom nevie, aký je medzitým vlastne rozdiel. Tak sa stalo, že som uspala svoj ex-Asus a po pol hodine som ho vybrala s takou horúčkou, za ktorú by sa nehanbila ani prasacia chrípka. Asi sa úplne neuspal, no čakať x minút zakaždým, kým si Win “dovrčí”, sa mi zdá v dnešnej rýchlej dobe veľa.

Samozrejme, redukovať rýchlosť Macbooku len na jeho správanie pri uspatí a zobudení, by bola hlúposť. Ono je nejakým zázrakom všetko nejaké rýchlejšie. Za to môže:

  • práca so zložkami a súbormi, QuickLook – netreba otvárať každý dokument či obrázok, stačí stlačiť medzerník a vy môžete vidieť súbor, ktorý potrebujete, dokonca teraz sa budú dať takto pozerať komplet videá, či listovať “pédeefká”

  • Dashboard, Exposé, Spaces – stačí pohnúť rukou a vidíte všetko, čo potrebujete
  • rýchle vyhľadávanie pomocou Spotlight
  • celková rýchlosť a odozvy systému, v závislosti od použitého hardvéru a aplikácií

Dashboard

2. Funkcie

Sú ľudia, ktorým strašne prekáža, že Mac OS v každej kategórii neponúka taký výber programov ako Windows. Nechápem prečo. Prečo vyberať zo 100 programov pre napaľovanie, počúvanie hudby atď., keď ja potrebujem len jeden? Iste, nejaký výber musí byť, pretože nevyhovuje každému všetko a každý má aj iné nároky na ich funkcie. Vo väčšine prípadov platí, že v jednoduchosti je krása, a týmto heslom sa riadia aj v Apple. Preto k systému pribalili niekoľko jednoduchých, ale pritom použiteľných programov. Podčiarkujem slovo použiteľných, pretože v rámci inštalácie Windowsu bývalo tiež množstvo programov, ktoré ale každý človek s trochou zdravého úsudku hneď odinštaloval, príp. aspoň dôkladne odignoroval.

Priečinok s Apple aplikáciami

Najlepšie veci, ktoré dostanete k Macu priamo pri kúpe:

  • Address Book: adresár integrovaný do všetkých potrebných programov, v ktorých sa mená, čísla a adresy používajú.
  • Dashboard: hromada miniaplikácii, z ktorých si vyberiete, čo chcete a potom jedným ťukom do klávesnice sa všetky objavia. (Windows to má priamo na ploche, kde to podľa mňa dosť zavadzia).
  • iChat – podporujúci všetky možné spôsoby instant messagingu (IM) ako ICQ, MSN, Jabber a podobne, okrem toho umožňuje videokonferencie a mnoho iného.
  • iTunes – program na prehrávanie a organizáciu hudby, v ktorom sa jednoducho hľadajú, triedia a prehrávajú hudba, filmy, podcasty atď.
  • Mail: nenáročným stačí zabudovaný e-mailový klient, ktorý ja používam takmer nonstop
  • QuickTime – prehrávač videa od verzie 10.6 podporujúci jednoduché strihanie videa a jeho následné “šérovanie” napr. na youtube.
  • Time Machine – automatická záloha vašich dát
  • balíček iLife: iPhoto, iWeb, iMovie, iDVD, Garageband – programy na organizáciu fotiek, vytváranie webových stránok, strihanie videa a tvorbu efektných DVD

Sčítané a podčiarknuté, po kúpe Maca nie je dôvod na ďalšiu investíciu do softvéru – antivírus nepotrebujete, napaľovať možno priamo v systéme, alebo po stiahnutí nejakého jednoduchého programu zadarmo.

Jediný problém je s balíkom kancelárskych programov, ako je Office pre Windows, pretože také niečo existuje aj pre Mac, len je to o dosť horšie… Pomôcť môže stále viac aj vo Windowsovom prostredí používaný OpenOffice (zadarmo), príp. platený balík iWork (problémy s formátmi).

3. Dizajn

Prakticky tou najnepodstatnejšou, ale v mnohých prípadoch veľmi lákavou vychytávkou Applu je dizajn. Je založený na detailoch, ale zároveň platí – v jednoduchosti je krása. A ženy sú špecialistky v tom, že by si aj auto najradšej vybrali podľa toho, ako vyzerá ;). Mac OS X je nielen kvalitný, ale aj čo do dizajnu krásny systém. Ikonky, okná či animácie sú také efektné, že vyzerajú dobre aj vytlačené čiernobielo na novinovom papieri. Hoci tu ešte viac platí – sto ľudí, sto chutí, dizajn výrobkov Apple, či už vonkajší alebo vnútorný, je tiež jedným z veľkých plusov a v konečnom dôsledku aj podnetom ku kúpe.

iTunes

4. Stabilita

Teraz niečo technickejšie. Systém Mac OS X podporuje preemptitívny multitasking. Nepovieme si, čo to je, ale čo to nie je. Určite sa vám neraz vo Windowse stalo, že ste zámerne alebo náhodou niektorému programu naložili priveľa, a zrazu nestíha. Kurzor sa zo šípky zmení na presýpacie hodiny a vy sa len modlíte, “či ste si ten dokument stihli uložiť predtým, ako ste otvorili dvadsiatu kartu vo Firefoxe”. Tak, toto preemptitívny multitasking nie je. Názov sa nemusíte učiť naspamäť, pravdepodobne sa s ním už nikdy v živote nestretnete. Budete však vedieť, že jedna z výhod systému Mac je, že ak náhodou jeden program padá, v ostatných môžete pracovať ďalej.

Pri pohľade na plochu váš pohľad okrem krásnej tapety z Vladstudia určite upúta rad ikoniek (najčastejšie) dole. Môžeme si doň vložiť ikonky programov, ktoré používame najčastejšie a tiež sa tu objaví ikonka každého programu, ktorý je momentálne spustený. To, ktorý program beží, vieme podľa nenápadnej svetlej bodky pod ikonkou. Úplne bežne mávam spustených približne 10 aplikácií: Mail, prehliadač Safari, program na sťahovanie RSS, prehrávač hudby, videa, icq, skype, niečo na dokumenty, niečo na sťahovanie torrentov… No a keď pracujem, tak okrem toho ešte niečo pracovné :). Zdá sa vám to veľa? A už som spomínala, že komp vypínam tak raz za pár dní? Pýtate sa, ako to zvláda a prečo nezamŕza?

Preemptitívny multitasking, multithreading, symetrický multiprocessing, dynamická alokácia operačnej pamäti, to sú všetko pojmy, ktoré si môžete:

  • a/ opakovať pred spaním miesto počítania ovečiek a zvyšovať si tak intelektuálne niveau alebo:
  • b/ priradiť si ich správne k Mac OS X ako jeho funkcie, ktoré vylepšujú prácu v systéme, či už ho používate na prácu alebo len na zábavu

5. Spoľahlivosť

To najlepšie nakoniec. Jedna z aplikácií, štandardne dodávaná v rámci systému, je kráľovnou medzi ostatnými. Modernejšie povedané, je takým ich bodyguardom. Volá sa Time Machine a my si povieme, prečo je na dobrý spánok lepšie ako teplé kakao alebo harmančekový čaj. Time Machine je program na zálohovanie dát. Postup je veľmi jednoduchý a má len 3 kroky.

  1. Kúpite si alebo zo skrine vytiahnete externý disk (ideálne s väčšou kapacitou, akú má váš disk v Macu)
  2. Pripojíte ho k Macu.
  3. Odsúhlasíte, že ho chcete používať ako disk pre Time Machine.

Hotovo, teraz môžu aj traktory padať (len nie na ten disk ;)).

Ako to funguje? Pri prvom pripojení si Time Machine urobí zálohu všetkého, čo máte na disku. Potom v hodinových intervaloch kontroluje, čo sa zmenilo, a opäť urobí zálohu. Kopírujú sa už ale len nové súbory, na staré (ktoré sú už na prvej zálohe) sa spravia iba odkazy. Výsledkom je, že keby sa náhodou niečo stalo, stačí počítač obnoviť kompletne zo zálohy. Ale nielen to. Ak pracujete na nejakom dokumente, a zrazu sa vám zdá, že tá verzia spred dvoch týždňov bola lepšia, môžete sa k nej jednoducho vrátiť práve cez Time Machine. Jednoducho si “nalistujete” priečinok v čase, nájdete potrebný súbor a len si ho skopírujete do “súčasného” priečinka.

Time Machine

Takže ešte raz v skratke: rýchlosť, spoľahlivosť, stabilita, funkcie a dizajn. To je nielen 5 dôvodov, pre ktoré by mala chcieť Mac každá žena. Takisto by to mohlo byť 5 dôvodov, prečo by mal chcieť Mac ktokoľvek. Pretože je to 5 pilierov Applu, na ktorých vybudoval svoju značku. Filozofiou Applu je ponúknuť systém, ktorý síce nebude pracovať za vás, ale ani vy za neho (neustálym nastavovaním, čistením, ladením, defragmentovaním a preinštalovávaním). Apple hovorí: “pracuj, užívaj si a nestaraj sa”.

A preto:

Think different. Get a Mac ;).

3 comments
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like