Amor Towles: Džentlmen v Moskve

V roku 1922 vyhlásia boľševici tridsaťdvaročného grófa za zarytého aristokrata a odsúdia ho na domáce väzenie v hoteli Metropol neďaleko Kremľa. Nezlomný gróf prekypujúci vtipom a vzdelaním sa presťahuje do podkrovnej izby, odkiaľ sleduje jedno z najbúrlivejších desaťročí ruských dejín.

Boľševici? Gróf? Aristokrat? Kremeľ? Rusko?

Znie vám to ako suchopárna kniha, ktorú by niekto čítal len za trest? Nemohli by ste sa viac mýliť – pre mňa zatiaľ jedna z top kníh roka! Vôbec to nie sú žiadne zádumčivé úvahy starého pána, ktorý sa celé dni pozerá z okna svojej izby. Gróf Alexander je postava, ktorá vám prirastie k srdcu.

Nešťastie má mnoho podôb, vravel, a ak sa človek nestane pánom situácie, rýchlo sa stane jej otrokom.

To, že je priestor románu koncentrovaný na územie hotela, vytvára jeho čaro – gróf Alexander Rostov dôverne pozná každý stôl v reštaurácii, každý výhľad z okna, každého člena personálu, ktorý sa tam vystrieda za tridsať rokov. Spoločenské zmeny sa odohrávajú najmä vonku, za dverami hotela – preto viac poznačia život jeho hostí ako samotného Rostova.

Nina sa neuspokojila s výhľadom z hornej paluby – zišla aj dolu do podpalubia a preskúmala každý kútik. Hotel sa pre ňu nezmenšoval, práve naopak, bol väčší a zložitejší než hocikedy predtým. V prvých týždňoch dosiahol veľkosť dvoch mestských štvrtí, po niekoľkých mesiacoch už pojal polovicu Moskvy. Keby v ňom Nina ostala dosť dlho, nakoniec by obsiahol celé Rusko.

Nebojte sa teda – Džentlmen v Moskve nie je žiadny nudný spoločenský román o ruskej politike. Je to množstvo mikropríbehov rozprávaných s múdrosťou, nadhľadom a vtipom. Samozrejme, nechýbajú zmienky o ruskej kultúre – najmä literatúre a hudbe – či vo veľkej miere o ruskej kuchyni. Ale keďže je autor Američan, nemajú charakter selfproma – iba skvele dokresľujú atmosféru.

Pozitíva • Koho bude kniha baviť?

  • kto hľadá ľahké a veselé čítanie plné pekných myšlienok
  • kto má slabosť pre ruskú kultúru (ale nie je to podmienka)
  • kto má rád atmosféru hotelov

Negatíva • Nekupujte si knihu, ak:

  • …vám toto všetko absolútne nič nehovorí – inak si dovolím tvrdiť, že má knižka potenciál baviť každého :)
V roku 1922 vyhlásia boľševici tridsaťdvaročného grófa za zarytého aristokrata a odsúdia ho na domáce väzenie v hoteli Metropol neďaleko Kremľa. Nezlomný gróf prekypujúci vtipom a vzdelaním sa presťahuje do podkrovnej izby, odkiaľ sleduje jedno z najbúrlivejších desaťročí ruských dejín. Boľševici? Gróf? Aristokrat? Kremeľ? Rusko? Znie vám to ako suchopárna kniha, ktorú by niekto čítal len za trest? Nemohli by ste sa viac mýliť - pre mňa zatiaľ jedna z top kníh roka! Vôbec to nie sú žiadne zádumčivé úvahy starého pána, ktorý sa celé dni pozerá z okna svojej izby. Gróf Alexander je postava, ktorá vám prirastie k srdcu.…
Téma - 9
Dej - 9.5
Postavy - 10
Štýl - 10

9.6

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like
prečítať

Jo Nesbo: Polícia

Konečne sme sa dočkali. Posledný Nesbo. Najdlhšia moderná detektívna séria o svojráznom policajnom inšpektorovi Harrym Holeovi je oficiálne…
prečítať