Kto nečíta, zaostáva II. (najlepšie knihy za rok 2015)

Zoznamy najlepších kníh, filmov, hudobných albumov, najkrajších gólov a najškaredších telefónov sa robia na prelome rokov. Vtedy všetci chcú (?) takété články čítať a ak aj nechcú, tak čítajú, lebo nič iné sa na internetoch nepíše.

Ja s mojím zoznamom prichádzam až v druhej polovici januára, a to z jednoduchého dôvodu. Mohla by som povedať, že som potrebovala viac času premyslieť si, ktoréže to knihy boli za uplynulý rok naj, no nebudem klamať: pravdou je, že sa mi doteraz nechcelo. (Chcelo sa mi čítať nové knihy.)

Tento víkend mi napadlo, že by bola škoda sa k tomu predsa len nevrátiť a z odstupu zhodnotiť, čo teda bolo dobré a čo menej. Veď aj moje hodnotenia v recenziach sú vždy len výsledkom momentálneho stavu, ktorý som mala hneď po prečítaní danej knihy. Tiež preto, lebo nie ku každej knihe som stíhala napísať recenziu. Ak dobre počítam, tú som napísala len k 23 knihám z 52 prečítaných. (Aj tak fajn číslo.)

goodreads 2015

Najlepšie knihy, ktoré som prečítala v roku 2015

Rovnako ako minulý rok, nachádzajú sa tu novinky aj knihy, ktoré vyšli dávnejšie, ale čítala som ich tento rok.

najlepsie-knihy-2015

Michel Houellebecq: Podvolení

Vo Francúzsku v blízkej budúcnosti vyhrala voľby moslimská strana a život Francúzov začína čoraz viac ovplyvňovať islam. V knihe od jedného z najlepších európskych spisovateľov, Michela Houellebecqa budete túto kontroverznú situáciu pozorovať očami starnúceho univerzitného profesora.

Jandy Nelson: Dám Ti aj slnko

Hoci už nie som tínedžer, stále ma bavia knihy pre mládež, alebo ako sa to teraz moderne volá, young adult. Za kráľa žánru síce považujem Johna Greena, ale tento rok ma oveľa viac presvedčilo toto. Jedna z tých kníh, ktoré úplne viete, ako dopadnú, ale strašne vás baví čítať, akú sú napísané. Ako hovorí Kafka, kniha je sekerou na ľad zamrznutého mora našich duší, a to o tejto fakt platilo.

Shelly King: Okamžik všeho

Ako knihomoľka mám rada knihy o knihách. Toto je dokonca o ženskej, ktorá je ajťáčka a zároveň pracuje s knihami (čiže skoro ako o mne), a nie je to síce žiadna veľká literatúra, ale ako oddychovka veľmi dobré.

hmmmmm 😍

A photo posted by Monika Zbínová (@monicqa) on

hmmmmmmm2 ;) 😍

A photo posted by Monika Zbínová (@monicqa) on

Pasi Ilmari Jääskeläinen: Literární spolek Laury Sněžné

Severská literatúra. Originálny príbeh. Detektívne prvky. Magický realizmus. Knihy. Deti. Mystika. Knižnica. Hra. Ťažko je túto knihu charakterizovať inak ako týmito kľúčovými slovami. Prečítala som ju za 4 hodiny počas toho, ako Danko bežal maratón.

Marisha Pessl: Nočný film

Kniha pre milovníkov detektívok, hororov, zaujímavá nielen obsahom, ale aj formou. Obsahuje fotky, novinové výstrižky, screenshoty webových stránok, e-mailov a ďalších vecí, ktoré s prípadom súvisia. Existuje dokonca aplikácia, ktorou keď oskenujete niektoré strany, objaví sa vám ďalší multimediálny obsah.

Začiatok knihy Nočný film

A photo posted by Monika Zbínová (@monicqa) on

moja recenzia

David Lagercrantz: Dievča, ktoré uviazlo v pavúčej sieti

Štvrté pokračovanie megaúspešnej série Millenium, napísané niekým iným ako jej pôvodným autorom. Hovorilo sa o ňom veľa, mňa osobne kniha nesklamala a naozaj som si ju užila. Vraj sa chystá aj 5. diel, ale na ten si počkáme ešte dosť dlho, takže máte čas doštudovať celú sériu.

moja recenzia

Pokračovanie Larssonovho Millennia je už in da haus! Mám rada tieto blogerské VIP vymoženosti :P

A photo posted by Monika Zbínová (@monicqa) on

David Nicholls: My

Ak sa cítite byť na young adult už starí, ale máte radi dobré príbehy, cestovanie a psychológiu postáv, skúste toto. Je to o manželoch, ktorí sa asi budú rozvádzať, ale predtým ešte musia stiahnúť cestu po Európe spolu so svojím 17-ročným synom. Kniha nie je bestsellerom roka a má fakt zlú obálku, ale u mňa sa ocitla v tom najlepšom čase (roku aj života) a naozaj som si ju vychutnala.

moja recenzia

Vitaj v klube a zaraď sa :D #kindle #booklover #ebooks

A photo posted by Monika Zbínová (@monicqa) on

Fredrik Backman: Babička pozdravuje a omlouvá se

Top kniha roka. Aj s odstupom času som tento rok nečítala nič, čo by bolo zároveň výborne napísané a malo tiež šancu osloviť davy. Pamätám si nejaké menšie výhrady, ale aj v porovnaní s Nočným filmom je toto určite top. Rozprávkové dobrodružstvo 7-ročnej Elsy vôbec nie je príbeh pre deti, ale must read čítanie pre dospelých.

moja recenzia

Ayn Randová: Zdroj

Jedna z najťažších kníh, ktoré som čítala, nielen kvôli rozsahu (cca 800 strán), ale aj podivnej typografii aktuálneho vydania. Je to kniha o živote, ľuďoch, láske, vášni k práci a čo je najlepšie, o túžbe ostať autentický. Bola síce vydaná už dávno, ale pokojne by ju mohol niekto napísať aj tento rok a stále by ostala aktuálna.

A takéhoto matroša je tam 800 strán! #jatosnadnedocitam #ziadnycoelho #totalbrutal #aynrand #zdroj

A photo posted by Monika Zbínová (@monicqa) on

Hans Rosenfeldt, Michael Hjorth: Séria Sebastian Bergman

Tento rok som čítala 3. a 4. diel série so psychológom Sebastianom Bergmanom. Veľmi ma teší, že Host vo vydávaní kníh z tejto série pokračuje, aj to, že si udržuje stále skvelú kvalitu. Odkedy Nesbo skončil s Harrym Holeom, je toto adept na obsadenie trónu detektívkového neba.

Objav roka

Jean-Paul Didierlaurent: Čitateľ z vlaku o 6:27

Čitateľ z vlaku 6:27 je jednohubka, ktorú zhltnete za jeden večer. Bude sa vám páčiť, ak si pri čítaní kníh potrpíte aj na iné veci ako to, „o čom bol dej“. Táto francúzska kniha je totiž výnimočná – tým, že robí výnimočnými ľudí, za ktorými by sa v reálnom živote možno nikto neobzrel – nenápadných, zvláštnych, na prvý pohľad nevýrazných.

moja recenzia

Joachim Meyerhoff: Kdy bude konečně zase všechno takové, jaké to nikdy nebylo

Je o malom chalanovi Joachimovi, ktorý býva v psychiatrickej liečebni. Ale nie ako pacient – je synom riaditeľa liečebne, a ten ako riaditeľ so svojou rodinou (manželkou a ďalšími dvomi synmi) býva v areáli psychiatrie vo vlastnej vilke. Postupne, ako rastie, sa menia aj jeho príbehy, a tak nás prevedie nielen svojím detstvom, mladosťou a pokračuje až do dospelosti, kedy z domu odíde.

moja recenzia

Toto celkom vystihuje situáciu

A photo posted by Monika Zbínová (@monicqa) on

Sklamanie roka

Paula Hawkins: Dievča vo vlaku

Prosím vás čo toto bolo? Takto: nápad vskutku originálny. Ale to spracovanie! Hlavná postava totálne nesympatická, ostatné jak by dal… a celé je to napísané tak vykonštruovane a prešpekulovane, že realita je tomu strašne vzdialená. Pre niektorých top kniha roka, pre mňa obrovské sklamanie. Tá kniha ma skrátka srala.

1 comment
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like