Romain Gary: Světlo ženy

Romain Gary je vynikajúci francúzsky spisovateľ, o ktorom budeme ešte počuť. Nemôžem zatiaľ prezradiť viac, ale na to, čo sa chystá, som sa chcela dobre pripraviť, a tak som sa pustila do maličkej knižočky Svetlo ženy.

Kratučký príbeh sa odohráva v priebehu jednej noci v Paríži (ehm). Počas nej sa toho stane dosť veľa, no napriek tomu rozprávanie pôsobí staticky. Iste aj preto, že tu nájdeme skôr veľa (vnútorných) monológov; tých zopár dialógov tiež často dej neposúva vpred, ale len odzrkadľuje vnútorné duševné poryvy oboch postáv.

Ono vlastne chvíľku potrvá, kým pochopíte, o čo tu vlastne ide (preto to ani neprezradím), ale rozhodne to nie je žiadny klasický románik. Naopak, obe postavy, Michel aj Lýdia, prežívajú nešťastné, ba až beznádejné chvíle.

Je pre mňa veľmi ťažké hodnotiť takúto knihu, lebo mne síce rozhodne nesadla, poznám ale ľudí, ktorí vyhľadávajú práve takýto typ literatúry. 3 hviezdičky by naznačovali priemerné hodnotenie, Světlo ženy ale rozhodne nemôžem označiť za priemernú knihu: napísaná je výborne. Napriek tomu to budú u mňa len subjektívne 2 hviezdy s nádejou, že sa dostane práve k takým čitateľom, ktorí dielo oveľa viac ocenia.

Mrknite prípadne očkom aj na hviezdne obsadený film v hlavnej úlohe s Romy Schneiderovou.

Za zaslanie knihy ďakujem vydavateľstvu Albatros Media.

Romain Gary je vynikajúci francúzsky spisovateľ, o ktorom budeme ešte počuť. Nemôžem zatiaľ prezradiť viac, ale na to, čo sa chystá, som sa chcela dobre pripraviť, a tak som sa pustila do maličkej knižočky Svetlo ženy. Kratučký príbeh sa odohráva v priebehu jednej noci v Paríži (ehm). Počas nej sa toho stane dosť veľa, no napriek tomu rozprávanie pôsobí staticky. Iste aj preto, že tu nájdeme skôr veľa (vnútorných) monológov; tých zopár dialógov tiež často dej neposúva vpred, ale len odzrkadľuje vnútorné duševné poryvy oboch postáv. Ono vlastne chvíľku potrvá, kým pochopíte, o čo tu vlastne ide (preto to ani…
Téma - 5
Dej - 3
Postavy - 5
Štýl - 6

4.8

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like