Knihy pre náročnejších čitateľov (2018)

Výbery kníh prečítaných (nie vydaných) v roku 2018, rozdelených do 6 článkov. Pri týchto knihách som nestihla napísať recenziu, preto aspoň krátke zhodnotenie a odporúčanie, komu by sa mohli páčiť.

  1. Japonská literatúra (2018)
  2. Detektívky a trilery (2018)
  3. Knižné sklamania (2018)
  4. Motivačná literatúra (2018)
  5. Oddychovky pre ženy (2018)
  6. Knihy pre náročnejších čitateľov (2018)

Amor Towles: Pravidla zdvořilosti

Ľúbostný trojuholník v New Yorku 40. rokov. Na pohľad žiadna extra téma, no tak svele napísané, že Amor Towles je pre mňa objav roka. Dajte si to, aj ak ste ešte nečítali Džentlmena v Moskve.

Odporúčam pre: všetkých

Delphine de Vigan: Podle skutečného příběhu

Z románu o prekonávaní spisovateľského bloku a o zvláštnom vzťahu s tajomnou L. sa postupne stáva psychotriler. Kvalitná odeonka, ktorá aj u mňa patrí medzi najlepšie knihy roka 2018.

Odporúčam pre: všetkých

Francoise Frenkel: Kníhkupkyňa z Berlína

Typ knihy, aké si objednávam hneď po zhliadnutí obálky a anotácie. Nešlo nakoniec o kníhkupectvo, ale o útek pred vojnou, napriek tomu je táto kniha dobrá voľba, ak máte radi (skutočné) príbehy z čias vojny.

Odporúčam pre: milovníkov románov z čias vojny

Hanya Yanagihara: Malý život

Som asi rok pozadu, pretože táto kniha dominovala v odporúčacích rebríčkoch už dávnejšie. Ja som mala veľký problém sa do nej začítať (najmä kvôli dlhým súvetiam), ale keď som sa dostala za prvú štvrtinu, postupne sa zlepšovalo. Môžem teda potvrdiť s ostatnými: brutálne, ale výborné!

Odporúčam pre: všetkých

Irving Stone: Smäd po živote

Životopisný román o Vincentovi van Goghovi, mojom najobľúbenejšom maliarovi. Dielo vytvára autentický obraz geniálneho maliara, ktorého príbeh nebol vôbec jednoduchý, ale zato ani nudný. Funfact: po zakúpení knihy som našla staré vydanie aj v maminej knižnici.

Odporúčam pre: milovníkov životopisov a maliarskeho umenia

Michel Houellebecq: Elementárne častice

Román kontroverzného súčasného francúzskeho autora Houellebecqa o dvoch nevlastných bratoch, Michelovi a Brunovi poteší všetkých, ktorým zasvietili očká už pri slove kontroverzný. Dej nie je taký dôležitý ako štýl písania a myšlienky jedného z najväčších literárnych skeptikov.

Odporúčam pre: intelektuálov

Philip Roth: Americká idyla

Kniha, za ktorú dostal autor Pulitzerovu cenu odo mňa dostala len dve hviezdičky. Morálne zaujímavý príbeh, postavy i myšlienky som naplno ocenila až na konci, dovtedy bolo čítanie pre mňa veľké utrpenie. Ak by mala o dve tretiny menší rozsah bez nekonečných omáčok o židoch a Amerike 60. rokov, bola by to veľmi, veľmi dobrá kniha.

Odporúčam pre: intelektuálne staršie mužské ročníky

Jaume Cabré: Přiznávám, že…

Chcela som ju čítať minulý rok v Barcelone, kým som nezistila, že má vyše 800 strán a váži skoro kilo. Aj preto som ju po dlhšom čase začala čítať znova, tentoraz s úspešným koncom. Jedno z vrcholových diel katalánskej literatúry nie je vôbec ľahké čítanie, ten štýl ma ale neskutočne očaril a považujem ju za jednu z najlepších kníh, aké som čítala.

Odporúčam pre: náročných čitateľov so slabosťou pre históriu, hudbu a jazyky

Silvester Lavrík: Nedeľné šachy s Tisom

Ďalšie dielo, ku čítaniu ktorého som sa dlho odhodlávala, lebo predsa len, oddychovka to nie je. Jozef Tiso je jedna z najrozporuplnejších postáv slovenskej histórie. Sama si stále tvorím názor naň a trochu mi pomohla aj táto kniha – keďže to nie je literatúra faktu, správne tvrdí, že každá minca má dve strany. Štýl písania sa trochu podobá Samkovi Tále (zámerne) a dobové fotky perfektne dokresľujú atmošku. Pre Slovákov #mustread.

Odporúčam pre: milovníkov príbehov zo slovenskej histórie

Margaret Atwood: Príbeh služobníčky

Dystopia, v ktorej je najvzácnejším tovarom žena so zdravými vaječníkmi schopná rodiť. Podľa knihy ktorej bol natočený aj úspešný seriál. Nepopieram, že je to dobre napísané, ale u mňa sa to medzi srdcovky nedostalo.

Odporúčam pre: feministky

Tessa Hadley: Bystré dievča

Príbeh Stelly začína jej detstvom v spoločnosti matky a nevlastného otca v Bristole 60. rokov. Veľmi príjemné čítanie o živote jednej bystrej ženy a o tom, aké to majú sčítané ženy vlastne ťažké.

Odporúčam pre: inteligentné ženy

2 comments
  1. Skvelý výber, celkom podľa mojho vkusu (som, ci nie som narocny citatel? :-D). Každú jednu by som si precitala…teda asi okrem Rotha. Momentalne citam Atwoodovu, a dost ma to chytilo

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like