Anna Bell: Ako vyliečiť zlomené srdce

Či má žena 15, 35 alebo 55 rokov, nepohrdne dobrým príbehom o láske. O dospeláckych vzťahoch sa už píše v dospeláckych románoch. Lenže keď sa povie literatúra pre ženy alebo chick-lit, nejednému knižnému kritikovi stúpne tlak.

Ja si pritom viem prečítať Kafku aj Houllebecqea, ale vyrastala som na klasikách typu Medzi nami dievčatami či Denník princeznej a ešte aj v tridsiatke ma baví young adult – žáner tínedžerov.

Ako vyliečiť zlomené srdce je síce príbeh o rozchode, no rozhodne to nie je slaďák typu Keleová-Vasilková. A pozrite sa na tú milú obálku, čakali by ste od takejto knihy nejaké zradné emócie?

Abi sa rozišla s Josephom. Teda on sa rozšiel s ňou, vraj Abi nie je jeho pravá láska. Lenže Joseph je taký ten chlapec za milión, ktorého by chcela každá žena: milý, šikovný, s dobrou rodinou, čo chodí oblečený v svetríkoch a stará sa o seba. Abi o neho nechce prísť a namiesto toho, aby sa s rozchodom nejako zmierila, rozhodne sa bojovať.

10 vecí, ktoré treba stihnúť počas života

S troškou rozprávkového šťastia natrafí na zoznam 10 vecí, ktoré by chcel Joseph do konca života stihnúť. Niektoré body sú len pohodovky – dať si čaj v luxusnom podniku alebo navštíviť Paríž (kam sa Londýnčania dostanú za 2 hodiny – pre porovnanie, u nás za ten čas prejdete vlakom vzdialenosť medzi Bratislavou a Púchovom).

Ale na zozname sú aj celkom odvážno-bláznivé veci ako naučiť sa windsurfovať či zlaniť výškovú budovu. Pre mňa by boli obe veci zabité – plávať poriadne neviem a strach z výšok som objavila minule v sedačkovej lanovke v Tatrách. Rovnako aj pre Abi sú tieto veci buď total mimo jej komfortnej zóny alebo sú to vyslovene veci, ktorých sa bojí.

Podľa dnešnej zásielky od @albatrosmedia.sk to vyzerá, akoby som mala 15 rokov 😂 #foreveryoung #knihomola

A post shared by Monika Zbínová (@monicqa) on

Ako vyliečiť zlomené srdce?

Rozhodnutie, že zvládnutím tohto zoznamu sa k nej Joseph vráti späť, je pre mňa dosť nelogické (dokonca aj na knižný príbeh). Skôr by podobné dobrodružstvo presvedčilo ženu, ak by takto o jej lásku bojoval nejaký muž. Okrem toho Joseph ako typ chlapa na mňa nepôsobí extra sympaticky, je to skôr taký ten ideálny a nereálny Ken od Matella.

Ale nechajme Abi, je to predsa jej vzťah a jej rozhodnutie. Kým si odškrtne zo zoznamu aj posledný bod, dostanete sa na koniec knihy. Popri boji o Josephove srdce sa všetko vyvŕbi trochu inak, čo je tá potrebná ingrediencia, odlišujúca knihu od priemernej chick-literatúry.

A hoci je to letná oddychovka o láske, i keď trochu nelogická, medzi riadkami sú ukryté aj dve dôležité myšlienky:

  1. ak si plniť sny, tak najmä tie svoje
  2. vyjsť z komfortnej zóny je síce na začiatku nepríjemné, ale vždy odmenené novými zážitkami, vzťahmi, horizontmi.

Pozitíva • Koho bude kniha baviť?

  • milovníkov feel good románov o láske
  • zostavovateľov zoznamov „X vecí, ktoré chcem stihnúť počas života“
  • hľadačov odvahy pre vykročenie zo svojej komfortnej zóny

Negatíva • Nekupujte si knihu, ak:

  • máte viac ako 30 rokov
  • nudia vás jednoduché až naivné zápletky
  • máte vkus skôr na „zlých chlapcov“
Či má žena 15, 35 alebo 55 rokov, nepohrdne dobrým príbehom o láske. O dospeláckych vzťahoch sa už píše v dospeláckych románoch. Lenže keď sa povie literatúra pre ženy alebo chick-lit, nejednému knižnému kritikovi stúpne tlak. Ja si pritom viem prečítať Kafku aj Houllebecqea, ale vyrastala som na klasikách typu Medzi nami dievčatami či Denník princeznej a ešte aj v tridsiatke ma baví young adult - žáner tínedžerov. Ako vyliečiť zlomené srdce je síce príbeh o rozchode, no rozhodne to nie je slaďák typu Keleová-Vasilková. A pozrite sa na tú milú obálku, čakali by ste od takejto knihy nejaké zradné…
Téma - 7.5
Dej - 8
Postavy - 7.5
Štýl - 8.5

7.9

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like
prečítať

Jo Nesbo: Smäd

Od recenzie na poslednú holeovku uplynuli takmer presne 3 roky. S Políciou som uzavrela jednu kapitolu svojho života,…
prečítať