Julie Caplin: Kavárna v Kodani

Na prelome 2018/19 som ešte dopisovala niekoľko článkov s výberom kníh z minulého roka – chcela som mať na blogu aspoň zmienku o každej knihe, ktorú som prečítala. Preto som potrebovala na rozbeh ďalšieho roka niečo nenáročné. Dá sa vôbec začať nový rok lepšie ako pohodovou knihou?

Voľba padla na novinku Kavárna v Kodani, o ktorej existencii som sa dozvedela na Instagrame – autorkou jej obálky je totiž šikovná Brabikate. Inak by ma možno aj obišla, vyšla totiž pod hlavičkou vydavateľstva Grada, a to mám spojené s trochu iným typom literatúry.

View this post on Instagram

Nová knižní obálka. 🙏💛Většinu svých pracovních věcí teď dávám na @brabikate_drawings (v uložených stories tam můžete vidět jak tahle ilustrace vznikala), ale tuhle jsem si chtěla dát i sem. ☺️✨ Pro mě ta knížka byla takové odpočinkové pohlazení po duši – sice dost nenáročný příběh, který vám asi nezmění život, ale… bude vám po něm tak nějak hezky a fajn a budete mít pak hroznou chuť si koupit letenky do Kodaně nebo alespoň sníst cokoliv, co voní po skořici. 😀🤷🏻‍♀️ A přesně tuhle pohodu jsem chtěla dostat i do té ilustrace. Pak si ale pro jistotu pusťte nějaký ten rozhovor na DVTV a přečtěte si Respekt nebo nějakou náročnější knihu, ať toho intelektuála v sobě vším tím #hygge a skořicí úplně neutrápíte. 🙃 – – – – – – #cteni #vicecasunacteni #kniha #juliecaplin #obalka #knizniobalka #ilustrace #igercz #bookcoverillustration #juliecaplin

A post shared by Katerina Brabcova (@brabikate) on

Hlavná postava Kate nie je ničím výnimočná – žije v random európskom meste (Londýne), pracuje v random modernej firme (PR agentúre) a ako sa to dnes patrí, je pomerne ambiciózna. Až kým jej povýšenie nevyfúkol jej priateľ (a stal sa z neho ex) a neprifúklo jej problémový projekt, ktorý len bolo treba na niekoho hodiť.

Z problému sa nakoniec vykľuje zaujímavá príležitosť – ísť na týždeň do Kodane a na vlastnej koži zažiť koncept hygge. Čo to je? Ak ste sa s hygge, podobne ako Kate, ešte nestretli, je to niečo ako dánska filozofia šťastia, ktorá spočíva v pohode, ktorú si okolo seba vytvárame (postojom k životu, práci, ale aj rôznymi doplnkami do domácnosti).

To znie na prvý pohľad trochu konzumne: akoby naše šťastie mohlo závisieť od vecí, ktorými sa obklopujeme. Ani Kate nie je nadšená, že sa má zaoberať blbostičkami ako sviečky, deky a hrnčeky. O to viac, že túto služobnú cestu musí absolvovať s partičkou novinárov. Hm, pre nás trošku netypický, v zahraničí ale asi bežný spôsob fungovania PR agentúr.

Takýto projekt si žiada pevnú ruku a nielen jej nadriadení, ale najmä sama Kate pochybuje o tom, či to všetko zvládne. Niekedy sa mi však jej obavy zdali až zbytočne prehnané, akoby bol taký problém udržať pohromade pár ľudí so spoločným ubytovaním a programom.

Nakoniec to problémom celkom bolo – každý z novinárov bol totiž veľmi svojský a užíval si to iným spôsobom. Počas týždňa absolvujú rôzne atrakcie – od zábavného parku cez mestské pamätihodnosti, obchody či nóbl večeru až po návštevu útulnej kaviarničky, kde si sami vyskúšajú upiecť typické dánske pečivo.

Práve táto kaviareň sa stane stredobodom ich pobytu a odohrá sa v nej veľa kľúčových scén. A hoci to doteraz vyzeralo, že v knižke len skupina ľudí chodí po Kodani a pije kávu pod dozorom PR agentky, pomedzi to sa riešia aj ich osobné životy, vzťahy a najmä romantická zápletka, bez ktorej by sme túto knihu zaradili skôr do kategórie cestovanie.

Kavárna v Kodani nie je síce žiadne literárne veľdielo, ale rozhodne nesklamala. Jediným negatívom takýchto kníh je asi len to, že sú všetky napísané veľmi podobným štýlom a necítiť v nich žiadny osobitný literárny štýl autora. Aj hlavné postavy sa v nich podobajú – akoby vždy išlo len o jednu osobu, zasadenú do rôznych životov.

Táto kniha sa odlišuje aspoň zameraním na prezentovanie hygge – štýlu života, ktorý je aj mne osobne veľmi symaptický. Možno ste sa s ním stretli aj vy, ak ste fanúšikmi škandinávskeho (bytového) dizajnu – ako sa ale v knihe píše, hygge nie je len o bývaní. O čom všetkom? To sa dozviete v knihe Kavárna v Kodani. Verte mi, že pri čítaní dostanete chuť nielen na kávu, ale rozhodne aj na návštevu tohto zaujímavého mesta.

Pozitíva • Koho bude kniha baviť?

  • fanúšikov hygge
  • milovníkov kávy a cestovania
  • mladé ženy hľadajúce oddychovú knižku

Negatíva • Nekupujte si knihu, ak:

  • hľadáte náročnejšiu literatúru
  • ste muž
  • neradi chodievate do Ikey
Na prelome 2018/19 som ešte dopisovala niekoľko článkov s výberom kníh z minulého roka - chcela som mať na blogu aspoň zmienku o každej knihe, ktorú som prečítala. Preto som potrebovala na rozbeh ďalšieho roka niečo nenáročné. Dá sa vôbec začať nový rok lepšie ako pohodovou knihou? Voľba padla na novinku Kavárna v Kodani, o ktorej existencii som sa dozvedela na Instagrame - autorkou jej obálky je totiž šikovná Brabikate. Inak by ma možno aj obišla, vyšla totiž pod hlavičkou vydavateľstva Grada, a to mám spojené s trochu iným typom literatúry. View this post on Instagram Nová knižní obálka. 🙏💛Většinu…
Téma - 8
Dej - 8
Postavy - 7
Štýl - 7.5

7.6

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like
prečítať

Jo Nesbo: Macbeth

Jediný človek v mojom okolí, ktorého absolútne nebaví čítať Nesba, je moja mama. Inak každý správny nesbofil si…
prečítať