Cilla Börjlind, Rolf Börjlind: Skočný příliv

Študentka Policajnej akadémie otvára 24 rokov starý prípad ženy, ktorej vraždu spôsobil morský príliv. Jej pátranie spúšťa sled akcií, na konci ktorých sa rozlúšti oveľa viac…

Nepatrí do zoznamu bestsellerov. Nemá do akých, pretože v angličtine vyjde až budúci rok. Jediné dostupné recenzie sú písané škandinávskymi jazykmi. A predsa vám teraz poviem, že by ste si Skočný príliv mali prečítať už túto jeseň, kedy vychádza takmer naraz na Slovensku i v Česku. 

Knihu otvára temná scéna na Švédskom ostrove Nordkoster. Akýsi malý chlapec sa spoza skalných brál stane svedkom podivuhodnej vraždy. Príliv na ostrove zdvíha hladinu vody zvyčajne o 5 – 10 cm, výnimkou je skočný príliv – vtedy sa hladina zdvihne až o pol metra. Ľudská hlava meria približne 25 cm. Vrahovia zahrabú do piesku neznámu mladú tehotnú ženu a nechajú, nech fyzikálne zákony dokončia nemilosrdné dielo.

O 24 rokov neskôr sa k nevyriešenému prípadu dostáva Olivia Rönningová, študentka Policajnej akadémie. Má už prázdniny, ale čosi ju zaujme na dobrovoľnom zadaní do školy a spomedzi viacerých odložených prípadov si vyberie práve tragédiu na Nordkosteri. Veď v tej dobe bol jedným z policajných vyšetrovateľov jej otec Arne, ktorý pred pár rokmi zomrel. 

Olivia začína pátrať po prípade, s ktorým sa nepodarilo pohnúť profesionálom pred takmer štvrťstoročím. Má nádej, že sa dnes dajú použiť moderné metódy, ktoré vtedy neboli dostupné. Hlavný vyšetrovateľ prípadu Tom Stilton je však nezvestný, takže aby našla odpovede na svoje otázky, musí najskôr nájsť jeho… 

Z Toma Stiltona sa vykľuje bezdomovec, ktorý nemá záujem rozprávať o svojej minulosti a vlastne… nemá záujem vôbec niečo hovoriť. Prečo tak skončil a či to má nejaký súvis s nevyriešenou vraždou, budete premýšľať celú knihu. 

Zvykli sme si na severské detektívky, kde na čele vyšetrovania stoja obyčajní policajti i hlavní vyšetrovatelia alebo novinári. Olivia je obyčajné dievča, študentka. Nezaujímajú ju až tak bežné babské starosti s chlapcami. No keď sa do niečoho pustí, len tak ľahko sa nevzdá. Je to taká správna baba, ktorej uvažovanie a komentovanie situácií vyvolá neraz úsmev na tvári. Jej postava je najoriginálnejšou súčasťou knihy.

Keďže je len študentkou, jediné, s čím sa môže pri pátraní oháňať, je jej hlad po vedomostiach. Prakticky však nemá prístup k žiadnym policajným zdrojom, dôkazom ani zisteniam, preto si musí všetky zháňať sama. V kľúčových chvíľach jej pomôže policajná komisárka Mette, ktorá má momentálne na krku vyšetrovanie vraždy spájanej s významným podnikateľom Bertilom Magnusonom, pohybujúcim sa aj v najvyššej politike. Okrem toho polícia vyšetruje napadnutia miestnych bezdomovcov. Ako to už býva, celý dej sa dobre premieša a postupne zistíte, ako všetko so všetkým súvisí.

Autormi knihy sú manželia Börjlindoví, ktorí nie sú žiadnymi spisovateľskými nováčikmi. Od písania súčasných románov a scenárov k švédskym seriálom sa iba minulý rok posunuli k detektívnej téme. Skočný príliv je teda ich debutom v tomto žánri, no skutočne veľmi vydareným. Je to jedna z kníh, kde možno aj tušíte, ako to na záver všetko skončí, ale vychutnávate si cestu, ktorou sa tam dostanete. Už teraz sa teším na pokračovanie príbehov tejto nezvyčajnej dvojice, ktoré práve v septembri vyšlo vo Švédsku.

Študentka Policajnej akadémie otvára 24 rokov starý prípad ženy, ktorej vraždu spôsobil morský príliv. Jej pátranie spúšťa sled akcií, na konci ktorých sa rozlúšti oveľa viac... Nepatrí do zoznamu bestsellerov. Nemá do akých, pretože v angličtine vyjde až budúci rok. Jediné dostupné recenzie sú písané škandinávskymi jazykmi. A predsa vám teraz poviem, že by ste si Skočný príliv mali prečítať už túto jeseň, kedy vychádza takmer naraz na Slovensku i v Česku.  Knihu otvára temná scéna na Švédskom ostrove Nordkoster. Akýsi malý chlapec sa spoza skalných brál stane svedkom podivuhodnej vraždy. Príliv na ostrove zdvíha hladinu vody zvyčajne o 5…
Téma - 8.5
Dej - 9.5
Postavy - 10
Štýl - 8

9

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like