Silène Edgar & Paul Beorn: 14 – 14 (Priateľstvo naprieč storočiami)

Nebudem vám klamať, toto je jedna z tých kníh, ktoré ma zaujali najmä svojou obálkou. Aj keď cieli na (podstatne) mladšieho čitateľa, hneď sa mi zapáčila jej modernosť a hravosť. Takúto knižku skrátka chcem mať na poličke, aj keby to mala byť úplná blbosť.

Našťastie nebola.

Už podľa popisu knihy to vyzeralo celkom originálne. Dvaja mladí chalani, Hadrien a Adrien, jeden žije v roku 2014 a druhý v roku 1914. Neviem síce, ako v roku 2014 mama prinútila svojho syna, aby napísal a poštou poslal pohľadnicu (!) bratrancovi (!!), ale takéto otázky si budú klásť len pragmatickí dospeláci.

Nie je to žiadne fantasy, obaja chalani žijú svoju dobu – chodia do školy, majú problémy s babami i doma a tešia sa zo vzájomného priateľstva. Keď prídu na to, že ich delí celé storočie, nejako magicky to neprežívajú: deťom skrátka takéto informácie pripadajú úplne normálne.

Povedala som deťom? Lebo áno, toto je viac detská ako tínedžerská kniha. Alebo niečo medzi tým. Obaja chalani majú síce 13 rokov, ale celé je to také jednoduché, čisté, výchovné, až som mala pocit, že by to dnešných puberťákov ani nebavilo.

Fascinácia iným storočím trvá iba dovtedy, kým Adrien nezistí, že Hadrienovi a jeho rodine hrozí nebezpečenstvo v podobe 1. svetovej vojny (na konci knihy sa dozviete, že vznikla pri príležitosti jej 100. výročia) a logicky sa ho snaží varovať. Do toho ešte riešia záležitosť chorého súrodenca a napäté vzťahy… Deje sa tu toho naozaj veľa a ak si postavy v jednom odseku naplánujú, že niekam pôjdu a niečo urobia, v ďalšom odseku už sú tam – žiadne strácanie času siahodlhými vnútornými monológmi či náladovými opismi (občas ani logikou, ehm).

Nebudem vás nimi trápiť ani ja: 14 – 14 je skrátka podarený príbeh, miestami trošku kostrbato detský, ale plný pozitívnych príkladov. Mohol by to byť napríklad darček pre nejakého 10 – 13-ročného chalana, ktorý ešte „nedorástol“ do young adult. Dospeláci túto oddychovú jednohubku zvládnu za 1 večer.

Pozitíva • Koho bude kniha baviť?

  • neskazených 10 – 13-ročných chalanov, ktorí sú už starí na rozprávky
  • milovníkov dejín
  • večne mladých dospelákov

Negatíva • Nekupujte si knihu, ak:

  • nemáte dôvod čítať knihy pre deti
  • ste vážny dospelák čítajúci len vážnu literatúru
  • chcete darček pre tínedžerku: myslím, že toto bude baviť skôr chalanov
Nebudem vám klamať, toto je jedna z tých kníh, ktoré ma zaujali najmä svojou obálkou. Aj keď cieli na (podstatne) mladšieho čitateľa, hneď sa mi zapáčila jej modernosť a hravosť. Takúto knižku skrátka chcem mať na poličke, aj keby to mala byť úplná blbosť. Našťastie nebola. Už podľa popisu knihy to vyzeralo celkom originálne. Dvaja mladí chalani, Hadrien a Adrien, jeden žije v roku 2014 a druhý v roku 1914. Neviem síce, ako v roku 2014 mama prinútila svojho syna, aby napísal a poštou poslal pohľadnicu (!) bratrancovi (!!), ale takéto otázky si budú klásť len pragmatickí dospeláci. Nie je…
Téma - 8.5
Dej - 9
Postavy - 8
Štýl - 7.5

8.3

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like