Fredrik Backman: Medveďovce + My verzus vy

Dnes vychádza už 5. kniha od Fredrika Backmana. Je to typ autora, ktorý píše tak svojsky, že ak si obľúbite jeho štýl, zavďačí sa vám čímkoľvek, čo napíše. Preto veľmi nemá význam každú jeho novinku bližšie rozoberať.

Dnes vychádza My verzus vy, pokračovanie Medveďoviec. Teda príbehu o mladej hokejovej hviezde v zapadnutom mestečku a o ťažkej téme znásilnenia. Po Britt-Marie si na svoje prídu opäť fanúšikovia športu. Ale nemusíte byť zarytí športoví priaznivci, aby ste si knihu užili. Hokej je tu najmä symbolom – tímovosti, tvrdej práci, priateľstiev a schopnosti spojiť celé mesto. Pokojne by mohlo ísť aj o futbal či inú (na iných miestach zemegule populárnu) tímovú aktivitu.

(Ak ste tento diel ešte nečítali, recenziu pokojne zatvorte a pustite sa do neho.)

My verzus vy začínajú tam, kde Medveďovce končia. Mesto príde o ideály, hokejový tím o svojho hviezdneho lídra, obyvatelia mesta o šancu na lepšiu budúcnosť, športový riaditeľ o svoje miesto. Na takomto mieste sa môže skončiť kniha, ale nikdy reálny život.

Tím musí fungovať ďalej, s materiálom, ktorý je k dispozícii. Zrazu je tu šanca pre juniorov, ktorí môžu ukázať nielen svoje schopnosti, ale aj charakter. Rivalita medzi Medveďovcami a susedným Hedom napína všetkým nervy až do krajnosti. Okrem toho sa musia popasovať aj so všetkým, čo prináša vek mladej dospelosti – vyrovnávanie sa so svojou (kamarátovou) sexuálnou orientáciou, vlastnými strachmi, problémami v rodine atď.

Dnes vychádza dobrá kniha od dobrého spisovateľa. Možno nadpriemerná, minimálne pre tých, ktorým zaujal prvý diel medveďovskej ságy. Pre mňa je táto kniha tradične dobre napísaná (Backmanov štýl mi sedí), ale viac ma bavili predchádzajúce knihy od tohto autora. Možno preto, že témy, ktoré sa tu rozoberajú, sú príliš ťažké a neponúkajú priestor ani na kúsok vtipu. (Uznajte, znásilnenie a láskavý humor skrátka nejdú dohromady…) Naopak, z každej vety cítiť, že autor sa všemožnými spôsobmi snaží ukázať rôzne vážne aspekty, pohľady a okolnosti, ktoré táto téma prináša.

Ak vám ale neprekáža dramatická atmosféra číhajúca z každej vety a chcete si skrátka užiť dobré čítanie, Medveďovcami ani pokračovaním My verzus vy chybu neurobíte.

Pozitíva • Koho bude kniha baviť?

  • fanúšikov Backmanovho písania
  • ľudí, ktorí žijú hokejom alebo iným tímovým športom
  • nemajú problém s vážnymi/smutnými témami

Negatíva • Nekupujte si knihu, ak:

  • čakáte veselé čítanie
  • vám nič nehovorí akýkoľvek šport
  • je pre vás problematika znásilnenia príliš silná (alebo nezaujímavá) téma
Dnes vychádza už 5. kniha od Fredrika Backmana. Je to typ autora, ktorý píše tak svojsky, že ak si obľúbite jeho štýl, zavďačí sa vám čímkoľvek, čo napíše. Preto veľmi nemá význam každú jeho novinku bližšie rozoberať. Dnes vychádza My verzus vy, pokračovanie Medveďoviec. Teda príbehu o mladej hokejovej hviezde v zapadnutom mestečku a o ťažkej téme znásilnenia. Po Britt-Marie si na svoje prídu opäť fanúšikovia športu. Ale nemusíte byť zarytí športoví priaznivci, aby ste si knihu užili. Hokej je tu najmä symbolom - tímovosti, tvrdej práci, priateľstiev a schopnosti spojiť celé mesto. Pokojne by mohlo ísť aj o futbal…
Téma - 8
Dej - 7.5
Postavy - 8
Štýl - 9

8.1

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like