Jaroslav Kalfař: Kosmonaut z Čech

Pred nejakým časom som zaregistrovala na internetoch zvýšenú pozornosť venovanú novinke Kosmonaut z Čech. Zaujala ma nielen názvom (okamžitá paralela s Marťanom), ale aj tým, že kniha vyšla najskôr na americkom knižnom trhu a až potom v Česku (a u nás).

Na tú podobnosť s Marťanom ale rýchlo zabudnite.

Kosmonaut z Čech je v úplne iný typ knihy.

A to je dobrá aj zlá správa.

V prvom rade je to kniha čisto česká „se vším všudy“. Hlavný hrdina Jakub Procházka stelesňuje všetko, čo sa k tomuto národu viaže. Aj jeho kozmická misia sa deje v réžii českej vlády. Tá usúdila, že práve takýto čin by pomohol zlepšiť PR krajiny, ktorá tak môže nechať padnúť do zabudnutia svoju neslávnu minulosť a stať sa trendsetterom.

Jakub by mohol byť človek-milión, keby sa tiež nepotreboval vysporiadať so svojou minulosťou. Jeho otec bol vedúci predstaviteľ socialistickej strany, hoci pre Jakuba „obyčajný“ otec rodiny. Otcove hriechy musí teraz odčiniť on.

Kniha má akoby dve tváre – jedna je dejová: udalosti samotnej misie, pobyt v kozmickej lodi prešpikovaný retrospektívnymi spomienkami na minulosť. Druhá tvár je čisto existenciálna a riešia sa v nej všetky Jakubove myšlienkové pochody ukryté pod povrchom. Občas je ťažké rozlíšiť, čo je reálne a čo je len fantázia či výplod mozgu vo vesmírnom priestore.

Tá druhá tvár je pravdpodobne to, čo fanúšikov knihy zaujalo – mne však oveľa viac sedela skôr tá prozaická, ktorá ani sama osebe nie je prvoplánová. Myslím, že je to celkom originálny nápad, ktorému existenciálne poňatie skôr ublížilo. Ak by ho bolo menej, možno by bola kniha komerčnejšia, masovejšia a pohodovejšia, ale to je asi práve to, čo som od nej čakala.

Nemôžem teda povedať, že išlo o zlú knihu – len mne úplne nesadla a k jej čítaniu som sa musela vo viacerých pasážach nútiť. Budem ju teda odporúčať skôr ľuďom, ktorí ocenia jej existenciálne prvky a knihy typu 451 stupňov Fahrenheita.

Pozitíva • Koho bude kniha baviť?

  • fanúšikov existencializmu
  • fanúšikov 451 stupňov Fahrenheita
  • Čechov

Negatíva • Nekupujte si knihu, ak:

  • čakáte Marťana
  • čakáte oddychovku
  • čakáte sci-fi
Pred nejakým časom som zaregistrovala na internetoch zvýšenú pozornosť venovanú novinke Kosmonaut z Čech. Zaujala ma nielen názvom (okamžitá paralela s Marťanom), ale aj tým, že kniha vyšla najskôr na americkom knižnom trhu a až potom v Česku (a u nás). Na tú podobnosť s Marťanom ale rýchlo zabudnite. Kosmonaut z Čech je v úplne iný typ knihy. A to je dobrá aj zlá správa. V prvom rade je to kniha čisto česká „se vším všudy“. Hlavný hrdina Jakub Procházka stelesňuje všetko, čo sa k tomuto národu viaže. Aj jeho kozmická misia sa deje v réžii českej vlády. Tá usúdila,…
Téma - 8
Dej - 7
Postavy - 8
Štýl - 5.5

7.1

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like
prečítať

Nemčina do ucha

Chcem sa naučiť jazyk. Značka: rýchlo! Rýchle a instatné riešenia sú obľúbené. V oblasti učenia sa cudzích jazykov…
prečítať