Amy je takouto literárnou agentkou v Oxforde. Nikto teda nechce budiť dojem, že to tak funguje aj u nás (hoci autorka je pôvodom Češka). Má úspešnú agentúru, napĺňajúcu prácu, krásny dom, cestuje po svete, a teda jej nič nechýba. Pozornému oku neuniklo, že nespomínam žiadne vzťahy. To je práve oblasť, kde Amy niečo chýba, hoci si to veľmi nechce pripustiť. Nejaký vzťah už mala, no ten sa skončil a odvtedy je nasuchu.
Pritom o ctiteľov nemá núdzu: obletuje ju chlapík z vedľajšej kancelárie, vydavateľ, s ktorým sa zoznámi na večierku a slabosť pre ňu má aj spolupracovník z Číny, kam sa vyberie na služobnú cestu. Do toho ešte nejaké trampoty s kamarátkou či so svojou sekretárkou, a to je tak pretty much všetko, čo v knihe nájdete.
Ak vás to zaujalo a chcete čítať nenáročnú, vyslovene oddychovú literatúru, poďte do toho. Na mňa ale celkom zvláštne pôsobilo miešanie starého džentlmenského dobývania zasadeného do dnešnej modernej doby – ak by sa v knihe nepísali esemesky a nelietalo sa lietadlom, pokojne by som ju pripísala Charlotte Bronteovej 200 rokov dozadu.K Jane Eyrovej to má ale ďaleko. Tento mix moderných a starosvetských prvkov spôsobil, že Amy je z pohľadu súčasnosti nudná a upätá pani, ktorá sa akoby s odstupom díva nielen na ľudí okolo, ale aj na seba samu.
Knihu zachraňuje, že je remeselne napísaná celkom dobre – vidno, že autorka má za sebou už desiatky kníh, poväčšine historických románov. Aj preto si myslím, že Agentka je určená skôr starším ročníkom, ktoré ocenia jej špecifickú atmosféru.
Pozitíva • Koho bude kniha baviť?
- staršie ženské ročníky
- milovníčky starosvetského dobývania
- konzervatívne dámy
Negatíva • Nekupujte si knihu, ak:
- očakávate strhujúci dej
- máte menej ako 30 rokov
- nikdy ste nečítali Pýchu a predsudok