Haruki Murakami: 1Q84

Existujú knihy, ktoré sa vám zadrú pod kožu. Knihy, ktorých dej je čarovný a postavy nezabudnuteľné. Sú to knihy, ktoré majú potom na svedomí, že na sociálnych sieťach zdieľame obrázky o svojej závislosti na čítaní, knihy, ktoré možno prečítame len raz, ale nevytlačia nám ich z hlavy žiadne lacné romány ani napínavé detektívky. Pre mňa je jednou z takých kníh 1Q84.

Román 1Q84 od Haruki Murakamiho vyšiel po vzore originálneho vydania rozdelený na dve časti (Kniha 1 + Kniha 2 spolu). Na poslednú časť, Knihu 3, sme museli čakať celý rok. Je záverečná tretina knihy iba predvídateľnou dohrou alebo je to ten posledný dielik puzzle, na ktorý sa počkať oplatilo?

Kniha 3 nadväzuje presne tam, kde sme skončili. Znovu sme vo svete 1Q84, ktorý je na nerozoznanie od normálneho roku 1984, a predsa niečím odlišný – minimálne tým, že na oblohe svietia dva mesiace. Potom, ako Aomame odprevadí zo sveta lídra náboženskej sekty Úsvit, ukrýva sa na tajnom mieste a snaží sa nájsť Tenga, svoju osudovú lásku z detstva. Tengo sa zase usiluje dať do poriadku svoj vzťah s otcom, ktorý leží na smrteľnej posteli. K striedavému rozprávaniu dvoch hlavných postáv pribudol Ušikawa, nenápadná postava z prvých dvoch kníh.

Měsíc pozoruje zblízka zeměkouli déle než kdo jiný. Musel nejspíš vidět všechno, co se na ní kdy objevilo. I všechno, co se na ní kdy událo. Mlčí ale nic neprozradí. Chladně a precizně nese dál a dál celou tíživou minulost. Není na něm vzduch, nevane tam vítr. Vakuum se k neporušenému uchování vzpomínek výborně hodí. Do měsíční mysli nikdo nepronikne. Aomame k měsíci pozdvihla sklenku.
„Vyspal ses v poslední době s někým?“ zeptala se ho.
Měsíc neodpověděl.
„Máš nějaké kamarády?“ zeptala se znovu.
Měsíc neodpověděl.
„Neunavuje tě to někdy, že jsi pořád tak cool a nic se tě netkne?“
Měsíc neodpověděl.

Na prvý pohľad sa zdá, akoby sa v Knihe 3 už dohromady nič nedialo. Tento dojem môže byť vyvolaný tým, že záverečná časť je viac atmosferická ako tie dve predchádzajúce. Oveľa viac cítime tú murakamiovskú náladu niečoho tajomného, čo je práve za dverami a pred čím sa nedá ujsť, ako pred tým tajomným vyberačom poplatkov z NHK. Niet sa čo čudovať – veci sa už dali do pohybu, preto nás právom ovláda pocit, že sa blíži niečo nezvratné. 

Zahořklý stařeček venčil přihlouplého psa. Přihlouplá paní řídila ošklivé auto. A ošklivý sloup zahořkle vedl prostorem dráty elektrického vedení. Celá ta krajina za oknem dávala najevo, že je svět jen jedno velké bezbřehé nakupení mikrokosmů nejrůznejších forem, ležících někde v prostoru mezi stavem mizérie a deficitem radosti.

Vyskočiť z rozbehnutého vlaku sa zachce aj Tengovi – premýšľa, ako by sa mohol jeho život vrátiť do starých koľají. Keď však pochopí, že sa ešte nič neskončilo (Fukaeri ho varuje: niekto nás sleduje!), zabojuje a staví všetko na jednu kartu, aby sa mohol stretnúť konečne so svojou láskou. Ak sa vôbec tak dá nazvať ten zvláštny vzťah, ktorý Tengo a Aomame majú medzi sebou na základe chvíľkového držania sa za ruky spred dvadsiatich rokov. Je úžasné, ako nás autor dokáže presvedčiť o reálnosti ich citov aj napriek ich nelogickosti. 

1Q84 môžeme čítať ako zamilovaný príbeh dvoch ľudí, ktorí k sebe hľadajú cestu. Môžeme ho čítať ako napínavú detektívku, v ktorej nechýba násilie i smrť či pátranie po pravde. Výnimočnú knihu z neho ale robí práve Murakamiho špecifická mystika. Má ďaleko od fantasy, zároveň je oveľa viac ľudskejšia. Nadprirodzené veci, ktoré sa tu odohrávajú, vychádzajú zvnútra človeka a dostávajú tak na povrch niečo, čo je v nás už ukryté, len sme o tom nevedeli. 

Nenechajte si ujsť vyvrcholenie najsilnejšieho Murakamiho príbehu – a ak ste sa ešte nedostali ani k prvému dielu, máte ideálnu príležitosť pre kompletný 1100+ stranový čitateľský zážitok, ktorý vás nenechá dýchať.

Já jsem teď v Tengovi. Obklopená jeho tělesným teplem a vedená bušením jeho srdce. Řízená jeho logikou a pravidly. A zřejme i jeho textem. To je přeci krásné. Být takhle obsažená v něm.
Aomame vsedě na podlaze zavírá oči. Přitiskne nos ke stránkám knihy a vdechne jejich vůni. Vůni papíru a tiskařské černi. Tiše se celá svěřuje jejich proudění. Naslouchá tikotu Tengova srdce.
Přesne tohle je Království, napadne ji.
Teď už jsem připravená umřít. Kdykoli.

Existujú knihy, ktoré sa vám zadrú pod kožu. Knihy, ktorých dej je čarovný a postavy nezabudnuteľné. Sú to knihy, ktoré majú potom na svedomí, že na sociálnych sieťach zdieľame obrázky o svojej závislosti na čítaní, knihy, ktoré možno prečítame len raz, ale nevytlačia nám ich z hlavy žiadne lacné romány ani napínavé detektívky. Pre mňa je jednou z takých kníh 1Q84. Román 1Q84 od Haruki Murakamiho vyšiel po vzore originálneho vydania rozdelený na dve časti (Kniha 1 + Kniha 2 spolu). Na poslednú časť, Knihu 3, sme museli čakať celý rok. Je záverečná tretina knihy iba predvídateľnou dohrou alebo je…
Téma - 9
Dej - 9.5
Postavy - 8.5
Štýl - 10

9.3

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like