Hans Dieter Zimmermann: Jak porozumět Kafkovi

Franz Kafka, génius opradený mnohými polopravdami a predsudkami a jeho literatúra, ktorá získala prívlastok “náročná”. Kniha Jak porozumět Kafkovi nás zavedie do jeho života a jeho krajne subjektívneho pohľadu na svet, ktorý bol utváraný pestrými priateľskými, rodinnými, milostnými, ale aj spoločenskými vzťahmi, prostredím a dobou, v ktorej žil.

Táto kniha sa v nemeckom origináli volala Kafka pre pokročilých. Bol to ironický názov, ktorý chcel povedať, že Kafkove dielo by nemalo byť redukované na jeho biografiu a na vzťah k otcovi, ako sa to príliš často deje práve medzi “začiatočníkmi”.

Kafkove texty sú výrazom subjektívneho pohľadu na svet. Preto sú také zvláštne. A táto zvláštnosť nezáleží ani tak na téme, ako na spôsobe jeho rozprávania. Na jeho pochopenie je potrebná aj určitá znalosť židovskej tradície a židovských veľkých sviatkov.

To, čo zažil a vytrpel F. K., by sa nemalo podceňovať, nepresahovalo to však rámec toho, čo deti v rodinách vtedy zažívali. Neobvyklá je skôr Kafkova reakcia na veci, ktoré sa okolo neho diali. On totiž neobvykle preháňa. Vidí udalosti v divne nafúknutej perspektíve dieťaťa, ktoré dokážu vydesiť aj neškodné javy.

Tak, ako je len niekoľko ľudí, ktorí majú obdivuhodné nadanie pre matematiku a ostatní nie, Franz Kafka je jedným z mála skutočne nadaných spisovateľov. Nadanie bolo pre neho šťastím aj príťažou, pre neho asi skôr príťažou, pre nás čitateľov asi skôr šťastím… Životopiscov nikdy nenapadne zdôvodňovať mimoriadne nadanie veľkého fyzika Alberta Einsteina jeho rodinnými pomermi alebo tým, že sa v prvom manželstve oženil so sesternicou. Takisto nemožno nadanie Franza Kafku zdôvodniť jeho pomerom k otcovi či snúbenici, ako sa to príliš často deje. Jeho nadanie sa nezrodilo z jeho konania, ale jeho konanie sa zrodilo z jeho nadania. Mal narušené správanie, pretože bol mimoriadne nadaný…

Nikto by sa dnes o F. K. nezaujímal, keby sme poznali iba históriu jeho života. Kafka žil veľmi obyčajný život. Zaoberáme sa ním pre jeho dielo, kvôli jeho “úděsnému” pohľadu na svet, ktorý nás znepokojuje dodnes…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like