Cilla Börjlind Rolf Börjlind: Stále vládne mráz

Keď sa povedia Borjlindovci, zasvietia mi oči. Ani si neviem nikdy zapamätať, ako sa to píše, ale je to jedna z detektívnych sérií, ktoré mi utkveli v pamäti a z ktorej čítam každú novú časť. Tá najnovšia sa volá Stále vládne mráz.

Do tejto vyberanej spoločnosti patria série, ktoré napísali Hjorth & Rosenfeldt, Larsson & Lagercrantz či Robert Galbraith. Šarm každej z nich tvoria najmä postavy – Sebastian Bergman, Mikael & Lisbeth či Cormoran & Robin.

Lenže táto detektívna séria nevyniká len jednou-dvomi ústrednými postavami, ale prakticky celým vyšetrovacím tímom. Už pri prvej časti som vyzdvihla študentku Oliviu či bezdomovca Toma. V štvrtom pokračovaní Stále vládne mráz je už Olivia ako absolventka policajnej akadémie plnohodnotnou členkou policajného zboru, Tom Stilton chce byť užitočný a ponúkne sa u polície, svojho bývalého zamestnávateľa, na výpomoc.

Konečne sa odrazil od dna a s bezdomovectvom ho spájajú už len spomienky a dlhoroční priatelia. Medzi nich patrí aj Muriel, feťáčka generujúca zisk zo svojho tela. Až starostlivosť o mladučkú utečenkyňu Folami prelomí osud tejto ľudskej trosky.

Spomínate si na tie veľké záplavy utečencov, ktorých mnohí vítali s nápismi „Refugees welcome“? Presne počas týchto udalostí sa odohráva celý dej. Obeťami vrážd sú práve utečenci, ale v tínedžerskom veku a takí doriadení, že aj ostrieľaní vyšetrovatelia majú problém jesť, spať a najmä rozmýšľať.

Kniha sa nesústreďuje na sociálno-politickú otázku utečencov – prečo a kam utekajú a čo s nimi ďalej. To v podstate nie je téma pre detektívku, resp. takýto prístup by sme čakali skôr od kníh zo série Millenium. Tu sú utečenci skrátka „len“ materiál pre napínavý príbeh, brnknúc čitateľovi na city kontroverznou otázkou hodnoty ľudskej dôstojnosti.

Nemôžem sa ubrániť pocitu, že hoci išlo opäť o príjemné (aký oxymoron!) čítanie, kvalita jednotlivých dielov skôr klesá. V prvej časti som sa namotala na Oliviu a Toma, tvoriacich originálny pátrací tím, no postupne sa do radov polície integrujú tak nenápadne, že čaro ich výnimočnosti je zrazu fuč.

Našťastie téma utečencov, výlet do rumunskej Bukurešti, pátranie v podzemných kanáloch či výrazné pouličné figúrky dávajú príbehu stále šťavu. Na 5 hviezdičiek ako v prípade Skočného prílivu to teda nie je, ale aj po 4. časti patrí borjlindovská séria jednoznačne k škandinávskemu detektívnemu nadpriemeru.

Pozitíva • Koho bude kniha baviť?

  • tých, ktorí sa zaujímajú o tému utečencov
  • fanúšikov Toma & Olivie
  • tých, ktorí prečítali prvé tri diely série

Negatíva • Nekupujte si knihu, ak:

  • hejtujete utečencov
  • máte slabší žalúdok
  • ste nečítali žiadnu z predchádzajúcich častí (začnite od Skočného prílivu)
Keď sa povedia Borjlindovci, zasvietia mi oči. Ani si neviem nikdy zapamätať, ako sa to píše, ale je to jedna z detektívnych sérií, ktoré mi utkveli v pamäti a z ktorej čítam každú novú časť. Tá najnovšia sa volá Stále vládne mráz. Do tejto vyberanej spoločnosti patria série, ktoré napísali Hjorth & Rosenfeldt, Larsson & Lagercrantz či Robert Galbraith. Šarm každej z nich tvoria najmä postavy - Sebastian Bergman, Mikael & Lisbeth či Cormoran & Robin. Lenže táto detektívna séria nevyniká len jednou-dvomi ústrednými postavami, ale prakticky celým vyšetrovacím tímom. Už pri prvej časti som vyzdvihla študentku Oliviu či bezdomovca…
Téma - 9
Dej - 9
Postavy - 8
Štýl - 8

8.5

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like