Jo Nesbo: Syn

Jo Nesbo je fenomén a v rámci svojho žánru kráľ. O tom netreba viac písať, veď Holeovky som čítala a recenzovala v posledných rokoch ako na bežiacom páse. Svojský policajný inšpektor z Nórska si medzitým užil svoje a zaslúži si trochu oddychu, aj keď my čitatelia by sme boli radšej, keby sa ešte na knižný dôchodok nepobral.

Našťastie, Nesbo ešte nevyhorel a píše ďalej. Vlastne si treba uvedomiť, že malú odbočku urobil už počas holeoviek s Lovcami mozgov. Bola to dobrá kniha, hoci s odstupom času ju hodnotím trochu slabšie. Preto očakávania v spojitosti so Synom, najnovším románom, okamžite preloženým aj do slovenčiny (vďaka, Ikar!), boli fakt veľké.

Už podľa anotácie to vyzeralo, ako keď od Backstreet Boys odišiel Kevin a potom sa opäť dali dohromady. Čiže žiadny zásadný odklon od témy, ale niečo dôležité tam chýbalo. V prípade Nesba práve Harry Hole, ktorého postava ho vyniesla do literárnych nebies.

Dámy a páni, mám však tú česť oznámiť vám s čistým svedomím a rukou na srdci, že žiadne sklamanie sa nekoná – Syn bol dokonalý! Prežívala som pri ňom taký ten pocit, keď sa ani nestíhate načiahnuť po šálke kávy, keksíku, či telefóne, aby ste urobili na Instagram fotku, ako čítate. (Dôkaz: foto len z prvej strany.)

Očakávanie roka #nesbo #booklover

A photo posted by Monika Zbínová (@monicqa) on

Takto: vy tam toho Harryho budete na prvých stranách čakať. Lebo budete čítať o známych miestach v Osle, o policajtoch, väzniciach, díleroch, vrahoch, a aspoň na chvíľku vám napadne, kedy sa ten Harry konečne objaví. Síce sa to nestane, ale už po pár stranách zistíte, že to nie je ani potrebné.

nesbo-synMiesto neho som si obľúbila všetky 3 hlavné postavy. Sonnyho, väzňa s podmanivým hlasom a očami, ktorý berie spravodlivosť do vlastných rúk. Šimona Kéfasa, starého policajta, naprávajúceho svoje mladícke nerozvážnosti, aj Kari, jeho mladú ambicióznu kolegyňu, ktorá do všetkého pchá nos.

To, o čom je príbeh, vlastne nie je až také podstatné. Je to typická detektívka so všetkým, čo k tomu patrí, netreba z nej robiť nomináciu na nobelovku. Hrdinovia, záporáci, korupcia, vraždy, vyšetrovanie aj nečakané zvraty included.

Čo ma najviac potešilo je, že ide o uzatvorený príbeh (nepredpokladám žiadne pokračovania). Čiže čistá detektívková esencia v jednej knihe. Dúfam, že sa podobnej dočkáme odteraz každý rok.

Jo Nesbo je fenomén a v rámci svojho žánru kráľ. O tom netreba viac písať, veď Holeovky som čítala a recenzovala v posledných rokoch ako na bežiacom páse. Svojský policajný inšpektor z Nórska si medzitým užil svoje a zaslúži si trochu oddychu, aj keď my čitatelia by sme boli radšej, keby sa ešte na knižný dôchodok nepobral. Našťastie, Nesbo ešte nevyhorel a píše ďalej. Vlastne si treba uvedomiť, že malú odbočku urobil už počas holeoviek s Lovcami mozgov. Bola to dobrá kniha, hoci s odstupom času ju hodnotím trochu slabšie. Preto očakávania v spojitosti so Synom, najnovším románom, okamžite preloženým…
Téma - 8.5
Dej - 8.5
Postavy - 10
Štýl - 10

9.3

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like
prečítať

Knižná výzva 2015

Pred pár dňami obehla internety netradičná knižná výzva. Namiesto plánovaného počtu prečítaných titulov, na ktorý sme zvyknutí z…
prečítať