Mary H.K. Choi: Nouzový kontakt

Sú knihy, ktoré vám buď totálne sadnú, alebo im neviete prísť na chuť. Nouzový kontakt u mňa patrí do tej druhej kategórie. Aj v recenziách na Goodreads som si všimla, že sa nadšené komentáre striedajú so sklamaním. Napriek tomu to nie je zlá kniha. Len dopláca na autorkinu vypočítavosť.

Možno sa tak trochu podobá na hlavnú postavu Penny. Nerozumie si so svojou extravagantnou matkou, preto celkom rada odchádza z domu. Práve nastupuje na univerzitu, kde sa chce zdokonaľovať v písaní. Spriatelí sa s novou spolubývajúcou a jej kamarátkou (alebo skôr ony s ňou) a v miestnej kaviarni sa stretne s baristom a pekárom Samom. On je typický hipster netypicky riešiaci city – jeho (už bývalá) priateľka ho už neľúbi – a peniaze: a za posledné si zaplatí online kurz, aby sa naučil točiť dokumentárne filmy.

Potiaľto by bolo ešte všetko v poriadku a aj samotná hlavná myšlienka je celkom originálna – namiesto ďalšej tínedžerskej romantiky téma nezvyčajného priateľstva. Obaja sú tak trochu stratené existencie a ak nemáte pri sebe niekoho skutočne blízkeho, je dobré mať niečo ako núdzový kontakt. Niekoho, komu sa môžete ozvať, keď je zle. A keď zistíte, že toho máte oveľa viac spoločného, byť si postupne bližší a bližší…

Problém je v tom, že aby to fungovalo, musí medzi obomi fungovať vzájomná chémia – taká silná, že prerazí aj cez stránky kníh. A práve toto sa autorke nepodarilo. Správy, ktoré si Penny a Sam vymieňajú, nie sú ani zaujímavé, ani vtipné a vinou prekladu/redakcie ani zrozumiteľné. Je ťažké pochopiť, ako sa po niekoľkých takýchto konverzáciách z nich stávajú pomaly najlepší priatelia.

Pomerne neuveriteľne to pôsobí aj preto, lebo Penny má od začiatku na Sama crush. V jej veku to už pôsobí nepatrične a keďže chalani takéto veci väčšinou vycítia, o dôvod menej, prečo by sa Sam mal hneď tak ľahko namotať. Veď ani nie je jeho typ, aspoň v porovnaní s jeho ex, do ktorej je ešte stále nešťastne zamilovaný. Úplne posledným dôvodom, pre ktoré mi to celé nefunguje, je fakt, že Penny je skrátka nesympatická postava, ktorá na všetko pindá, každého vopred posudzuju a nič jej nie je dosť dobré.

Autorka sa nám skrátka snaží predať príbeh, ktorý celkom dobre vymyslela, len jej veľmi nevyšla realizácia. Knihe nepomohla ani redakcia preloženého textu – považujem sa za celkom inteligentnú čitateľku, ale najmä pri prepise tých esemesiek som často naozaj netušila, o čom točia. Nesedelo mi to vyvíjanie vzájomnej príťažlivosti, ktoré bolo veeeeľmi kostrbaté a málo reálne. Sorry pani Choi, ale vaša postava tuším vie písať lepšie ako vy. 😬

Pozitíva • Koho bude kniha baviť?

  • netradičná young adultovka
  • pekná obálka
  • kopec hipsterčiny

Negatíva • Nekupujte si knihu, ak:

  • zlý preklad
  • nesympatická hlavná postava
  • málo uveriteľné

P. S. Toto je pre trošičku staršiu cieľovku, ale ak chcete vidieť, ako sa dá vzájomná chémia pretaviť do stránok kníh, prečítajte si Drahý příteli.

Sú knihy, ktoré vám buď totálne sadnú, alebo im neviete prísť na chuť. Nouzový kontakt u mňa patrí do tej druhej kategórie. Aj v recenziách na Goodreads som si všimla, že sa nadšené komentáre striedajú so sklamaním. Napriek tomu to nie je zlá kniha. Len dopláca na autorkinu vypočítavosť. Možno sa tak trochu podobá na hlavnú postavu Penny. Nerozumie si so svojou extravagantnou matkou, preto celkom rada odchádza z domu. Práve nastupuje na univerzitu, kde sa chce zdokonaľovať v písaní. Spriatelí sa s novou spolubývajúcou a jej kamarátkou (alebo skôr ony s ňou) a v miestnej kaviarni sa stretne s…
Téma - 7.5
Dej - 5
Postavy - 6
Štýl - 2.5

5.3

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like
prečítať

Jo Nesbo: Macbeth

Jediný človek v mojom okolí, ktorého absolútne nebaví čítať Nesba, je moja mama. Inak každý správny nesbofil si…
prečítať