John Green, David Levithan: Will Grayson, Will Grayson

Niekedy rozmýšľam, prečo sa mne, ženskej pred tridsiatkou, stále páčia knihy žánru young adult. Dobre, sú to oddychovky, ale ako si tak čítam zákulisné info o Willovi Graysonovi, bude to možno aj preto, že tieto knihy sú často originálne a hravé – svojím obsahom aj spracovaním.

Dôvody, prečo sem patrí aj kniha Will Grayson, Will Grayson:

  1. Názov. Dať knihe názov skladajúci sa z dvoch opakujúcich sa mien je dosť odvážne. Nedá sa veľmi predstaviť, o čom kniha bude. Bude o jednom Willovi Graysonovi s rozdvojenou osobnosťou? Sú dvaja Willovia? Alebo je Will Grayson niečí pes? (Haha.) Len si spomeňte na knihu Poučka o podstate predvídateľnosti Katherín, John Green má asi pre názvy mániu ;).
  2. Postavy. Po prečítaní prvých dvoch kapitol zistíte, že kniha bude naozaj o dvoch Willoch Graysonoch. Jeden je hetero a druhý homosexuál, oboch spája alebo neskôr spojí ďalšia gayovská postava Drobca Coopera (Tiny Cooper). Nie je úplne jasné, ktoré sú hlavné postavy a ktoré vedľajšie, za mňa sú hlavní všetci traja. Každý z nich je výnimočný a funguje medzi nimi zaujímavá dynamika.
  3. Dej. Will 1 je kamoš s Drobcom, náhodne sa stretne s Willom 2 a ten sa dá s Drobcom dohromady. Will 1 popritom namotáva istú Jane, Drobec popritom pripravuje veľký muzikál o láske. Will 2 popritom depkuje. A nemôžem povedať, že sa všetko skončí happyendom, čo je ale sympatické. Vlastne by sme mohli povedať, že to bude mať muzikálový koniec.
  4. Autori. Knihu napísali dvaja autori, môj obľúbený John Green a David Levithan. JG je autor Willa 1, DL autor kapitol s Willom 2. Myslím, že to dielu dáva šmrnc. Autor sa nemusí v mysli prevteľovať do oboch postáv, ale každý dodáva tomu svojmu Willovi jeho jedinečnosť.
  5. large-will_grayson_will_graysonTypografia. Kapitoly Willa 2 sú písané lowercasom, čiže aj vety sa začínajú malými písmenami. Podľa spoluautora Davida Levithana je to preto, že aj Will 2 je lowercase person. Jeho ja sa cíti byť veľmi malé a nepodstatné a jediná forma vyjadrovania, kde sa cíti sebavedomo, je pri četovaní – vtedy používa aj veľké písmená.
  6. Obálka. Možno detail, ale pre mňa dosť podstatná vec (profesionálna deformácia). Anglických vydaní je viac, jedno z nich má aj tento dizajn, čo je super, lebo oficiálny cover je úplne iný – taká škaredá disco verzia. Dokonca si myslím, že je to najlepšia ikarovsko-greenovská obálka.
  7. Téma. Možno najpodstatnejšia vec, ale nakoniec. V knihe je veľa gayov, gayovských pesničiek, problémov, chalanov, kamarátov, vtipov. To je vec, ktorá môže niekoho:
  • tešiť – lebo super mega, že sa o tom rozpráva (odporúčam aj knihu Aristoteles a Dante spoznávajú svet a tajomstvá vesmíru)
  • štvať – lebo sa o tom veľa rozpráva a who cares?
  • ale v skutočnosti je to kniha o láske, priateľstve, nachádzaní seba samého, vlastne ako každá dobrá young adultovka.

Ak by som mala knihe Will Grayson, Will Grayson niečo vytknúť, bolo by to… hm… čo také by som si vymyslela… Vlastne nič. Možno pomalší rozbeh, možno chýbajúci wow efekt, možno (pre mňa) viac srandy či podčiarknutia hodných myšlienok. Ale tú sú len detaily, našťastie môžem povedať, že to bola naozaj výnimočná kniha a jej prečítanie odporúčam všetkým milovníkom autorov/žánru.

Internetové kníhkupectvo BUX.sk

Niekedy rozmýšľam, prečo sa mne, ženskej pred tridsiatkou, stále páčia knihy žánru young adult. Dobre, sú to oddychovky, ale ako si tak čítam zákulisné info o Willovi Graysonovi, bude to možno aj preto, že tieto knihy sú často originálne a hravé - svojím obsahom aj spracovaním. Dôvody, prečo sem patrí aj kniha Will Grayson, Will Grayson: Názov. Dať knihe názov skladajúci sa z dvoch opakujúcich sa mien je dosť odvážne. Nedá sa veľmi predstaviť, o čom kniha bude. Bude o jednom Willovi Graysonovi s rozdvojenou osobnosťou? Sú dvaja Willovia? Alebo je Will Grayson niečí pes? (Haha.) Len si spomeňte na knihu Poučka…
Téma - 7.5
Dej - 8
Postavy - 9
Štýl - 10

8.6

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like