John Green: Poučka o podstate predvídateľnosti Katherín

Na nového Greena sa teším ako na Vianoce. Aj keď naposledy som Papierové mestá trochu zhejtovala, vždy ho veľmi očakávam. Teraz napríklad čítam Zdroj od Ayn Rand, čo je brutálne dobre napísaná kniha, ale aj brutálne ťažký filozofický román, takže mi malá prestávka od vysokej literatúry padla vhod.

Po Papierových mestách, ktorých dej bol naozaj trochu čajový, prichádza trochu viac akcie. Na svedomí to bude mať chalanské duo Colin a Hassan, ktoré doplní zástupca nežného pohlavia – Lindsey.

Colin je génius s IQ okolo 200. Nie je to taký ten šľahnutý vedec typu Sheldon Cooper, ale svoje… ehm zvláštnosti má. Okrem toho, že fakt veľa vie, miluje anagramy (prešmyčky v slovách) a má slabosť na dievčatá s menom Catherin. Keď sa s ním rozíde už 19. v poradí, depku začne liečiť s kamošom Hassanom na road tripe. Hassan je sympatický moslimský tučko, no dostatočne schopný na to, aby všetky ich dialógy zneli vtipne a/alebo zaujímavo.

green poucka o podstate predvidatelnosti katherinPočas roadtripu sa zoznámia s Lindsey a Hollis (známa tiež ako Lindseyina mama), ktoré bývajú v dome ružovom ako ibalgin. Hollis ponúkne chalanom ako brigádu zozbierať históriu ich mestečka rozhovormi s miestnymi obyvateľmi. „Prácu“ Colin prekladá zostavovaním matematickej poučky, ktorá by vedela predpovedať osud každého vzťahu. Ako sme si zvykli, žiadna postava tam nie je len tak do počtu a hoci je dej pomerne predvídateľný, bude vás baviť každý riadok.

O Greenovi sa dá písať pomaly už ako o Nesbovi. Ak ho máte radi, prečítajte si ho. Ak máte radi žáner, ktorý píše, prečítajte si ho, lebo patrí určite k tomu najlepšiemu, čo spomedzi young adult u nás vychádza. Každá kniha je trochu iná, ale štýl písania ostáva.

Poučka o podstate predvídateľnosti Katherín (v češtine Příliš mnoho Kateřin, v origináli An Abundance of Katherines) je však dosť blbo preložený názov. To preto, lebo sa zle pamätá, dokonca aj keď ho píšem, tak ho len vždy odniekiaľ kopírujem. Hádam sa ho naučím aspoň keď budem ľuďom hovoriť o tom, akú dobrú knihu som v poslednej dobe prečítala. Teda jedine ak by som nehovorila len „ten nový Green… taká červená kniha…“ (muhaha).

Na nového Greena sa teším ako na Vianoce. Aj keď naposledy som Papierové mestá trochu zhejtovala, vždy ho veľmi očakávam. Teraz napríklad čítam Zdroj od Ayn Rand, čo je brutálne dobre napísaná kniha, ale aj brutálne ťažký filozofický román, takže mi malá prestávka od vysokej literatúry padla vhod. Po Papierových mestách, ktorých dej bol naozaj trochu čajový, prichádza trochu viac akcie. Na svedomí to bude mať chalanské duo Colin a Hassan, ktoré doplní zástupca nežného pohlavia - Lindsey. Colin je génius s IQ okolo 200. Nie je to taký ten šľahnutý vedec typu Sheldon Cooper, ale svoje… ehm zvláštnosti má.…
Téma - 7
Dej - 8
Postavy - 10
Štýl - 10

8.8

2 comments
  1. Pišeš neuveritelne članky! Aj tento (tak ako všetky ostatne) ma pobavil a pomohol mi vytvorit si nazor o knihe :) Zajtra bežim do knihkupectva a kupim si ju … Velmi pekne dakujem za tvoje užasne članky!!!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like
prečítať

Johana

Príbeh obyčajného českého dievčata od cca 11 rokov až po štyridsiatku na pozadí veľkých dejín sa čítal veľmi…
prečítať