John Boyne: V tomto domě straší

Trochu som sa obávala označenia horor v spojení s 19. storočím. Čítala som strašidelné príbehy z pera Edith Whartonovej či Roalda Dahla a postavy v ich príbehoch vystrašilo tuším aj padnutie hrnca na zem. Podvedome sa mi ale táto kniha pripomenula môj obľúbený horor Tí druhí a keďže je Boyne známy ako dobre píšuci autor, dala som jej šancu.

Neviem ako vám, ale mne sa meno John Boyne spája s úplne inými témami ako sú tie v hororoch. Autor slávnej knihy Chlapec v pásikavom pyžame či novšieho románu Chlapec na vrchole hory (ani jednu som nečítala, no prvú som videla sfilmovanú) sa vydáva do úplne iných vôd a píše žánrovku pre dospelákov.

Jediné, čo ostáva, je historický kontext. Pôjdeme však do minulosti oveľa ďalej – udalosti z 2. svetovej vojny vystriedajú v edičných listoch našich vydavateľstiev dickensovské časy. Detských hrdinov zase vystrieda mladá dáma a pomerne zoširoka nám začne rozprávať svoj príbeh.

Po smrti otca sa prihlási na inzerát hľadajúci guvernantku dvoch detí v akomsi panskom sídle a bez toho, aby si o svojom nadchádzajúcom mieste alebo zamestnávateľovi niečo zistila, zbalí saky-paky a nasadne na vlak.

Dnes by sme si niečo podobné overili z 10 zdrojov, sídlo pohľadali cez Google Maps so zapnutým Street View, profily zamestnávateľa čekli na sociálnych sieťach a zapli appku, ktorá v prípade problémov privolá políciu. Eliza Cainová sa naopak vydáva do cudzieho kraja s naivnou dôverou a prísľubom novej budúcnosti. Veď aké dobrodružstvo ju môže čakať pri opatrovaní dvoch roztomilých detičiek?

Ako sa hovorí, zvyšok je už história.

Ukáže sa, že:

  • deti bývajú doma samé,
  • nikto nechce Elize povedať, kde sú ich rodičia,
  • už v prvú noc sa ju snaží niekto alebo niečo z domu vypudiť,
  • a nepomôžu jej ani divní zamestnanci domu, rodinný priateľ právnik či miestny farár.

Zvrat v atmosfére nastane, keď všetky znepokojivé udalosti do seba začnu postupne zapadať a Eliza sama pred sebou racionálne uzná, že sa stala účastníkom hry nadprirodzených síl. Našťastie to nie je nejaká trubka, ktorá by sa zľakla a nasadla na prvý vlak naspäť, skôr (na tú dobu) nebojácna feministka, a tak jej budeme až do konca držať palce, aby sa to všetko podarilo rozpliesť.

V tomto domě straší je napriek svojej téme oddychové čítanie, s ktorým nebudú mať problém ani citlivejšie duše. Názov nám síce prezradí 80 % príbehu, no ak v ňom nebudete očakávať prílišnú originalitu, nebudete sklamaní. Boyne písať vie aj zo ženskej perspektívy a moja viera v tradičné staromódne duchárske príbehy tak mohla byť obnovená.

Trochu som sa obávala označenia horor v spojení s 19. storočím. Čítala som strašidelné príbehy z pera Edith Whartonovej či Roalda Dahla a postavy v ich príbehoch vystrašilo tuším aj padnutie hrnca na zem. Podvedome sa mi ale táto kniha pripomenula môj obľúbený horor Tí druhí a keďže je Boyne známy ako dobre píšuci autor, dala som jej šancu. Neviem ako vám, ale mne sa meno John Boyne spája s úplne inými témami ako sú tie v hororoch. Autor slávnej knihy Chlapec v pásikavom pyžame či novšieho románu Chlapec na vrchole hory (ani jednu som nečítala, no prvú som videla…
Téma - 7
Dej - 7.5
Postavy - 8
Štýl - 8.5

7.8

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like