Lakshmi Bhaskaranová: Design publikací

Pomaly si začínam zháňať veci na moju diplomovku, ktorej zatiaľ pracovný názov je Lingvistická analýza webovej komunikácie. Názov sa bude pravdepodobne meniť, ja som práve v štádiu rozmýšľania, o čom to vlastne chcem písať. A tak môj prvý krok viedol do Považskej knižnice, kde som si nabrala hŕbu kníh, ktoré chcem prečítať (alebo aspoň prelistovať), a ktoré by mi mohli pri rozmýšľaní pomôcť. Prvou je kniha od Lakshmi Bhaskaranovej Design publikací.

Autorka je grafičkou a redaktorkou na voľnej nohe (moje vysnívané povolanie :)) – update 29. 9. 2013: celkom sa mi ten sen splnil :). Táto kniha je veľmi dobrá pre toho, kto potrebuje získať všeobecnú predstavu o tom, čo sa za týmto pojmom ukrýva. Je teda skôr určená začiatočníkom, a mne osobne ako “pokročilej” v tejto oblasti nepriniesla nič nového.

Jej plusom je veľmi pekné grafické spracovanie a perfektný výber grafických inšpirácií, avšak mínusom je snáď fakt, že to všetko môže slúžiť naozaj len na inšpiráciu, ale nie do praxe, pretože sú to všetko veci, ktoré vytvorili akísi “dizajnoví géniovia”. A tak je to nakoniec kniha, ktorú som si prelistovala, sem-tam niečo prečítala, ale ktorá mi zásadne nič nové nepriniesla.

Či vlastne, niečo predsa len. Inšpirovala ma ku zmene dizajnu nášho časopisu Lúče. Už dlhšie som nad tým rozmýšľala, ale je pravda že som dosť limitovaná hlavne financiami… Zatiaľ je to len v štádiu rozmýšľania a zisťovania nákladov, ale naozaj silno uvažujem o zmene. Doteraz sa stále niečo menilo (lebo nikdy mi nebolo nič dosť dobré :D a ja mám rada zmenu). Takže, čo by ste povedali na zmenu formátu – A4 miesto doterajšej A5, plnofarebné vnútro miesto čiernobieleho, lesklý papier miesto klasického offsetu…? Nechcem z toho spravit Aha!, lebo hoci to je pekne spravené, nepáči sa mi tá príliš veľká pestrosť, že neviem, čo mám skôr čítať :).

Viem, o týchto veciach nerozhodujem len ja, ale dajte vedieť, čo si o tom myslíte :). Za nápady budem vďačná.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like