Kaaberbolová & Friisová: Chlapec v kufri

Ak vám pri spojení „autor severskej detektívky“ napadne Nesbo alebo Larsson, zakývajte ušami.

Máte?

Nečudujem sa vám, sama mám na poličke od týchto pánov nachystané neprečítané knihy. Nesbo si u nás vybudoval popularitu vďaka svojej postave inšpektora Harryho Holea, Larsson zase dvojicou novinára Mikaela Blomqkvista a hackerky Lisbeth Salanderovej.

Zatiaľ žiadny autor ani autorka v tomto žánri neprišli s novou, čisto ženskou hlavnou hrdinkou. V detektívke Chlapec v kufri sa o to nenápadne pokúša dánska dvojica Lene Kaaberbolová a Agnete Friisová.

Nestáva sa každý deň, aby niekto na hlavnej železničnej stanici v Kodani vybral z úschovne ťažký kufor a našiel v ňom asi trojročné dieťa, chlapčeka v bezvedomí, ale inak krásneho, zdravého, po akom túži vari každý bezdetný manželský pár. Práve toto sa prihodilo Nine Borgovej, matke dvoch detí a zanietenej dobrovoľníčke Červeného kríža. Chlapček pochádza z Litvy. Jeho osud nie je Nine ľahostajný, a tak sa pustí do pátrania na vlastnú päsť. Do prípadu sú zapletení majetní dánski rodičia, ktorí potrebujú nové obličky pre svoje choré dieťa, dvojica Jučas a Barbora, ktorá sa živí pokútnym obchodom s bezpečnostnými systémami, všemocná hlava kodanskej mafie Bukowski, kamarátka Karin, ktorá príde o život… Nina a napokon aj polícia stoja pred neľahkou úlohou. Podarí sa vrátiť dieťa jeho matke Sigite a prekaziť obchodovanie s ľudským tovarom?

Nina Borgová nie je žiadna neobyčajná žena. Naopak, je to normálna matka a k celému dobrodružstvu sa dostala ako slepé kura k zrnu. Z priemeru sa snáď vymyká len tým, že namiesto uprednostňovania rodinných záležitostí si skôr vyberá pomáhať druhým v krízových situáciách. A za tým sa hneď dá vytušiť nejaká habaďúra…

Ak vám dej knihy na prvý pohľad pripadá skôr ako prípad a la Kriminálna polícia pátra, vedzte, že má naozaj všetko, čo by mala detektívka mať a do poslednej chvíle netušíte, ako sa to vlastne skončí.

Negatívne na mňa pôsobí však to, že sympatie čitateľa k Nine sa začnú vytvárať až keď sa dozvieme čo-to o jej súkromí a chýbali mi aj humornejšie scény na odľahčenie, kniha pôsobila dosť ponuro. Ale čo čakám od témy únosu malého dieťaťa, však?

Chlapec v kufri je len prvá zo série detektívok s Ninou Borg, ktoré sa Lene a Angete chystajú spolu napísať. Hoci doteraz jedna písala fantasy a druhá detské knihy, nedá sa povedať, že by im napínavý spoločný debut nevyšiel. Ak sa rozhodnete dať im šancu, určite budete knihu hltať tak, akoby osud toho malého chlapca záležal práve od vás…

Ak vám pri spojení „autor severskej detektívky“ napadne Nesbo alebo Larsson, zakývajte ušami. Máte? Nečudujem sa vám, sama mám na poličke od týchto pánov nachystané neprečítané knihy. Nesbo si u nás vybudoval popularitu vďaka svojej postave inšpektora Harryho Holea, Larsson zase dvojicou novinára Mikaela Blomqkvista a hackerky Lisbeth Salanderovej. Zatiaľ žiadny autor ani autorka v tomto žánri neprišli s novou, čisto ženskou hlavnou hrdinkou. V detektívke Chlapec v kufri sa o to nenápadne pokúša dánska dvojica Lene Kaaberbolová a Agnete Friisová. Nestáva sa každý deň, aby niekto na hlavnej železničnej stanici v Kodani vybral z úschovne ťažký kufor a našiel…
Téma - 6
Dej - 7
Postavy - 6.5
Štýl - 7

6.6

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like