Kazuo Ishiguro: Súmrak dňa

K tejto knihe som sa dostala úplne náhodne. Medzi všetkými tými komerčnými titulmi, z ktorých si každý mesiac vyberám a čítam, sa zrazu objavilo niečo, čo tam akoby nepatrilo. Pre mňa neznámy autor, neznámy titul, kafkovská obálka. Až neskôr som sa po malom pátraní dozvedela, že je to už starinka a dokonca víťaz ManBookerovej ceny z roku 1989 (!) či predloha filmu s ❤️ Anthony Hopkinsom.

„Príbeh nešťastnej lásky dvoch ľudí, ktorí sa celý život milovali, napriek tomu sa medzi nimi nevyvinul iný než profesionálny vzťah“? Ó áno, prosím!

Spolu s pánom Stevensonom sa vyberáme na cestu po Anglicku – dostal pár dní voľna, a tak sa rozhodne navštíviť slečnu, vlastne už pani Kentonovú a zistiť, či by sa nechcela vrátiť a „pracovať“ s ním. Počas cesty spomína na rôzne zážitky z minulosti a my čítame o živote komorníka vo veľkom dome Darlington Hall.

Hoci je rozprávanie jednoduché a priamočiare, nečíta sa úplne ľahko. Pán Stevenson sa vyjadruje veľmi distingvovane a aj samotný príbeh rozpráva tak, ako by sa zhováral s nejakým urodzeným pánom (samé rozvité vety a pasívne konštrukcie). No to len lepšie navodí atmosféru starých časov.

Tých sa týka vlastne všetko – na sklonku života totiž Stevenson hodnotí svoju komornícku kariéru, svojich pánov či spolupracovníkov a zamýšľa sa nad tým, čo odlišuje priemerných komorníkov od tých veľkých. Ak poznáte Downton Abbey, hlavná postava mi pripomína práve za každých okolností uhladeného pána Carsona. A jeho vzťah so slečnou Kentonovou zase do istej miery slečnu Hughesovú. Ktovie, či sa autori seriálu neinšpirovali aj týmto románom.

Súmrak dňa nie je typická pohodovka, ktorú si kúpite do vlaku. Je to skôr pokojne plynúca klasika, ku ktorej si uvaríte anglický čas a naservírujete si ho do najlepšieho porcelánu. A po jej dočítaní budete mať chuť vyčistiť striebro v príborníku.

No nejde len o nejaké nostalgické pripomenutie starých časov. Na knihe je totiž magické nielen to, čo sa v nej píše, ale aj to, čo sa nehovorí (lebo sa to nepatrí). Keďže sa s nami rozpráva pán Stevenson v prvej osobe, hovorí nám len to, čo je vhodné povedať. Ani náhodou v nej nenájdete pasáž, v ktorej by sa mýlil či dal najavo nejaké city – hoci to medzi riadkami jasne tušíte.

Súmrak dňa je inšpiratívny nielen ako príbeh nešťastnej lásky, tých je predsa mnoho, ale ako pripomienka toho, že slová ako dôstojnosť, pokora, služba či poslušnosť sú dôležité aj v dnešnej dobe.

Internetové kníhkupectvo BUX.sk

K tejto knihe som sa dostala úplne náhodne. Medzi všetkými tými komerčnými titulmi, z ktorých si každý mesiac vyberám a čítam, sa zrazu objavilo niečo, čo tam akoby nepatrilo. Pre mňa neznámy autor, neznámy titul, kafkovská obálka. Až neskôr som sa po malom pátraní dozvedela, že je to už starinka a dokonca víťaz ManBookerovej ceny z roku 1989 (!) či predloha filmu s ❤️ Anthony Hopkinsom. „Príbeh nešťastnej lásky dvoch ľudí, ktorí sa celý život milovali, napriek tomu sa medzi nimi nevyvinul iný než profesionálny vzťah“? Ó áno, prosím! Spolu s pánom Stevensonom sa vyberáme na cestu po Anglicku - dostal…
Téma - 8
Dej - 8.5
Postavy - 9.5
Štýl - 10

9

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like
prečítať

Johana

Príbeh obyčajného českého dievčata od cca 11 rokov až po štyridsiatku na pozadí veľkých dejín sa čítal veľmi…
prečítať
prečítať

Jozef Karika: Strach

Jozef Karika nepatrí do kategórie slovenských autorov, ktorých knihy bývajú nominované na Anasoft literu, ale pomaly každá sa…
prečítať