Michal Jelínek: Delírium

Priznám sa, že slovenskej literatúry nečítam veľa. A ak, sú to skôr žánrovky (Červenák, Karika). Preto ma celkom zaujala novinka Delírium od zatiaľ neznámeho autora Michala Jelínka, o ktorom netuším ani len to, či ide o pseudonym alebo je to skutočné meno novoobjaveného spisovateľa.

Delírium rozpráva príbeh newyorského psychiatra Samuela Becketta, ktorý síce patrí k horným desaťtisíc, no správa sa ako pako patriaci do štvrtej cenovej. Vymetá bary, strieda ženy, pohŕda svojou prácou i všetkými ostatnými.

Zápletka sa začne vo chvíli, keď sa zoznámi so ženou, ktorá mu prevráti život naruby a chvíľu si myslí, že vďaka nej dokáže konečne žiť ako normálny človek. Zároveň mu nevadí, že je vydatá a keď jej manžel záhadne zmizne, nemá problém v romániku pokračovať, akoby sa nechumelilo. Prekvapujúci (?) koniec nasadí korunu povrchnému príbehu ako vystrihnutému z béčkového amerického trileru.

Tento rok je to ešte len druhá kniha, ktorej dávam 2 hviezdičky, ale dalo by sa uvažovať aj len o jednej. Asi jediné pozitívum knihy je fakt, že sa číta relatívne dobre a rýchlo, ale inak mám samé výhrady.

Možno chcel autor vykresliť krízu súčasného moderného človeka, ktorý už nevie, čo so sebou, hlbšiu literárnu úroveň to teda ale nemalo. Ponor do psychológie postavy nulový, tragický čiernobiely obraz neustále dokresľovaný ďalšími a ďalšími otrasnými epizódkami, ktoré nezvratne vedú k predvídateľnému koncu.

Kedysi som čítala radu pre začínajúcich slovenských autorov-tínedžerov, že by sa nemali snažiť písať príbehy zo zahraničného prostredia, ale skôr z toho domáceho. Ani tu sa tu veľmi nevyplatilo, aj keď je to asi najmenší problém. Skrátka, celé zle a neviem, čo dobré by som o tejto knihe povedala. Nečítajte ju, škoda peňazí.

Pozitíva • Koho bude kniha baviť?

  • čitateľov playboya
  • povrchných chlapov
  • vyhorených psychiatrov

Negatíva • Nekupujte si knihu, ak:

  • ste žena
  • ste slušný chlap
  • očakávate klenot slovenskej literatúry
Priznám sa, že slovenskej literatúry nečítam veľa. A ak, sú to skôr žánrovky (Červenák, Karika). Preto ma celkom zaujala novinka Delírium od zatiaľ neznámeho autora Michala Jelínka, o ktorom netuším ani len to, či ide o pseudonym alebo je to skutočné meno novoobjaveného spisovateľa. Delírium rozpráva príbeh newyorského psychiatra Samuela Becketta, ktorý síce patrí k horným desaťtisíc, no správa sa ako pako patriaci do štvrtej cenovej. Vymetá bary, strieda ženy, pohŕda svojou prácou i všetkými ostatnými. Zápletka sa začne vo chvíli, keď sa zoznámi so ženou, ktorá mu prevráti život naruby a chvíľu si myslí, že vďaka nej dokáže konečne…
Téma - 4
Dej - 4
Postavy - 1
Štýl - 4

3.3

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like
prečítať

Jo Nesbo: Smäd

Od recenzie na poslednú holeovku uplynuli takmer presne 3 roky. S Políciou som uzavrela jednu kapitolu svojho života,…
prečítať