Stefanie Pintoff: Únos

Ak máte radi napínavé thrilery a prostredie FBI, dávam do pozornosti novinku vydavateľstva Ikar, knihu Únos. Má v sebe dokonca aj kúsok psychológie, a tú mám zase rada ja. Dokonca si úplne pamätám, ako sme sa o syndróme prizerajúceho (na ktorom je kniha založená) učili v škole. O čo ide?

Najlepšie to ilustruje známy prípad mladej ženy, ktorá bola pri ceste z nočnej smeny napadnutá, ubodaná, znásilnená a zabitá. Celú scénu vraj sledovalo až 38 svedkov (z okien bytov v okolí), no žiadny z nich sa nepokúsil zasiahnuť.

Poviete si, že vám by sa to nikdy nemohlo stať? Len si spomeňte, ako ste zareagovali napr. v MHD, keď tam začali vyvádzať opití a vulgárni spoluobčania (podobnú situáciu zažil už snáď každý). Psychológia vraví, že čím viac svedkov sa na mieste činu nachádza, tým sú pasívnejší. Ak svedok vyhodnotí, že ide o stav núdze, prvotnou reakciou býva skôr prepočítavanie miery rizika a následne zbavenie sa zodpovednosti za danú situáciu ako reálna pomoc.

unosKniha Únos – hoci to z názvu vôbec nevyplýva – sa týka práve tohto fenoménu. Dej sa síce točí okolo rukojemníckej drámy v Katedrále sv. Patrika v New Yorku, ale tá sa odohráva len na povrchu. Apropo, rukojemnícka dráma – to je tiež silný motív a prísľub veľkej dávky psychológie. Na to, aby ste mohli vyjednávať s únoscom, potrebujete disponovať nielen trpezlivosťou a pohotovým rozhodovaním. Agentka Eve Rossiová patrí k tým najlepším – asi preto si ju na riešenie obrovského incidentu v srdci NY vyberá sám únosca.

Eve z praxe vie, že únoscovia väčšinou požadujú politické vyhlásenia, peniaze či špeciálnu ochranu. Tento nič také nežiada, dokonca sa neštíti zabíjať rukojemníkov pri najmenšom neuposlúchnutí svojich zvláštnych prianí. Eve je v koncoch, lebo žiadny z osvedčených postupov nefunguje. Keď si únosca vyžiada okrem rukojemníkov, ktorých už drží v zajatí a priebežne strieľa ako vrabcov na poli, ďalších svedkov, Eve si povolá na pomoc špeciálnu jednotku bývalých kriminálnikov, ktorí sú odborníkmi vo svojich oblastiach a vyznačujú sa netradičnými riešeniami.

Čo ma trošku sklamalo, bol fakt, že kniha na mňa pôsobila trochu sterilne. Napísaná je kompozične skvele, ale hlavnej postave chýba viac človečiny. Asi ako keď vám v reštaurácii donesie skvele naservírované jedlo čašník bez úsmevu na tvári.

Únos je však nadpriemerný thriler a zaslúži si vysoké hodnotenie. Má naozaj originálnu zápletku a keď si myslíte, že už ste sa dostali príbehu na koreň, opäť vás vie niečo prekvapiť. Páčilo sa mi aj vyzdvihnutie vedľajších postáv z jednotky Vidocq, hoci hlavnej postave Eve bolo venované paradoxne menej priestoru, ako by sa žiadalo. Predpokladám, že ďalšie knihy v sérii pôjdu aj s jej postavou viacej do hĺbky.

Internetové kníhkupectvo BUX.sk

Ak máte radi napínavé thrilery a prostredie FBI, dávam do pozornosti novinku vydavateľstva Ikar, knihu Únos. Má v sebe dokonca aj kúsok psychológie, a tú mám zase rada ja. Dokonca si úplne pamätám, ako sme sa o syndróme prizerajúceho (na ktorom je kniha založená) učili v škole. O čo ide? Najlepšie to ilustruje známy prípad mladej ženy, ktorá bola pri ceste z nočnej smeny napadnutá, ubodaná, znásilnená a zabitá. Celú scénu vraj sledovalo až 38 svedkov (z okien bytov v okolí), no žiadny z nich sa nepokúsil zasiahnuť. Poviete si, že vám by sa to nikdy nemohlo stať? Len si…
Téma - 9
Dej - 8
Postavy - 7
Štýl - 7.5

7.9

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like