Mitch Albom: Utorky s Morriem

Prvú zaujímavú myšlienku knihy Utorky s Morriem som si chcela zvýrazniť ceruzkou. Bola som ale lenivá vstať z postele, tak som si povedala, že tak urobím až o chvíľu. Potom som objavila toľko zaujímavých myšlienok, že som sa vykašľala na ceruzku a rozhodla som sa napísať všetko rovno sem na blog.

 Učiteľ ovplyvňuje večnosť; nikdy nevie, kde sa jeho vplyv zastaví. (Henry Adams)

Utorky s Morriem nie je ďalšia z motivačných kníh. Je to skutočný príbeh, v ktorom sa vety hodné zamyslenia a premeditovania objavujú snáď na každom centimetri štvorcovom, ale úplne prirodzene. Ich autorom je umierajúci profesor, ku ktorému chodí na návštevu jeho obľúbený študent Mitch. Rozlietaný úspešný novinár po rokoch spomaľuje v životnom tempe a vidina nezvratného konca jeho obľúbeného profesora ho núti zamyslieť sa nad otázkami života a smrti.

  • Prečo v nás ticho vzbudzuje rozpaky?
  • Akú útechu nachádzame v hluku?
  • Je lepší návrat k tradičným hodnotám, alebo treba tradíciu zavrhnúť ako zbytočnú?
  • Usilovať sa o úspech, alebo hľadať útočisko v jednoduchosti?
  • Povedať nie, alebo jednoducho konať?

Podľa Morrieho je zmyslom života milovať ostatných, venovať sa ľuďom, ktorí ťa obklopujú a vytvárať niečo užitočné a zmysluplné.

Ak chceš urobiť dojem na ľudí hore, zbytočne sa namáhaš. Aj tak na teba budú pozerať zvrchu. A ak chceš zapôsobiť na ľudí dole, aj to je márna snaha. Stále ti budú závidieť. Nezáleží na postavení. Iba otvorené srdce ti umožní pohybovať sa medzi ľuďmi ako medzi seberovnými.

Prvú zaujímavú myšlienku knihy Utorky s Morriem som si chcela zvýrazniť ceruzkou. Bola som ale lenivá vstať z postele, tak som si povedala, že tak urobím až o chvíľu. Potom som objavila toľko zaujímavých myšlienok, že som sa vykašľala na ceruzku a rozhodla som sa napísať všetko rovno sem na blog.  Učiteľ ovplyvňuje večnosť; nikdy nevie, kde sa jeho vplyv zastaví. (Henry Adams) Utorky s Morriem nie je ďalšia z motivačných kníh. Je to skutočný príbeh, v ktorom sa vety hodné zamyslenia a premeditovania objavujú snáď na každom centimetri štvorcovom, ale úplne prirodzene. Ich autorom je umierajúci profesor, ku ktorému chodí…
Téma - 7.5
Dej - 7
Postavy - 8.5
Štýl - 9

8

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like