Nemčina do ucha

Chcem sa naučiť jazyk. Značka: rýchlo!

Rýchle a instatné riešenia sú obľúbené. V oblasti učenia sa cudzích jazykov zvlášť. Túto znalosť od nás stále niekto vyžaduje – dobrá znalosť cudzieho jazyka je podmienkou prijatia do rôznych typov zamestnaní, väčšinu informácií na internete nájdeme len cudzom jazyku.

Motivácie je veľa, ale času a chuti na učenie pomenej. Čo sa človek nenaučí v škole, to si môže doplniť v jazykovke, ale obľúbeným (a oveľa lacnejším) spôsobom je stále aj samoštúdium.

Po Svedkyni ohňa a Kafkovom Procese som sa rozhodla otestovať iný typ audioknihy. Zaujali ma práve tie z kategórie Cudzie jazyky – nech tie audioknihy využijem aj na niečo užitočné…

Hoci sú v ponuke aj niektoré viac sexi jazyky, vybrala som si nemčinu. Po prvé preto, lebo som z nej maturovala, ale odvtedy som ju nepoužívala, takže z nej viem veľké prd (čo je škoda). Druhý dôvod je ten, že si mama pred časom hľadala prácu opatrovateľky v Nemecku, takže sa snažila opäť dostať do jazyka, ktorým hovorila tiež naposledy v škole.

Keď sa povie samoštúdium, znie to ako riadna nuda. Učebnica + cédečko/DVD s nahratými cvičeniami či výslovnosťou slovíčok vyžadujú, aby ste mali pri učení pokoj. Ideálne sa zavrieť do izby, sadnúť si k stolu a poctivo študovať.

nemcina do ucha

Nemčina do ucha nie je len doplnkom k písanému textu. Sú to kompletné lekcie aj vysvetľovaním v slovenčine, a do slovenčiny je tiež preložený každý nemecký výraz/veta. Spolu ich je 108 – 70 z nich sa venuje gramatike, zvyšných 38 je konverzačných z rôznych oblastí života. Niektoré lekcie majú len pár minút, niektoré sú komplexnejšie a pokojne trvajú aj trištvrte hodinu.

Jediné, čo potrebujete, je teda počúvať. Učiť môžete kedy chcete, dokonca aj mimovoľne. Pri šoférovaní, pri zaspávaní, pri športe, cestovaní, varení a pod.

Audiokniha je pomerne široko zameraná pre začiatočníkov až mierne pokročilých. Keďže je každá lekcia osobitný súbor, môžete si ľahko namixovať to, čo sa potrebujete učiť a na čo sa chcete sústrediť. Účinok má totiž práve opakované počúvanie. Keby ste len počúvali celú audioknihu za sebou, kým by ste sa dostali na koniec, celkom by to trvalo (takmer celý deň), a na konci by ste mali v hlave iba obrovský chaos.

Začiatočníci si môžu povyberať zopár prvých lekcií s gramatikou a základné konverzačné témy, ako číslovky, pýtanie sa na cestu, nakupovanie či rodina. Keď to dostanete do krvi, môžete pokračovať ďalej.

Tí, čo sú už v jazyku ďalej, a potrebujú ako ja oprášiť staré vedomosti a nabrať k tomu nové, môžu úvodné lekcie buď len preletieť, alebo úplne vynechať a sústrediť sa na to, v čom sa potrebujú zdokonaliť.

Ak vás nezaujíma nemčina, siahnite po angličtine, španielčine, taliančine, francúzštine či ruštine.

P. S.: Mama je už v Nemecku a šprechuje ostošesť! Aj vďaka Nemčine do ucha.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like