Vyhodnotenie blogerského prieskumu

Začiatok roka patril na mojom blogu patril veľkému prieskumu. Minulý rok som to nerobila, ale tentoraz som sa rozhodla ho aj verejne vyhodnotiť, a to z 2 dôvodov:

 1. Vzorku 108 odpovedí považujem za celkom reprezentatívnu. K vyplneniu som sa snažila maximálne motivovať – súťažou o poukážku do Martinusu či pestrým výberom výherných kníh, blogpost som podporila aj reklamou na Facebooku či banneríkom na blogu. Bez toho, aby som dala do súťaže zlatý vlas Dana Browna alebo identitu Dominika Dána by som asi viac nedosiahla.
 2. Zistené informácie sú zaujímavé nielen pre mňa, ale budú užitočné aj pre ďalších ľudí pohybujúcich sa na knižnom trhu (a možno aj vo svete blogov ako takých). Ak mám najlepší knižný blog na Slovensku, odpovede jeho čitateľov budú o to cennejšie. Takéto dáta skrátka z Google Analytics nedostanete :-).

Aby ste si urobili predstavu, až 84 % zapojených do prieskumu sú ženy a vekovo prevládajú moje ročníky (cca 25 – 34 rokov). A tu sú už konkrétne zistenia:

Blogerský svet

 1. Moji čitatelia nepatria medzi najvernejších: iba 21 % zapojených do prieskumu ma číta dlhšie ako rok. Na to, že blogujem už 8 rokov, to nie je extra vizitka.
 2. Takmer každý druhý nechce prísť o žiadny článok: až pre 42 % je dôležité, aby im nič na blogu neuniklo.
 3. Dve tretiny sú (možno aj preto) prihlásené do môjho newslettra.
 4. Tí, ktorí nie sú, na to majú najmä tieto 2 dôvody:
  • buď sa vôbec do newslettrov neprihlasujú
  • alebo nechcú mať zaspamovaný mail.

  To je dobrá správa, lebo s obomi dôvodmi sa dá niečo robiť (ponúknuť skvelý obsah a nastaviť rozumnú frekvenciu ich posielania).

 5. Polovica nechce na blogu zmeniť nič. Ó, ďakujem! Ale keďže konštruktívna spätná väzba je dôležitá, ak predsa čosi zlepšiť, tak podľa 22 % obsah článkov a 11 % rýchlosť načítavania blogu. Čo je skvelé, lebo presne o to sa snažím aj ja :-)

Čitateľský svet

 1. Je celkom logické, že čitateľmi blogu sú ľudia so záľubou v čítaní. Každý piaty prečíta viac ako 52 kníh za rok (čiže 1 týždenne)! A každý tretí minimálne 30 kníh. Riadni knihomoľovia, čo poviete?
 2. Až tretina (!!!) zapojených do prieskumu tvrdí, že z knižných blogov číta len môj. To mi úplne vyrazilo dych!
 3. Ďalej boli najviac skloňované mená Jozef Kuric, Džejna Šlinská a Jana Benešová, obe moje martinusácke kolegyne. Skvelá vizitka pre Martinus!
 4. Kníhkupectvo Martinus patrí aj medzi najobľúbenejšie: nepadlo iba v 14 % odpovedí. Ďalej sa spomínali najmä Panta Rhei, Artforum či Gorila, v kurze sú aj antikvariáty či malé lokálne kníhkupectvá.
 5. Z vydavateľstiev si prvé miesto delia Slovart a Ikar, obľúbené sú aj Absynt, Artforum či Tatran. V mnohých odpovediach však zaznelo, že vydavateľstvo nie je také dôležité – podstatná je dobrá kniha.
 6. 3/4 si vyberajú nové knihy na čítanie od obľúbených autorov a podľa noviniek v žánroch, ktoré preferujú. Iba 10 % podľa rebríčkov predaja (povedzte to niekto Kingovi Dubajovi). 40 % ľudí si vyberie knihu podľa toho, čo im padne do oka.
 7. Megadôležité zistenie: každý druhý človek sa pri nákupe knihy rozhoduje podľa knižných blogov. Oplatí sa písať, kolegovci! Osobné odporúčania naozaj fungujú: viac ako tretina ľudí sa rozhoduje podľa mini recenzií v internetových kníhkupectvách a ešte o čosi viac podľa odporúčaní kamarátov. Blogové recenzie ale jednoznačne vedú!
 8. 2/3 ľudí si už kúpili knihu na základe recenzie na nejakom blogu a minimálne polovica z nich na základe recenzie na mojom blogu. Zvyšok si to vraj len nepamätá :-)

Svet knižných blogerov

 1. Teraz niečo pre knižných blogerov: ľudia radi čítajú recenzie na nové knihy (ktoré ešte nečítali), aj recenzie, vďaka ktorým si môžu porovnať dojmy z prečítaného. V doplňujúcej odpovedi ale jemne prevažujú tipy na nové knihy.
 2. Takmer polovica uprednostňuje kratšie a stručnejšie recenzie. Hm, to musím ešte potrénovať :-)
 3. Rovnako obľúbené sú recenzie na novinky a populárne knihy, ako recenzie na menej známe, no (často) o to zaujímavejšie tituly. Tie dokonca v doplňujúcej odpovedi trošku prevažujú. Nebojte sa teda písať o knihách, ktoré vás bavia, aj keď zrovna nedobýjajú rebríčky predaja.
 4. Viac ako polovica chce čítať aj recenzie na zlé knihy! Čo dodať, asi len: vydavatelia, traste sa ;-)
 5. Okrem recenzií je dopyt najmä po tipoch na knižné novinky a zaujímavostiach z knižného sveta. Tesne za nimi sú články o knižných projektoch, minimálne tretinu zaujímajú aj e-knihy. Určite vás poteším, že na blogu pribudnú články práve z týchto kategórií.

Ďakujem aj za všetky milé odkazy, ktoré ste mi do dotazníka mnohí popísali. Každý z nich ma nakopol pokračovať v tom, čo robím, ešte viac a lepšie.

A na záver vyhodnotenie súťaže. Tu sú vyhercovia cien:

 1. 25 € poukážka do Martinusu: Martina F.
 2. David Kirkpatrick: Facebook efekt – Miroslav B.
 3. Colm Tóibín: Prázdno rodiny – Kristína P.
 4. Helen Fielding: Dieťa Bridget Jonesovej – Diana L.
 5. Ava McCarthy: Mŕtve tajomstvo – Lenka Ch.
 6. Paulo Coelho: Pútnik z Compostely – Lucia B.
 7. Chip Heath Dan Heath: Nápad za milión – Katarína B.
 8. Dominik Dán: Studňa – Patrik H.
 9. John Boyne: V tomto domě straší – Zuzana Ľ.
 10. Jenny Han: Všetkým chalanom, ktorých som milovala – Valéria P.
 11. Lesní lišky – Júlia F.
 12. Samuel Bjork: Sova – Kita S.
 13. Peter May: Výnimoční ľudia – Juraj P.
 14. Peter Hoeg: Cit slečny Smilly pre sneh – Igor C.
 15. Paula Hawkins: Do vody – Miriam Š.

Gratulujem :-) a ostatní nezúfajte, lebo ďalšia súťaž tu bude už onedlho.

2 comments
 1. Skvelý prieskum celkovo pre čitateľov aj pre knižných blogerov ako taký :-) Ja osobne som knžiná blogerka, takže ma teší, že ľudia radi čítajú recenzie, že ich ovplyvňujú pri výbere knihy a taktiež ma teší, že tak vlastne vzniká skvelá knihomoľská komunita ako taká :-)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like