365 banka: pozvánka do sveta inteligentného bankovníctva

Tip: Založ si účet v 365 cez tento odkaz a dostaneš automaticky 15 eur (ja takisto).

Odjakživa ma fascinovalo moderné bankovanie. Možno aj preto som pred pár rokmi strávila nejaký čas v tíme Sporoapps, kde som nazrela pod pokrievku vývoja mobilných aplikácií pre Slovenskú sporiteľňu. Netradičný prístup s jednoúčelovými appkami inšpirovaný Facebookom je dnes už prekonaný, skúsenosť to ale bola perfektná.

Manažovanie vlastných financií je záležitosť každého dospeláka a čím lepšie ich máte pod kontrolou, tým menej sa kvôli nim musíte stresovať. Užitočné sú aj appky na sledovanie výdavkov (napr. ja už roky používam Spendee), ale úplnym základom je aplikácia vašej banky, v ktorej máte svoje peniaze uložené.

Mobilné bankovanie sa stále posúva vpred. Našťastie už sú ďaleko za nami opatrné prvé pokusy, kde bola na prvom, druhom aj treťom mieste bezpečnosť, a užitočnosť & prehľadnosť až na poslednom mieste. Pamätáte, vtedy sa ešte používali GRID karty a kalkulačky, takže keď ste chceli poslať kamošovi 20 eur, radšej ste mu ich doniesli osobne, ako by ste mali vyťukávať milión bezpečnostných kódov.

Potom prišlo Zuno a s ním nielen účet zadarmo, ale aj možnosť založiť si ho cez internet. Zuno malo na tú dobu modernú appku, ktorá sa snažila bankovanie čo najviac zjednodušiť. Zuno síce medzitým skončilo, ale nároky na mobilné appky a internet banking tradičných bánk sa odvtedy zvýšili.

účet zadarmo 365 banka

Mať účet zadarmo, môcť si ho založiť bez potreby navštíviť banku, jednoduché, ale bezpečné posielanie platieb a prehľad vo svojich financiách sú z pohľadu moderného človeka úplny základ. Isto za to môže aj rozmach mobilných appiek všetkého druhu. Sme zvyknutí, že sa stačí prihlásiť so svojím účtom do danej služby a všetko máme na dosah vo vlastnom vrecku. Maily, hudbu, fotky, neprečítané články a… peniaze.

Jasné, starší ľudia sú určite skeptickejší, ale mladá generácia (ku ktorej sa v kontexte článku stále radím aj ja, a nech sú to povedzme ľudia do 40/50 rokov) využíva mobilné bankovanie úplne prirodzene.

 

Emoji v oslovení máš už nastavené? 🤳

A post shared by 365.bank (@365.bank) on

Akúkoľvek aktivitu v tejto oblasti preto vítam, a tak som istú dobu používala napr. medzinárodný účet od nemeckej N26 (moderná iPhone appka, výber z bankomatov zdarma), ale keď začali viac rozvíjať skôr vedľajšie bankové produkty ako použiteľnosť tých základných (nedalo sa napr. zopakovať príkaz na úhradu), moje nadšenie opadlo.

O to viac ma potešilo, že projekt slovenskej 365 banky neskončil pri pútavých PR článkoch, ale že nadobúda čoraz reálnejšie rysy. Zatiaľ ju nespustili naostro, účet si tam môžete otvoriť len cez pozvánku (ak máš záujem, kukni na koniec článku), ale už v tejto podobe vyzerá veľmi sľubne.

Čo je 365 banka?

V prvom rade je to internetová banka, podobne ako Fio či mBank. Kamennú pobočku teda nenájdete, účet si otvoríte zdarma registráciou cez mobil. Potrebovať budete iba svoj občiansky, spravíte si selfie, banka vám mailom pošle zmluvy, ktoré podpíšete priamo v appke. Na záver si ešte pre overenie pošlete peniaze (1 €) z účtu v inej banke.

To je ale asi jediné, čo má 365 banka s nimi podobné. Bežný účet môžete používať úplne rovnako ako v tradičnej banke. Platiť kartou, platiť cez internet, nastaviť si trvalé príkazy atď. Cieľom je ale priniesť viaceré inovácie pod hlavičkou tzv. inteligentného bankovníctva.

Čo je inteligentné bankovníctvo?

Aplikácia vám napr. zobrazí nielen klasický zostatok na účte, ale aj inteligentný – odpočíta všetky plánované výdavky do konca mesiaca a ukáže vám, koľko vám ostáva na bežné míňanie. Neskôr by vás mala upozorniť napr. na blížiace sa narodeniny, aby ste stihli kúpiť frajerke darček či spolupracovať pri roznych každodenných situáciách.

Už teraz funguje sporenie na splnenie rôznych snov s aktuálne najvyšším sporiacim úrokom (0,365 %), ktoré si môžete skryť, aby vás nelákalo z neho stále vyberať. Dostanete vertikálnu 365 kartu a majitelia telefónov s Androidom môžu platiť aj cez Google Pay. Spustený je už odmeňovací program (Peniaze S5). Priamo v appke zakliknete, o aké zľavy máte záujem a potom stačí už len nakupovať. Zbohom vernostné karty!

sporenie

Na iPhonoch sa môžete prihlasovať cez Face/TouchID či cez kombináciu emoji. Info o pohyboch na účte chodí ako notifikácia (nie otravná esemeska). Rovnaké prostredie ako v appke máte aj cez klasický internet banking cez prehliadač vo svojom počítači.

Skrátka, už v beta verzii je to nie že testovacia appka, ale plne funkčný účet, ktorý už teraz dokáže viac ako vaša súčasná banka. Ani by ste neverili, že 365 je dcérska vetva staromódnej Poštovej banky. Zároveň to znamená, že svoje peniaze neukladáte niekde na Seycheloch alebo v pivnici startupu, ktorý sa o polroka rozpadne.

Čo sa mi páči najviac?

  1. Nadšenie pre inovácie. Robiť veci inak ako ostatní chce odvahu a v prípade takéhoto projektu aj kopec peňazí, dôveru a podporu od veľkého hráča. Vidno ale, že ich to baví a dúfam, že im to vydrží.
  2. Priateľskosť. Páči sa mi, že ľudia z tímu 365 komunikujú úprimne, priateľsky a otvorene. Pozrite si ich web a blog; možno majú len dobrého copywritera, ale niektoré veci sa nedajú len tak nastajlovať. Mám z nich skrátka dobrý pocit. Rozhodne je to rozdiel ako sa zhovárať s otravnou pani za okienkom.
  3. Orientácia na klienta. Nie je to uvažovanie typu „ako mu predáme svoje produkty?“, ale „ako mu môžeme pomôcť zlepšiť život?“

Kde je teda háčik?

Žiadny nie je. Všetko je zadarmo, k ničomu nie ste viazaní, z používania účtu môžete mať len výhody. Najmä ak ste zvyknutí platiť často kartou alebo cez internet. Drobným mínusom môže byť pre niekoho fakt, že výbery hotovosti sú zdarma len z bankomatov Poštovej banky.

Oplatí sa vyskúšať?

Jednoznačne! Nevadí, že už máte účet v inej banke. Nemusíte do 365 preniesť rovno všetky svoje úspory. Urobte si z neho pokojne bočný účet, niečo ako mobilnú peňaženku vo vrecku. Tipujem však, že onedlho ho aj tak začnete používať naplno.

Tip: Založ si účet v 365 cez tento odkaz a dostaneš automaticky 15 eur (ja takisto).


52 comments
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like