Ako sa menil môj pracovný kútik

Odkedy používam Mac a odkedy sa zaujímam o metódy GTD (a. k. a. metódy čisto uprataného stola), akosi viac mi leží na srdci vzhľad a usporiadanie môjho pracovného kútika. A odkedy pracujem z domu, je to už vlastne nevyhnutnosť.

Začínala som so starým stolom, ktorý v tej izbe bol už od môjho detstva a pamätal si všetko moje detské vyčíňanie, vodové farby, lepidlo a sem-tam na ňom boli poprilepované kúsky lepiacej pásky. K nemu jednoduchá stolička a kedysi strašne dávno ešte stará 486-tka (alebo čo to bolo) s Norton Commanderom a textovým editorom T602.

Môj prvý naozastný počítač bol notebook ASUS, ktorý som si kúpila až v 1. ročníku VŠ. Neskôr som ho vymenila za služobný ASUS (obr. 2), vzhľadom k mojej práci pomerne nadupaný. Šťastnou náhodou sa mi ho ale podarilo už o pár mesiacov vymeniť za môj prvý Mac – biely Macbook White (obr. 1 – 5), doplnený 24” monitorom LG.

Keď sa pozriete na prvé fotky, možno sa chytíte za hlavu – ako sa dá pracovať na takom malom priestore, v spleti káblov a ďalšieho príslušenstva? A dalo sa. Možno za to mohol aj fakt, že doma som trávila v podstate len víkendy, keď som prišla zo školy, a v Nitre som pracovala hlavne v našej kancelárii ZMM. Ale aj tak na tomto obmedzenom neprispôsobenom priestore vzniklo kopec grafických vecí.

Veľký zlom nastal, keď som si kúpila nový stôl (od obr. 3). Je to obyčajný stôl za 50 € z Ikey, a predsa som s ním veľmi spokojná. Konečne sa mi na ňom utvoril priestor pre všetku techniku a hneď sa pri ňom aj lepšie rozmýšľalo. Ďalší nábytkový upgrade čakal stoličku. Dlhé roky som sedela na obyčajnej stoličke z detskej izby alebo kuchyne. A keďže stolička je pri práci jedna z najdôležitejších častí (ak nie úplne top), tak som sa hecla a kúpila si takú, ktorá bola síce 3-krát drahšie ako stôl, ale výborne sa mi na nej sedí.

To sú zmeny v nábytku, poďme na techniku. Macbook White vystriedal Macbook Pro, ktorý mám doteraz. Keďže stále pracujem s grafikou a občas postrihám aj nejaké video, biely plastový Macbook to už mierne nestíhal a začal sa dosť prehrievať. Preto som ho aj umiestnila na chladič, ktorý mu síce trochu pomohol, ale bolo to len dočasné riešenie.

S usporiadaním na obr. 7 som spokojná až doteraz. Pracujem hlavne s externým monitorom a klávesnicou, pretože na pohodlné robenie grafiky, ale aj jazykových korektúr je 13” displej málo. Mám ale veľmi rada macbookové farby a klávesnicu, a tak keď je chvíľu obdobie, že nerobím nič veľké, veľký monitorom odpájam a píšem len na macbookovej podsvietenej klávesnici.

Dobudúcna plánujem (aj keď je to z finančného hľadiska dosť ďaleký cieľ) vymeniť Macbook Pro za 27” iMac. Na jednej strane kvôli zlepšeniu výkonu, ale aj kvôli zjednodušeniu pracovného kútika ako takého – ak ste si všimli, počet vecí na pracovnom stole sa s každou fotkou znižuje. Som si istá, že poriadok a usporiadanie vecí na pracovnom stole zvyšuje efektivitu práce, a tak by som aj svoj pracovný kútik chcela raz doviesť k dokonalosti.

A čo vy?

9 comments
 1. Súhlasím, že s čistotou okolo sa pracuje lepšie :)

  Predtým si to mala v tom pravom kúte dosť prepchaté, takže teraz to máš skvelé.

  Moje pracovné miesto vyzerá podobne, ale je o dosť menšie (mám menší stôl). Na stole je iba nb, router, podložka pod hrnček, zápisníky, 2 perá a 1 fixka (dosť často používam zapisovanie aj na papier :). Mám za stolom ešte mininástenku, kde mám pár dôležitých poznámok, ktoré chcem mať každý deň na očiach. Kam si takéto veci dávaš?

 2. Nad nástenkou uvažujem dlhšie aj ja, ale zatiaľ som nevymyslela, kde ju dať, aby bola aj na očiach, aj zase nezavadzala. Zatiaľ ma to núti takéto veci čo najskôr spracovať, vedľa stola naľavo mám takú komodu so šuflíkmi (a na nej tlačiareň), takže predbežne to tam len tak nahádžem :).

 3. Fajn clanok.
  Tiez sa snazim dospiet k tomu, aby som mal na svojom pracovnom stole co najmenej “rusivych elementov”. Zajtra sa konecne dockam noveho stola. Momentalne moj stol pokryvaju – notebook, mys ( rovnaka aku pouzivas ty – dostal som ju od manzelky na Vianoce a som s nou nadmieru spokojny ), zosit, pentelka, hodinky, sluchadka, kvet, mobil a tanier so susienkami :). Susienky by som casom rad nahradil kvalitnym monitorom. Ako si spokojna so svojim monitorom (farebne podanie, etc…)?

 4. Ďakujem :).
  K monitoru – keď som ho kupovala (tuším jún 2009), tak som si spravila veľké porovnanie väčších monitorov do 200 €. Vedela som, že na ňom budem robiť grafiku, a kúpiť obyčajný TN panel nie je žiadne extra riešenie, Parametrovo mi ale vyšiel vtedy najlepšie, aj keď dnes za tú cenu, resp. len o čosi drahšie sa už dá kúpiť aspoň nejaký schopný Dell. Takže teraz by som ho už určite kupovať neodporúčala. Ale zatiaľ mi slúži, nemám s ním žiadny problém :).

  1. To by som potom na ňu nedočiahla :). Za stolom je ešte priestor pre lampu, takže nie je priamo pri stene. A na tú stenu by som si radšej chcela zavesiť nejaký pekný obraz :).

 5. Ahoj, pekné usporiadanie, mám to podobne, tiež mám 13″ MBP a externý monitor – ja mám len 21″ Samsung a tiež ten najlacnejší model a láka ma to k 27″ Cinema Display – iMac by som nevyužil. Ja grafiku nerobím, len ťukám do klávesnice, takže je to skôr rozmar, ale na veľkom displeji sa robí lepšie. A Notebook často berávam zo sebou – to by si si musela zaobstarať iPad. Ako si spokojná s Apple klávesnicou – mne tá na MacBooku nevyhovuje – to je IMHO tá najhoršia časť toho notebooku – porovnávam so svojím ThinkPadom.

  Nad nástenkou uvažujem aj ja, akurát mám pocit, že potom by sa stratil ten pocit čistoty/upratanosti

 6. Prosím vás, mohli by ste mi poslať link na wallpaper (tapetu) ktorú máte na Macbook-u na úplne hornej fotke?

  Ďakujem vopred :-)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like