Vzdelávanie s Courserou alebo Diplomom to nekončí…

Keď som chodila na výšku, rozčuľovalo ma chodiť na prednášky a semináre, ktoré boli stratou času. Poznáte to, tie, kde profesori čítajú zo (svojich) kníh, cviká, kde vaši spolužiaci čítajú seminárky a pod. Vždy som si hovorila, že oveľa lepšie by som ten čas využila, keby som si danú knihu prečítala sama alebo si sadla so spolužiačkami na kofolu a rozprávali by sme sa o literatúre.

Hnevalo ma to, lebo inak ma škola a hlavne to, čo som študovala, bavilo. Vzdelávať sa a pracovať na sebe považujem za dôležité, nie je to pre mňa len povinná niekoľkoročná jazda, ktorá sa končí diplomom a tým to všetko hasne.

Som predovšetkým slovenčinárka, ale vyštudovala som aj psychológiu. Aj keď som nikdy veľmi neplánovala venovať sa jej profesionálne, vždy ma bavila. Nedávno som si dala predsavzatie, že sa jej neprestanem venovať aspoň pre svoj osobný rozvoj. A príležitosť na seba nenechala dlho čakať.

Coursera.org je medzinárodná internetová stránka, ktorá ponúka kurzy v spolupráci s viac než 60 najlepšími svetovými univerzitami, ako sú Stanford, Princeton, Columbia a pod. Kurzy sú rôznorodé (od Game Theory, Cryptography, Quantum Physics až po Social Media, Genetics alebo Sports and Society). Všetky sú bezplatné a nevyžadujú nijaký prechod prijímacími pohovormi, či dekrét o ukončenom vzdelaní. Kurzy trvajú niekoľko týždňov (3 – 16) a sú väčšinou v angličtine. Funguje to tak, že sa prihlásite na kurz, kde spolu s osatnými online študentmi vypracovávate zadania, diskutujete a následne ste známkovaní. Po ukončení dostanete originál diplom z univerzity, ktorá kurz prevádzkuje, podpísaný jej profesorom. Rovnaké kurzy ako tie online sa vyučujú naživo s tými istými profesormi na týchto univerzitách.

coursera

Jediné, čo potrebujete, je len chuť sa učiť. To je zároveň aj hlavným kameňom úrazu. Nikto vás nenaháňa, takže to, či budete poctivo študovať a kurz vôbec dokončíte, závisí len od vašej vytrvalosti.

Zapísala som sa na kurz Psychology as a Science. Ak aj vás zaujíma psychológia, určite sa prihláste, budeme spolužiaci (a dajte mi vedieť, ak sa aj nepoznáme, tak sa spoznáme :), kurz sa začal iba včera, takže ste zatiaľ o nič neprišli). Píšem to sem aj preto, že podeliť sa s vami o môj zámer vzdelávať sa ďalej mi určite pomôže lepšie kurz zvládnuť. Pokojne sa ma hocikedy opýtajte, či som sa na to ešte nevybodla a či pekne poctivo študujem :).

O Coursere píše aj Peťo Kučerka alebo Space Unicorn.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like