Veľká noc častejšie, ako by som chcela

Vo Veľkej noci sa spájajú 3 udalosti – pohanské (a.k.a. všeobecné) vítanie jari, židovská Pascha a kresťanská oslava Kristovho vykúpenia. Ja oslavujem tú tretiu udalosť a hoci to pre vás nie je cool, ako kresťan (katolík) trávim istú časť týchto dní v kostole.

Obrady ukrižovania a vzkriesenia majú hlbokú symboliku a keďže sa opakujú len raz ročne, aj istú dávku tajomnosti a obradnosti, ktorá mi ešte nezovšednela. Jedna časť obradov Veľkého piatku sú pašie – dlhší text z evanjelia, ktorý rozpráva o všetkom, čo sa stalo od Poslednej večere až po chvíľu, keď Ježiša uložia do hrobu.

Najsilnejšie sú tie časti, kedy sa rozhoduje o Ježišovom osude. Tu mi vždy prebehnú zimomriavky:

„Ja som sa na to narodil a na to som prišiel na svet, aby som vydal svedectvo pravde. Každý, kto je z pravdy, počúva môj hlas.“ Pilát mu povedal: „Čo je pravda?“

Po týchto slovách sa Pilát Ježiša usiloval prepustiť, pretože, ako hovorí, na ňom nenachádza žiadnu vinu. A hoci je Pilát v tomto príbehu badass, perfektne odpovedá: Čo je pravda?

A teraz, čo je tá vaša pravda? Za čo sa všetci každý deň bijete?

Všetky motivačné knihy nám do hlavy tlačia myšlienku, že dokážeme všetko, máme ísť za svojimi cieľmi, nevzdávať sa, byť sebavedomí. Áno, súhlasím, proti tomu nič nenamietam. Ale pokiaľ sme ochotní zájsť v boji za pravdu? Nie sme niekedy strašne tvrdohlaví a pyšní na svoj názor?

Niekto sa dokáže pomaly do krvi pohádať o tom, či je lepší Windows alebo Mac. Či je lepší iPhone alebo Nokia. Či je lepšia Opera alebo Chrome. Či je lepší Rytmus alebo Majk Spirit. Či je lepší Facebook alebo Twitter.

A ďalej: aká zlá je Cirkev. Aká zlá je naša vláda. Aké zlé sú železnice a diaľnice. Aké zlé sú obchodné centrá. Aké zlé sú predavačky a poštárky. Akí zlí sú cigáni, bezdomovci, zlí susedia, slovenskí hokejisti, aké trápne sú hviezdy šoubiznisu, herci, hudobné hviezdy, a akí tupí a pomýlení sú tí, ktorí pozerajú Martinku z Turca, panelák, Farmu alebo Superstar či Tisíc a jednu noc.

Ľudia v evanjeliu, ktorí chceli ukrižovať Ježiša, ho mohli prinajhoršom krásne odignorovať. Urobil im niečo zlé? Pár dní predtým Ježiš slávnostne vstupoval do Jeruzalema a všetci mu kývali a volali na slávu. Ale pri najbližšej príležitosti, nahuckaní závistlivými slabochmi, sa spojili v obrovskú masu, ktorá ho pribila na kríž.

Radi stále niečo kritizujeme, hejtujeme, zhadzujeme, nadávame… Na neschopných ľudí, projekty, konanie, iný názor v diskusii.

Len my sme najlepší a najdokonalejší a vieme všetko najlepšie. Pritom bojujeme len za svoju pravdu. A keď sa objaví niekto, kto má iný názor, iné presvedčenie, iné zvyky, iné skúsenosti, tak kričíme:

UKRIŽUJ HO!

A takýmto štýlom Veľká noc, hoci len tá smutnejšia časť, je tu častejšie, ako by som osobne chcela.

Nechcem povedať, že nemáme rozlišovať, čo je dobré a čo zlé, že si nemáme vytvárať svoj názor. Netreba ísť ale do extrému. Nie je na svete už aj bez toho dosť nenávisti? A hovorí vám niečo slovo tolerancia?

Niekedy je vhodnejšie mlčať, zvlášť ak práve vás počúva veľa ľudí. Ak dokážete ovplyvňovať názory druhých, dávajte si pozor, čo a ako poviete. Pretože čo ak práve váš názor nie je správny?

Čo je pravda…?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like
prečítať

Drak sa vracia

Mám rada dobrú literatúru. Pre každého to znamená niečo iné. Niekto je na poéziu, iný na ženské romány.…
prečítať