10 najlepších moderných seriálov

Hneď na úvod vysvetlím názov rebríčka: existuje viac starších seriálov, ktoré sú dnes už klasikou – Simpsonovci, MASH, Červený trpaslík, ALF, Father Ted, Priatelia, Gilmore Girls… Chcela som ale vybrať z novších seriálov (po roku 2000), pri ktorých je šanca, že niektorý seriálový maniak ako ja ešte nevidel všetky. P. S. Nezabudnite si všimnúť moju posadnutosť pochybnými úchylnými existenciami a stredoškolským prostredím :).

Pozri si aj zoznam

najlepších kníh za rok 2017

1. The Misfits – seriál o partii mladých ľudí, ktorí si odpracovávajú verejnoprospešné práce. Aj keď slovo partia je veľmi jemné, na začiatku sa totiž neznášajú (vy by ste si obľúbili ľudí, s ktorými musíte robiť špinavú prácu, ktorú si možno ani nezaslúžite?). Chalan, ktorý myslí len na sex, atlét zapletený do drog, ktorý môže vrátiť čas, dievča s veľmi divným prízvukom, čítajúca myšlienky druhých, černoška z geta, ktorá koho sa dotkne, chce sa s ňou vyspať a bledý chalan, ktorý vyzerá ako tichý zabijak a okrem toho dokáže byť neviditeľný. Tieto zvláštne schopnosti (okrem ich zvláštnych pováh) im nadelí akási nadprirodzená búrka už v prvom dieli. Hneď sa dávajú do pohybu ďalšie udalosti, a tak si čoskoro nebudú istí ani sami sebou. Číslo 1 si zaslúžili preto, lebo na malom priestore – 2 série po 6-7 dielov – ukázali naozaj majstrovské a dychberúce divadlo. Obľúbená postava: Simon.

2. How I met your mother – toto je už snáď klasika. Ted, ktorý stále hľadá svoju matku, či vlastne vašu matku, či vlastne matku svojich detí (ó, aké romantické), legendárny Barney, chutný pár Lilly & Marshall a Robin, ktorá sa stále akosi nevie zaradiť. Koncom šiestej série ešte stále netušíme, kto matkou môže byť a fanúšikovia seriálu ho pozerajú sčasti kvôli Barneymu a sčasti preto, aby sa to raz konečne dozvedeli (humor a dej seriálu sa už viac nerozvíja). Nad Big Bang Theory ho vyniesli vtipné prestrihávačky do minulosti či paralelných scén, a samozrejme obľúbená postava – Barney. Suit up!

3. The Big Bang Theory – tesne šliape na päty HIMYM. Partička vedcov a ich naivná susedka Penny. Znevýhodňuje ho geekovská téma, kvôli ktorej môže byť seriál vo veľkej miere nezrozumiteľný.Účinkovaním vedľajších postáv sa ale TBBT poľudšťuje a mám dojem, že oproti HIMYM skôr naberá na kvalite. Obľúbená postava: Sheldon.

4. Glee – niektorí pokladajú Glee za tínedžerskú odrhovačku, akési Hello Kitty alebo Hannah Montana pre dospelejších jedincov :). Nesporne má však seriál o školskom speváckom krúžku omnoho viac fanúšikov ako neprajníkov, Ja mám stredoškolské prostredie rada, a hoci dej nie je príliš originálny, herecké a spevácke výkony ho vyšupli veľmi vysoko. Prečítajte si aj moju staršiu recenziu. Obľúbená postava: Sue Sylvester.

5. Drop Dead Diva – nedávno objavená blbôstka. Deb je mladá pipina s dobrým srdcom, o trochu inteligentnejšia, ako to reálne býva. Má však smolu, lebo hneď v prvom dieli nabúra do grepfruitového náklaďáku. Dostane sa do akéhosi „prednebia“, kde namiesto sv. Petra absolvuje krátky rozhovor s nebeským úradníkom Fredom. Nevie sa stotožniť s novým miestom pobytu a tak po stlačení klávesy RETURN sa vráti späť na zem – žiaľ v osobe o čosi škaredšej, ale dosť inteligentnej právničky Jane. Deb začína nový život, a musí si zvykať, že jej snúbenec je teraz jej kolega v práci, ktorý o ničom nemá potuchy… Okrem stredoškolského mám slabosť aj na právnické prostredie a reč súdnych siení. Tento seriál je námetom originálny, kvalitou neurazí, a tak mu patrí pekné piate miesto. Obľúbená postava: Fred.

6. Community – skupinka zakomplexovaných študentov na verejnej (rozumej podradnej) mestskej vysokej škole. Rozdielny vek, rozdielne povahy, rozdielne záujmy. Všetkých spája hodina španielčiny s divne úchylným lektorom. Seriál sa pomalšie rozbieha, väčší počet postáv sa potrebuje rozohrať. Je však medzi nimi silná chémia, a potom strelené zápletky, popkultúrne odkazy a paródia všetkého možného urobia svoje. Obľúbená postava: Abed (cool cool cool).

7. Chuck – takmer ideálna kombinácia komédie, romantiky a akcie. Mladému sympatickému chalanovi sa dostane do hlavy vládny supertajný projekt a krásna blondínka zo CIA. Zo zľakaného mládenca sa stáva špión a z krásnej blondínky jeho partnerka. Sekunduje mu alternatívny život v obchode s elektronikou Buymore a podivní kolegovia v práci na čele s duom Jeffster. Slabinou seriálu je niekedy dosť nanervylezúca šablónovitosť, kvôli výborne napísaným postavám mu ju ale prepáčime. Obľúbená postava: John Casey. Prečítajte si aj moju staršiu recenziu.

8. Dr. House – doktra Gregoryho Housea, nadpriemerne inteligentného, rovnako nadpriemerne drzého lekára, dlho závislého na liekoch od bolesti, ktorého heslom je „Everybody lies“ a neoficiálne aj „Ak by som mal byť na niekoho milý, tak by ma asi vystrelo“, predstavovať netreba. Dostal sa až na 8. priečku, pretože odborný podklad seriálu – liečenie medicínskych prípadov – mi pripadá nudný, ba až odporný. Výnimkou boli výnimočné diely okolo nehody a pobytu na psychiatrii. Plusom ale je, že si stále drží svoj štandard. Obľúbená postava: House.

9. One Tree Hill – ešte raz stredoškolský seriál. Začína sa sladko a nevinne, spolu s postavami (vysiela sa už 8. séria) rastie a dospieva. Moderná telenovela, no skvelá hudba, sympatické postavy, nenudný dej. Po odchode Lucasa a Peyton už len lepší priemer. Obľúbená postava: Lucas. Prečítajte si aj moju staršiu recenziu.

10. The IT Crowd – tomuto seriálu najviac škodí to, že posledné série nie sú také dobré ako začiatok. Ak by si udržal svoju kvalitu, určite by bol večerníčkom pre všetkých počítačových geekov a mohol by parodovať celý súčasný IT svet. Obľúbená postava: Jenny.

3 comments
  1. Misfits sú naozaj ja pre mna č.1 a neskončili len 2 seriou :) len v další sa vytrácajú staré postavy. A zaradil by som aj seriál Breaking Bad

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like
prečítať

Chuck

Chuck je môj nový objav. Dostala som sa k nemu už ani neviem na čie odporúčanie na Twitteri.…
prečítať
prečítať

Glee

Poznáte ten pocit, keď sa na vás každý pozerá ako na “losera”? Postavy zo seriálu Glee to prežívajú…
prečítať
prečítať

Downton Abbey

Počas vianočnej seriálovej prestávky som sa konečne dostala k seriálu Downton Abbey, ktorý mi niekto odporučil na Facebooku…
prečítať