Downton Abbey

Počas vianočnej seriálovej prestávky som sa konečne dostala k seriálu Downton Abbey, ktorý mi niekto odporučil na Facebooku alebo na Twitteri. Atmošku starého Anglicka mám rada, ako typická ženská knihomoľka nepohrdnem Janou Eyrovou alebo Pýchou a predsudkom, predsa som sa obávala zaprášenej nudy a nekonečných dialógov nad šálkami čaju. No keď som sa naladila na cca hodinový pilotný diel seriálu, vedela som, že cez Vianoce sa nudiť naozaj nebudem.

Seriál sa odohráva na začiatku 20. storočia, v prvej časti sa obyvatelia panstva Downton z vyžehlených novín dozvedia nešťastnú správu o potopení Titaniku. Na ňom sa plavili aj dvaja budúci dediči, o ktorých takto lord Grantham prišiel. Na scénu nastupuje vzdielený príbuzný Matthew…

Tri vydajachtivé dcéry lorda Granthama a ich nápadníci sú zdrojom romantiky, služobníctvo domu zase zdrojom intríg. Páči sa mi, že nejde len o nejaké čiernobiele vykreslenie vzťahov, predsa len všetci žijú v jednom dome a musia spolu čo najlepšie fungovať.

Fascinovalo ma hlavne sledovanie ich (pre nás už takmer pravekých) tradícií. Pevná hierarchia služobníctva na čele s majordómom cez lokajov, komorníkov až po slúžky – každý vie, kde je jeho miesto, a kto na to nachvíľu zabudne, hneď sa mu to pripomenie. Dcéra lorda si smie vybrať manžela sama, no nech sa neopováži pomyslieť na niekoho z inej spoločenskej vrstvy!

Najväčšou ochrankyňou tradícií rodiny je stará lady Granthamová, ktorú si možno pamätáte z Harryho Pottera ako prof. McGonagallovú. Jej hlášky sú zo začiatku otravné, ale keď sa príbeh rozvinie ďalej od romantických problémov, „babička“ veselo glosuje každú možnú situáciu.

P. S. 1: Seriál získal v roku 2011 Zlatý glóbus
P. S. 2: Matthew a Mary sú prvé dve série na facku!
P. S. 3: Moje obľúbené postavy: babička Granthamová, Matthew a Ann & Bates
P. S. 4: Jeden z best seriálov ever, určite si ho pozrite! :)

1 comment
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like
prečítať

Glee

Poznáte ten pocit, keď sa na vás každý pozerá ako na “losera”? Postavy zo seriálu Glee to prežívajú…
prečítať
prečítať

Chuck

Chuck je môj nový objav. Dostala som sa k nemu už ani neviem na čie odporúčanie na Twitteri.…
prečítať
prečítať

Gilmore Girls

Ženy z rodu Gilmorovcov (oficiálny slovenský názov) je jedným z mojich najobľúbenejších seriálov, aj keď je úplne odlišný…
prečítať