Drzý Facebook: ako Facebook vpratať do kože

Facebook, najznámejšia sociálna sieť je mnohými milovaná a mnohými zatracovaná. Niektorí mu odolávajú, iní tvrdia, že ho nepotrebujú. Tí ostatní, ktorí Facebook používajú, možno neznášajú drzé maniere, ktoré sám Facebook má.

Ak Facebook nenávidíte a nepoužívate ho, nemusíte čítať ďalej. Nečítajte ani, ak hľadáte odborný článok o tom, ako potlačiť facebookové zlo v našej konzumnej spoločnosti. Toto je len zopár jednoduchých tipov pre začiatočníkov, ako z vlastnej prítomnosti na najväčšej sociálnej sieti urobiť niečo znesiteľné.

Ako vypnúť otravné veci z Facebooku?

Základnou vecou, ktorú musíme na Facebooku urobiť, aby bol použiteľný, prehľadný, a aby sme na jeho prezeranie potrebovali o dve tretiny menej času, je odfiltrovať otravné veci, ktorým nás zahŕňa.

Predpokladajme, že statusy našich priateľov, ich pridávané fotky, videá a pod. nás neotravujú. No dobre, možno aj niektorí priatelia sú otravní, ale teraz mám na mysli hlavne všetky aplikácie, testy, hry, oznámenia o tom, kto sa do akej skupiny pridal a komu sa čo páči.

Toto veľmi elegantne urobíme nainštalovaním pluginu F.B. purity (http://www.fbpurity.com/). Stiahnite si ho a nainštalujte do svojho webového prehliadača. Je k dispozícii pre Firefox, Chrome, Safari i Operu, či už pre Windows, Mac alebo Linux (Firefox vyžaduje Greasemonkey). Po inštalácii netreba v podstate nič nastavovať, plugin funguje automaticky – ukrýva všetko nepotrebné, čo sme spomenuli. Ak by sme niekedy mali slabú chvíľu a chceli si pozrieť, kto si aké testy dáva a aké hry hrá, stačí kliknúť na “show”, pretože F.B. purity sa usadí nad hlavným panelom Noviniek a ukazuje, ako veľmi nás chráni a koľko vecí pred nami skrýva.

Ako vypnúť Facebookové e-mailové notifikácie?

Mnohí z vás možno majú ešte stále zapnuté východiskovo nastavené e-mailové oznámenia o každom pohybe na Facebooku. Čiže keď o vás niekto len nosom zavadí, už sa vám to sype do mailovej schránky. Treba premôcť lenivosť a ísť do nastavení vášho účtu (na Facebooku).

Môžete vypnúť aj všetko. Pozor, vždy keď Facebook spustí novú funkciu, tá bude automaticky mať zapnuté e-mailové upozornenia a budete ich musieť opäť manuálne vypnúť.

Ak na niečo predsa len zabudnete, a mailov síce ubudne, no neprestanú chodiť, dá sa odhlásiť presne konkrétny typ oznámenia – akonáhle vám príde mail z Facebooku, úplne dole je “neželáte si dostávať tento typ upozornení?” Stačí na to kliknúť a presne tento typ e-mailových upozornení sa vám vypne.

Filtrovanie priateľov na Facebooku

Je to možno obohraná pesnička, ale stále hit. Zamyslite sa nad tým, či potrebujete sledovať každú novinku zo života toľkých ľudí. Niektorých tam máte možno naozaj len preto, že ste si ten kontakt niekedy v minulosti pridali (z rôznych dôvodov) a nemáte v sebe tú drzosť ho teraz vymazať. Pamätajte na to, že priateľ na Facebooku je len obyčajný sociálny kontakt. Niektorí ľudia majú svoju taktiku, koho mať na Facebooku, niektorí tam majú len rodinu a najbližších priateľov, niektorí tam majú ľudí zo svojej branže, niektorí aj známe osobnosti (resp. ich falošné účty). Vytvorte si svoju taktiku a nastavte si kritériá, koho na Facebooku chcete sledovať. Ostatní sa to musia naučiť rešpektovať.

Facebookovský profil

Pozrite sa do svojho profilu. Čo tam máte zverejnené a čo nemáte zverejnené? Máte tam len popísané nejaké hlúposti, alebo sú to naozaj spoľahlivé informácie pre tých, komu sú určené? Pamätajte, ženemusíte vypĺňať všetko. Aké stránky sa vám páčia? Do akých skupín patríte? Akým aplikáciám ste povolili prístup do vášho účtu? Je načase sa na to všetko pozrieť a pretriediť to. A pamätajte na to aj v budúcnosti. Každá položka, na ktorú kliknete, alebo ktorú “lajknete”, vás môže v budúcnosti riadne otravovať.

Ako nastaviť súkromie na Facebooku

To najdôležitejšie nakoniec – nezabudnite na vlastné nastavenie súkromia.

Jednoduchá tabuľka ukazuje, čo kto vo vašom profile vidí – od statusov a fotiek až po kontaktné informácie. Môžete korigovať úplne všetko, a ak nemáte veľmi liberálnu filozofiu, kto môže byť na Facebooku vaším „priateľom“, najjednoduchšie je nastaviť všetko tak, aby to videli iba vaše kontakty.

Facebook má mnohé diery a mnohé nedostatky. Neurobíte si z neho opevnený hrad vášho súkromia. Môžete si ho ale upraviť tak, aby bol použiteľný a aby ste z neho mohli vyťažiť čo najviac.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like