Google+ je posledná šanca pre Google

Pred pár dňami Google spustilo svoju novú službu Google+, ktorou chce(?) konkurovať Facebooku. Je to komplexná sociálna sieť, ktorá prepojí nielen používateľov Googlu, ale ešte viac medzi nimi aj google aplikácie, ktoré používajú (ak sa to vôbec ešte viac dá).

Na Twitteri sa rozpútalo úplné šialenstvo – polovica sa chváli úspešným regnutím, druhá žobre o pozvánku, aj keď tých je podľa Googlu nedostatok, nejakým zázrakom sa neustále šíria. Už na začiatku sa profiluje Google+ ako Facebook pre geek komunitu, pretože počiatočný boom zaznamenáva práve v geek sfére. Menší prieskum na Facebooku vyjadruje jasne, že obyčajní ľudia o ničom netušia – zareagovali 4 z 237 priateľov.

Tí, ktorí majú prehľad, si spomínajú na neúspešné pokusy Googlu o sociálnu expanziu, ktorá sa im stále nedarí. Ak aj opomenieme Orkut, netreba si nahovárať, že Google Wave alebo Buzz neboli aj cez počiatočný boom nakoniec riadnym failom.

Čo to pre Google znamená? Predovšetkým to preň znamená veľký risk. Hoci sa to nezdá, ale Google stavil všetko na jednu kartu. Ak sa mu nepodarí preraziť s Google+, už ťažko bude niečo doháňať.

Google no longer gets a free pass in social. It must prove that it can draw users and keep them engaged in a way that doesn’t replicate Facebook or Twitter’s functionality. (mashable.com)

Hoci mnohí (aj ja) Google+ fandia, prevládajú skôr skeptické názory o jeho osude. Tak napríklad:

 • nikto tam nie je: Google otvoril prístup len zopár ľuďom vo fáze testovania. To je na jednej strane rozumné, veď predsa si nemôžu dovoliť otvoriť službu miliónom ľudí, ak nemajú istotu, že všetko pobeží správne. Na druhej strane Google+ je do istej miery verejné (dá sa tam dostať), ho už propagujú ľudia, ktorých to zaujíma a šíria o ňom buzz. Nebolo by lepšie spustiť ho naostro, aby malo šancu sa tam zaregistrovať čo najviac ľudí? Keď je taký super, určite by počiatočné chyby dokázali prepáčiť. Keď sa služba spustí pre všetkých, stihne opadnúť aj prvé nadšenie.
 • ľudia pôjdu tam, kde ich je viac: na to sa opäť dá pozrieť z rôznych strán. O tom, že Facebook je momentálne monopol, sa nemusíme dohadovať. Ľudia ale radi skúšajú nové veci. Kľúčové bude skôr to, ako dokáže Google+ zaujať aj tých, ktorí už na Facebooku sú. Argumentuje sa tým, že začiatok používania Google+ bude o to jednoduchší, že služby Googlu už používame, máme tam vytvorený profil i prepojenie s ďalšími službami (dokumenty, kalendár, obrázky, mapy). Pre každodenné použitie nongeek ľudí je ale prvoradé postovanie statusov, linkov a pod., a ak si zvykli robiť to na Facebooku (kde už majú vybudovanú svoju sieť), ťažko ich niekto presvedčí, aby to robili (aj) inde. Síce skoro všetci majú gmail, ale nie všetkým sa bude chcieť udržiavať ďalší profil..
 • už to pokazili s pozvánkami: Google si dovolil niečo spustiť, vytvoriť o tom sériu pútavých videí a… obmedziť tam prístup. To na jednej strane zvyšuje záujem. Ale koľko ostatných ľudí si povie: kašlem na to, aj tak sa tam nedá dostať?

Google nie je firma, ktorá by mala za sebou zástupy fanúšikov, ako napr. Apple. Ich služby síce používame denne, no sú pre nás už samozrejmosťou. Nemôžu sa spoliehať na to, že ich nové služby sa budú húfne samy marketovať. Aspoň nie do tej miery, aby sa z nich zo dňa na deň stal boom.

Analysts say that Facebook users are unlikely to duplicate their network of friends on Google+ and post to both sites, but that they could use them for different types of communication. Google+ could also attract Facebook holdouts who have been uncomfortable sharing too publicly. (NY Times)

Cez tento skeptický pohľad treba ale vyzdvihnúť, že Google+ má naozaj plusy, ktoré stoja za povšimnutie.

 • nehovorí sa zatiaľ o žiadnych aplikáciách tretích strán, ktoré momentálne spamujú Facebook: to môže byť negatívom pre tých, ktorých práve takéto blbosti na Facebooku priťahujú. Ale tiež pozitívom pre tých, ktorým toto na Facebooku najviac prekáža a Google+ môže byť od podobných hlúpostí čistý. Preto bude Google+ určený skôr pre normálnych ľudí, ktorí chcú aj na webe žiť sociálne, no nechcú to preháňať, chcú mať vo veciach poriadok a prepojenie a používať to s rozumom.
 • circles: veľmi pozitívna možnosť zdieľania určitého obsahu len niektorým skupinám ľudí, rovnako ako v reálnom živote. No nemáme už náhodou vo svojom internetovom sociálnom živote tie circles vytvorené? A čo rôzne používanie Facebooku, Twitteru, Gmailu…?
 • konkurencia pre Skype: po tom, čo Skype bol kúpený Microsoftom, sa nemusíme obávať budúcnosti internetového (video)telefonovania. Táto možnosť tu bola v rámci Gtalku už skôr, teraz bude ale viac propagovaná a prepracovaná.
 • google aplikácie: dokumenty, kalendár, mapy, obrázky, rss – používame veľa google aplikácií, ale ich vzájomnú integráciu až tak veľmi nepociťujeme. Google+ má šancu prepojiť ich ešte viac a tak zvýšiť aj našu pracovnú efektivitu.

Suma sumárum, prvý dojem, ako tak čítam reakcie geek komunity na Twitteri, je ten, že Google+ obsahuje to, čo nám vo Facebooku chýba, a nie je tam nič z toho, čo nás na FB obťažuje.

Sme ale reprezentatívna vzorka?

However, now comes the hardest part: convincing people that they need another social network in their lives, because without friends, you’re just hanging out by yourself. (engadget.com)

A čo vy, chcete sa dostať na Google+? Napíšte mi do komentáru vašu e-mailovú adresu, pozvánku budem (až do ich vyčerpania) posielať.

55 comments
 1. Som zvedavy. Buzz bol prepadak aj ked mal vsetky technologie lepsie ako Facebook. Podobne fungoval aj Gmail kedisi ale tma bolo jedno ze je na pozvanky dlao sa sneho komunikovat s okolitym svetom bez problemov :D

 2. Dakujem ale pise mi ze: “Boli ste už pozvaní? Dočasne sme prekročili našu kapacitu. Skúste znova neskôr.” .. takze pozvanku mam ale aj tak mi to nepojde? Nerozumiem tomu systemu :D

 3. Mohu také poprosit o pozvánku?

  Jinak souhlasím s tím, že Google+ určitě zaznamená, alespoň ze začátku, úspěch především v “geek komunitě.” V poslední době jsem byl časově dost vytíženej a Twitter i Facebook jsem četl hodně omezeně. Ale když už jsem se lognul, na Twitteru byl Timeline zavalenej diskuzí o G+, zatímco na FB vše při starém, tedy o G+ nikdo ani tucha:) No ale i tak přeji Googlu úspěch!:)

 4. určitě bych velmi uvítal pozvánku do google+ sítě, nejsem vyložený odpůrce facebooku, ale prostě jsem na google služby zvyklý a počínaje gmailem, mapami, vyhledavacem konče telefonem a kancelarskym balikem google docs mi proste sednou jak dobre usity kvadro :-)))) jeste jednou diky za pripadnou pozvanku ji%ri.doubrav%sky@gmail.c%om (ta “%” z adresy prosim vymažte)

 5. Už v rámci toho, že som bol 4tým v komentári dúfam, že mám dávno zaslanú pozvánku na mail (Frano.iN@gmail.com) :D A zas mi narástlo o dačo viac ego… :D :D :D Inak vááážne dobrý článok, len v bode.. že
  “Google nie je firma, ktorá by mala za sebou zástupy fanúšikov, ako napr. Apple.” no to by som vonkoncom nevravel.. už si zober len Android fanboyov… a celkovo silu značky Google…

  A toto je môj úúúúúplne prvý komentár na tvojom blogu :)

 6. pozvanka by potesila, pochopitelne budem posielat dalej – waldDOTalexanderATgmail.com

  Google Wave mi je najviac luto, so spoluziakmi sme si v tom realne viedli a evidovali materialy k jednotlivych predmetom, s kamaratmi planovali vylety, akcie… tak rozmyslam, ci to tiez nezabil pozvankovy system :/
  alebo to mohlo byt tym, ako bola jeho funkcionalita rozpacito komunikovana. holt, googlacky marketing za vela nestoji :/

  kazdopadne, google+ si pozriem hned ako budem mat moznost, …. ved je to Google

 7. GooglePlus sa mi paci. naozaj ma vela plusov co facebook nema, nonapriek tomu som si ho zatial zrusil a pockam na official alfa verziu a az potom sa rozhodnem ci sa pridam opat alebo nie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like