Najlepšie slovenské Twitter účty

Dnes som na Twitteri zahliadla tento tweet:

V tušení nejakých zaujímavých štatistík a rebríčkov (nádejala som sa dokonca na infografiku!) som klikla a niečo zaujímavé som skutočne našla. Ak vás to zatiaľ obišlo, určite si najskôr pozrite túto prezentáciu.

Moja prvá otázka v duchu znela: prečo je to po anglicky, keď sa hovorí o slovenských twitter účtoch? A druhá: prečo sú tam účty, o ktorých počujem prvýkrát? Nakoniec sa tých otázok objavilo ešte viac.

Z konverzácie na Twitteri som najskôr pochopila, že ide o aktivitu SME.

Až pri lepšom prezretí prezentácie som si všimla, že jej autorom je Andrej Probst. Nepoznám ho, neviem, či má niečo so SME spoločné, takže budem svoje pripomienky (mienené v dobrom) smerovať na neho.

Začnem s už spomenutým jazykom prezentácie. Prečo angličtina? Je super mať k dispozícii štatistiky slovenského Twitteru, ale prečo nie v slovenčine? Možno sa takéto dáta zídu aj niekomu v zahraničí, ale nemala by sa takáto prezentácia robiť skôr pre využitie na Slovensku? A keď už, nemohlo sa to zaobísť bez chýb, aby to bolo aspoň reprezentatívne? Môj kamarát Marián (@MarianSteiner), učiteľ angličtiny, pár chýb hneď objavil a hoci niektoré sú skôr detaily v členoch a preklepy, už napríklad vo vete smartphones are in lead chýba člen, a tak zmysel vety je smartfóny sú v olove ;). Dokonca aj v diskusii pod prezentáciou diskutujú Slováci po anglicky…

Keď som si pozrela Andrejov profil, dozvedela som sa, že pri tvorbe prezentácie vychádzal zo štatistík svojej stránky twitter.mracik.sk. Jej názov znie Kvalitné Twitter účty na Slovensku a v Čechách (mimochodom, správne je v Česku, nemôžem si pomôcť :).

Vo všeobecnosti mi neprekážajú surové štatistiky, ktoré bez ohľadu na ďalšie dôležité dáta merajú, kto má niečoho najviac. Ale. Rebríčky toho, kto má najviac followerov, tweetov alebo dokonca followings (koľko účtov daný účet sleduje), v podstate nie sú veľmi relevantné. A nazvať takéto rebríčky kvalitné Twitter účty mi skrátka nepasuje.

Aby som len nepindala, ja fajn mať zmapované tie všeobecné fakty: ako sa tweetuje počas dňa, týždňa, aké nástroje sa na tweetovanie používajú a ako u nás Twitter rastie. Potom však už nasledujú zoznamy, s ktorými nie som veľmi stotožnená.

  • Top 10 followers: v dnešnej dobe už počet followers nie je relevantné číslo. Jednak sa dajú získať pomerne ľahko a na druhej strane stačí, aby človek nafollowoval väčší počet (zahraničných) ľudí a firiem a oni dajú ľahko follow back. Svoju úlohu to majú aj spamové účty. Môj účet pre Milujeme slovenčinu, @sLOVEncinari, spam boti vyhodnotili ako spojený s láskou, a tak som za pár dní od jeho vytvorenia (keď tam v podstate ešte ani nič nebolo), získala 600-700 followerov. Minule som si v rámci osláv 3. Twitter narodiek vymyslela kampaň na získanie okrúhlej tisícky followerov a ľudia klikali, len aby mi urobili radosť. A na záver, keď už pracovať s followermi, určite by som vyčlenila zvlášť firmy, zvlášť celebrity a zvlášť súkromné profily, nech to má väčšiu výpovednú hodnotu.
  • Top 10 following: zoznam s minimálnou výpovednou hodnotou. Či mám naklikaných 50 ľudí alebo 50 000, čo to o mne hovorí? Nič. Zaujímavejšie je to až v spojení s počtom followerov – ratio udáva pomer v počte followers/following. Ďalšia vec je, že reálne sa viac ako približne 500 účtov veľmi sledovať nedá. A tak lídri tejto tabuľky s 2000 followings vlastne len majú nafollowovaných veľké množstvo účtov, ktorých tweety pravdepodobne ani nečítajú, ale urobili tak možno preto, aby im dali ľudia follow back.
  • Top 10 tweeting: tento zoznam by bol tiež reálnejší, keby sa oddelili firemné účty od súkromných. Vedú, samozrejme, spravodajské účty, tam sa s vysokým počtom tweetov počíta. @Vevusha by ma svojím spamovaním asi zabila a nasledovala by tak @alesa13, silly Caucasian girl, ktoré sa rada hrá so samurajskými mečmi. No to ma podrž. Nájdeme tu ale aj Peťa Handzuša, ktorý hoci veľa tweetuje, má okolo seba veľkú medzinárodnú vinársku komunitu a tak mu to rada odpustím, takisto aj Braňovi, maskotovi slovenského (nielen) Twitteru :).

Čo na záver? Viete o mne, že nie som fanúšikom nejakého extra vyzdvihovania Kloutu. V tomto prípade by bolo ale zaujímavejšie získané surové štatistické dáta spracovať a porovnať aj s týmito hodnotami. Hoci má Klout veľa negatív, aspoň viac odzrkadľuje skutočnú aktivitu a interaktivitu v svete sociálnych médií, ako nič nehovoriace absolútne počty.

7 comments
  1. Pre mňa je najdôležitejší postreh práve ten o (ne)používaní slovenčiny. Spomínam si, keď som pri počúvaní BBC zachytil správu o tom, že počet tweetov v inom jazyku ako v angličtine prvý raz prevýšil počet anglických tweetov. Bol to mimoriadne dôležitý údaj a uvedomil som si dôležitú skutočnosť – Twitter je nástroj, ktorý umožňuje a podporuje pestrosť. Aj keď by mal človek pocit, že sa musí prispôsobovať anglofónnemu svetu, v posledných pár mesiacoch je slovenská Twitter komunita natoľko obsiahla, že si konečne má čo medzi sebou povedať. Vyrástla z plienok a stala sa samorodou odnožou, ktorá si môže vytvoriť vlastné hodnoty, jazyk, humor – vlasntú užitočnosť.

    Honba za číslami je krátkodobá a nezmyselná. Dôležitý je obsah a jeho jedinečnosť. Tá sa štatisticky vyjadriť nedá. Našťastie.

  2. Monika, považujem Ťa za twitter kráľovnú, ako si sa sama nedávno nazvala, ale prečo máš “BIO” napísané v angličtine? Predsa len, robíš s tou slovenčinou, s rodným jazykom a slovenčina Ťa vlastne živý, nechceš to zmeniť? Či tým chceš prilákať čo najviac (ne)kvalitných followerov zo zahraničia?

  3. Je to preto, lebo je to pokus o napodobenie CSS. Angličtina mi dovolí napchať tam viac kľúčových slov, ktoré ma charakterizujú, zatiaľ som neprišla na iný spôsob, ako to vyjadriť v tom obmedzenom počte znakov :)

    P. S.: ja som sa nenazvala sama twitter kráľovnou, to bol niekto iný (len sa mi to páčilo, tak som si to privlastnila :)

  4. Monika… pobavilo :)

    1.) Som rád. že som sa ocitol na tvojom blogu :)
    2.) Peťa H. mám rád ako online kamaráta… ale, že on netweetuje veľa? :))) (musel som podpichnúť)

  5. Ahoj všem,

    předně mě zarazila jedna věc, a to ta, že hrozně vadí ta angličtina. Jednak je to mezinárodní jazyk, takže pokud má prezentace mimoděk sloužit i lidem mimo CZ/SR, tak se volbě jazyka nedivím, je to logické.

    Trošku mi přijde, že je to celé založené na chybách v pravopisu, což je sice nemilé, ale mě zajímá obsah.

    Tam mi spíš vadí to, že jsem se o “SK scéně” nic nedozvěděl. Těch SVK účtů moc nesleduji, ale hlavní persony zde zmíněny rozhodně nebyly. Mám na mysli takové ty “hlavní glosátory”, kteří jsou často retweetováni apod. U nás jich je dost, u vás určitě také, akorát zřejmě nemají nejvíc followerů/tweetů/etc.

    Celé je to trochu znehodnocené tím, že jsem tam zařazeny stránky webů, obchodů a tak dále. Daleko hodnotnější je udělat “žebříček” jednotlivých uživatelů, to by bylo zajímavé čtení.

  6. Odpovedat na prezentaciu v anglictine zavesenu na US serveri je logicke v anglictine… praveze neznasam, ak niekto mixuje SK a EN.
    Evidntne Andrej nie je az taky Twitter znalec, kedze tam zaradil slajd top 10 following, co nie je ziade npozitivny zoznam, ale tvari sa to ako pozitivne. I preto som mu rovnako ako ty navrhol aby tam radsej dal ratio! Andrej cakal, aby mu ludia dali feedback https://twitter.com/#!/andrejprobst/status/202296336035487744 ale myslim, ze to skor cakal v comment sekcii pod prezentaciou namiesto hate blogu, ale kazdy feedback je fajn a urcite ho oceni.
    Nechapem hate na@alesa13, ked rovnako spamuje aj Peto a Brano, len to su tvoji kamosi tak tam je to OK??? Nikoho z nich sa takmer neda sledovat…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like