Tweet job for me: nájdi si prácu cez Twitter

Twitter je skvelá vec a ak ste sa o tom ešte doteraz nepresvedčili, klikajte, založte si účet a začnite sa informovať, zabávať, vzdelávať, diskutovať užitočnejšie a inteligentnejšie ako na Facebooku (vo väčšine prípadov) alebo SME.sk (no offence).

Okrem činností, ktoré som vymenovala, ste si už určite všimli na Twitteri aj rôzne ponuky ponúkania a hľadania práce. Niet sa čomu diviť, veď potenciálny dosah jedného krátkeho 140-znakového tweetu je taký veľký, že môže v priebehu pár sekúnd obletieť virtuálne celý svet. U nás (na Slovensku a v Česku) sú to hlavne ponuky z oblasti IT, marketingu a grafiky, keďže práve ľudia z týchto oblastí sa na Twitteri najviac sústreďujú.

So zaujímavým nápadom, ktorý by dokázal posunúť hľadanie a nachádzane práce cez Twitter na novú úroveň, prišiel prednedávnom Imrich Tatiersky. Zaujal ním mňa i niekoľko ďalších ľudí, a tak potichu a bez zbytočných fanfár vzniklo Tweet job for me (TJ4M).

TJ4M stojí na dvoch pilieroch. Prvým je na prvý pohľad obyčajný twitterovský účet @tweetjob4me, ktorý tweetuje ponuky a žiadosti o prácu (sekundárne aj rôzne tipy, udalosti a zaujímavosti z HR oblasti). Druhým je webová stránka, ktorá tieto tweety generuje. Systém generovania tweetov je založený na unikátnom systéme hashtagov. Pozrite sa na nasledujúci tweet:

#SK znamená, že tweet je v slovenčine, #JobOffer – ide o ponuku práce, #Brigáda – o aký typ práce ide (resp. odvetvie), #Trenčín – miesto výkonu práce, #Pokladník – pracovná pozícia. Za tým nasleduje stručný text a odkaz na danú pozíciu (umiestnený na Profesia.sk alebo kdekoľvek, kde je ponuka zverejnená a záujemca môže nájsť ďalšie informácie). Práve vďaka tomuto jedinečnému reťazcu hashtagov sa dajú sledovať ponuky, ktoré vás zaujímajú.

Alebo sa pozrite na tweet tejto netradičnej žiadosti o prácu, ktorá sa šírila na Twitteri zopár dní dozadu:

A čo nejaký zahraničný tweet?

Prečo by to malo zaujímať zamestnávateľov?

  • veľká skupina používateľov Twitteru a rýchle šírenie tweetov
  • vytvorenie správy netrvá viac ako pol minúty, stačí vyklikať jednotlivé časti tweetu (zvoliť jazyk, miesto, odvetvie a pod.)
  • hashtagy sú SEO friendly, podľa nich sa dá dostať ľahko k informácii, kto koho hľadá, príp. čo ponúka
  • Twitter je dostupný na akomkoľvek zariadení

Prečo by to malo zaujímať ľudí hľadajúcich prácu?

  • rovnako ako vo vyššie uvedenom prípade, vytvorenie správy netrvá viac ako pol minúty a je potrebné vyplniť rovnaké polia
  • k zamestnávateľovi sa ľahko dostane informácia, že ste ten, koho hľadá (stačí, keď si vyfiltruje tweety s požadovanými údajmi)

To, čo zatiaľ vidíte, je len beta verzia celého projektu. Okrem Imra sa na ňom ako partneri podieľa Patrik Fojtu, ja a veľká vďaka patrí Marcelovi Klimovi, ktorý sa výrazne podieľal na tom, aby sme beta verziu rozbehli.

Môžeme sa však pochváliť: v rámci Slovenského start-up rozvojového programu agentúry Sario sme sa dostali medzi 10 finalistov, z ktorých 4 dostanú príležitosť zúčastniť sa 3-mesačného programu v Silicon Valley. (Naposledy sa tohto programu zúčastnili Mišo Truban a Matej Ftáčnik z Nicereply.com.) Finále sa uskutoční už v stredu 13. 6., tak nám držte palce – takáto skúsenosť je na nezaplatenie!

Pozor: Hľadáme WordPress developera so skúsenosťami s Twitter API, ktorý by nadviazal na Marcelovu prácu a stal sa súčasťou nášho tímu. Záujemcovia, píšte na info@tweetjob4me.com.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like