Anna Bell: Ako vyliečiť zlomené srdce

Či má žena 15, 35 alebo 55 rokov, nepohrdne dobrým príbehom o láske. O dospeláckych vzťahoch sa už píše v dospeláckych románoch. Lenže keď sa povie literatúra pre ženy alebo chick-lit, nejednému knižnému kritikovi stúpne tlak.

Ja si pritom viem prečítať Kafku aj Houllebecqea, ale vyrastala som na klasikách typu Medzi nami dievčatami či Denník princeznej a ešte aj v tridsiatke ma baví young adult – žáner tínedžerov.

Ako vyliečiť zlomené srdce je síce príbeh o rozchode, no rozhodne to nie je slaďák typu Keleová-Vasilková. A pozrite sa na tú milú obálku, čakali by ste od takejto knihy nejaké zradné emócie?

Abi sa rozišla s Josephom. Teda on sa rozšiel s ňou, vraj Abi nie je jeho pravá láska. Lenže Joseph je taký ten chlapec za milión, ktorého by chcela každá žena: milý, šikovný, s dobrou rodinou, čo chodí oblečený v svetríkoch a stará sa o seba. Abi o neho nechce prísť a namiesto toho, aby sa s rozchodom nejako zmierila, rozhodne sa bojovať.

10 vecí, ktoré treba stihnúť počas života

S troškou rozprávkového šťastia natrafí na zoznam 10 vecí, ktoré by chcel Joseph do konca života stihnúť. Niektoré body sú len pohodovky – dať si čaj v luxusnom podniku alebo navštíviť Paríž (kam sa Londýnčania dostanú za 2 hodiny – pre porovnanie, u nás za ten čas prejdete vlakom vzdialenosť medzi Bratislavou a Púchovom).

Ale na zozname sú aj celkom odvážno-bláznivé veci ako naučiť sa windsurfovať či zlaniť výškovú budovu. Pre mňa by boli obe veci zabité – plávať poriadne neviem a strach z výšok som objavila minule v sedačkovej lanovke v Tatrách. Rovnako aj pre Abi sú tieto veci buď total mimo jej komfortnej zóny alebo sú to vyslovene veci, ktorých sa bojí.

Ako vyliečiť zlomené srdce?

Rozhodnutie, že zvládnutím tohto zoznamu sa k nej Joseph vráti späť, je pre mňa dosť nelogické (dokonca aj na knižný príbeh). Skôr by podobné dobrodružstvo presvedčilo ženu, ak by takto o jej lásku bojoval nejaký muž. Okrem toho Joseph ako typ chlapa na mňa nepôsobí extra sympaticky, je to skôr taký ten ideálny a nereálny Ken od Matella.

Ale nechajme Abi, je to predsa jej vzťah a jej rozhodnutie. Kým si odškrtne zo zoznamu aj posledný bod, dostanete sa na koniec knihy. Popri boji o Josephove srdce sa všetko vyvŕbi trochu inak, čo je tá potrebná ingrediencia, odlišujúca knihu od priemernej chick-literatúry.

A hoci je to letná oddychovka o láske, i keď trochu nelogická, medzi riadkami sú ukryté aj dve dôležité myšlienky:

  1. ak si plniť sny, tak najmä tie svoje
  2. vyjsť z komfortnej zóny je síce na začiatku nepríjemné, ale vždy odmenené novými zážitkami, vzťahmi, horizontmi.

Pozitíva • Koho bude kniha baviť?

  • milovníkov feel good románov o láske
  • zostavovateľov zoznamov „X vecí, ktoré chcem stihnúť počas života“
  • hľadačov odvahy pre vykročenie zo svojej komfortnej zóny

Negatíva • Nekupujte si knihu, ak:

  • máte viac ako 30 rokov
  • nudia vás jednoduché až naivné zápletky
  • máte vkus skôr na „zlých chlapcov“
Či má žena 15, 35 alebo 55 rokov, nepohrdne dobrým príbehom o láske. O dospeláckych vzťahoch sa už píše v dospeláckych románoch. Lenže keď sa povie literatúra pre ženy alebo chick-lit, nejednému knižnému kritikovi stúpne tlak. Ja si pritom viem prečítať Kafku aj Houllebecqea, ale vyrastala som na klasikách typu Medzi nami dievčatami či Denník princeznej a ešte aj v tridsiatke ma baví young adult - žáner tínedžerov. Ako vyliečiť zlomené srdce je síce príbeh o rozchode, no rozhodne to nie je slaďák typu Keleová-Vasilková. A pozrite sa na tú milú obálku, čakali by ste od takejto knihy nejaké zradné…
Téma - 7.5
Dej - 8
Postavy - 7.5
Štýl - 8.5

7.9

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like
prečítať

Dan Brown: Pôvod

Dokážem milovať Boha preto, že mi dáva slobodu ho poprieť. Tento známy výrok Rabíndranátha Thákura mi napadol niekedy počas…
prečítať