Jo Nesbo: Macbeth

Jediný človek v mojom okolí, ktorého absolútne nebaví čítať Nesba, je moja mama. Inak každý správny nesbofil si jeho novinky ukladá automaticky do wishlistu bez toho, aby sa pozrel, o čom kniha bude. Ako ja.

Až s blížiacim sa dátumom vydania som začala zisťovať o tej najnovinkovejšej novinke viac. Síce som ešte neprečítala všetky Shakespearove drámy (je to in progress), ale samozrejme som si vedela spojiť Macbetha s Macbethom – úplnou náhodou jedinou neprečítanou z tých, ktoré už mám na poličke.

Netradičný vydavateľ

Od Nesba som prečítala doteraz všetko, mala som ho rada before it was cool, preto som sa k aj k Macbethovi chcela dostať čo najskôr. Tentoraz ho (v slovenčine aj češtine) netradične vydal český Práh. Bola som celkom sklamaná, že obmedzený počet reading copies sa (asi preto) dostal len k Čechom, ale čítam a recenzujem predsa knihy nezávisle od toho, či ich dostanem zdarma.

Vďaka super akcii som si teda kúpila Macbetha už v predpredaji ako e-knihu a k tomu som dostala ako bonus aj Trhlinu v čase, ktorú som už mala vo wishliste dlhšie – ďalšiu knihu zo série Shakespeare 400. Ide o medzinárodný projekt, v ktorom vychádzajú Shakespearove diela prerozprávané súčasnými autormi.

Na motívy Macbetha

Nespomínam to všetko preto, lebo neviem začať inak. Nesbov Macbeth nie je len ďalšia detektívka s rovnakým názvom vzdialene pripomínajúca slávnu drámu. Ono to vlastne ani nie je detektívka, na aké sme u Nesba zvyknutí. Je to thriler na motívy Macbetha a ak ste originál ešte nečítali, budete rovnako ako ja čeliť dileme, či to ešte rýchlo nenapraviť.

Pre mňa tento moment nastal asi v 10 % čítania novinky a hoci sa dej rozbehol celkom zaujímavo, zaťala som zuby a siahla som predsa najskôr po Shakespearovi. Musím sa priznať, že to bolo spätne celkom zásadné rozhodnutie a celý čas, ako som ďalej čítala Nesbovho Macbetha, som uvažovala, ako by som text vnímala, ak by som nepoznala predlohu.

 Túžby, ktoré nás ovládajú

Macbeth je príbeh o túžbach, ktoré nás ovládajú. Najmä o túžbe po moci, ale aj láske, bohatstve, uznaní, dokonca aj o túžbe po vernosti či pokojnom živote. Čím (na prvý pohľad) ušľachtilejšia túžba, tým nebezpečnejšie cesty vedú k jej naplneniu.

Shakespearov Macbeth zabije s pomocou Lady Macbeth (alebo kvôli nej?) kráľa Duncana, aby sa sám stal kráľom. U Nesba už nenájdeme kráľov, šľachticov ani strigy veštiace osud, ale starostu, policajného prezidenta a drogových dílerov, ktorí majú všetkých v hrsti.

V oboch dielach sa veľa zabíja. Možno sa budete až čudovať, čo to do Macbetha vošlo. Aj niektorí kritici Nesbovi vyčítajú, že nedokázal jasne vysvetliť jeho motiváciu k zmene. Ale presne takisto je to aj v Shakespearovi – akoby ak už raz nasadnete do rozbehnutého vlaku, nedá sa z neho vystúpiť. Ten skok na druhú, temnú stranu budete musieť urobiť spolu s hlavnou postavou v jej mysli.

Čiernobiele postavy

Celkovo je tu veľmi málo kladných postáv, ale ani tie, ktoré by sme nazvali zápornými, nie sú iba čierne. Do väčšiny z nich sa budete vedieť vcítiť, sú to všetko obyčajní ľudia, ktorí sa musia neustále rozhodovať – rovnako ako každý z nás X-krát za deň. Niektorí len volia menšie zlo, iní ospravedlňujú špinavé prostriedky svojimi ušľachtilými cieľmi.

Zo začiatku mi trochu prekážalo, že približne na 90 % sa zhodujú postavy aj svojimi menami. To spôsobuje, že budete vedieť, kto akú rolu v príbehu hrá a aj čo sa asi stane ďalej. Našťastie zvyšných 10 % trochu mieša karty, ale tak či tak – ak ste čítali originál, od začiatku budete vedieť, ako to dopadne. O to viac si môžete vychutnať adaptáciu na súčasné pomery.

Celé sa to odohráva v no name meste, ktoré na prvý pohľad vyzerá trochu nereálne, akoby v ňom ani neexistoval normálny život, iba ten zlý a skazený. Sú to možno len kulisy pre postavy, ktoré často pripomínajú konkrétne osoby (aj) zo slovenského prostredia. Stačí drogových kráľov nahradiť mafiou či finančnými skupinami.

Stále živý príbeh

400 rokov starý príbeh je stále živý aj v súčasnosti, ale na tom nie je nič prekvapivé – len si spomeňte na rozprávky o víťazstve dobra nad zlom, ktoré sú aktuálne v každej dobe. Lenže pri nich sme si už na recyklujúce sa motívy akosi zvykli. Shakespeare sa nečíta ľahko, to si treba uvedomiť. A aj keď sa Nesbova coververzia zdá byť akási samozrejmá – musela jej predchádzať veľmi dôsledná interpretácia originálu.

Nesbov Macbeth je prvá kniha, ktorú by som chcela teraz zmazať zo svojej pamäti a prečítať ju ešte raz neovplyvnená Shakespearom (a toho prípadne prečítať až potom). Tým, že je príbeh adaptáciou a vôbec sa tým netají, môže pre niekoho znižovať atraktivitu knihy – u mňa je to naopak dôvod na najvyššie hodnotenie, lebo napísať to takto vie len naozajstný majster – ktorým pre mňa Nesbo bezpochyby je.

Pozitíva • Koho bude kniha baviť?

  • tých, ktorí čítali Macbetha – alebo aj nečítali, ktovie?
  • nesbofilov otvorených novým horizontom
  • kritikov súčasnej (aj) slovenskej spoločnosti

Negatíva • Nekupujte si knihu, ak:

  • čakáte typickú nesbovku (pozor, nie je to detektívka s Harrym Holeom!)
  • neviete, kto je Shakespeare
  • nemáte radi (v knihách) zlo, krv a násilie
Jediný človek v mojom okolí, ktorého absolútne nebaví čítať Nesba, je moja mama. Inak každý správny nesbofil si jeho novinky ukladá automaticky do wishlistu bez toho, aby sa pozrel, o čom kniha bude. Ako ja. Až s blížiacim sa dátumom vydania som začala zisťovať o tej najnovinkovejšej novinke viac. Síce som ešte neprečítala všetky Shakespearove drámy (je to in progress), ale samozrejme som si vedela spojiť Macbetha s Macbethom - úplnou náhodou jedinou neprečítanou z tých, ktoré už mám na poličke. Dnes vychádza nový Nesbo. Keďže na e-knihu netreba čakať, už čítam 😜📖 #shakespeare #nesbo #macbeth #novinka A post shared…
Téma - 8.5
Dej - 8.5
Postavy - 9
Štýl - 9.5

8.9

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like