Keď som pred rokom písala recenziu na Volanie Kukučky, bola som presvedčená, že status Rowlingovej sťaby novej kráľovnej anglickej detektívky je len niekoho zbožným prianím. Jej prvý detektívny pokus bol nudný, rozťahaný, bez napätia, a to je pre takýto akčný žáner zásadný problém.
Vyzeralo to tak, že autorka sa pod pseudonymom Robert Galbraith chce stať novou Agathou Christie, no povedzme si na rovinu: v tomto žánri v súčasnosti kraľujú skôr severské detektívky, ktorá vám nedajú dýchať, ako trpezlivé 500-stranové sledovačky.
Cormoran Strike, hlavná postava (vraj až 7-dielnej) série, je novodobým Herculom Poirotom. V roku 2015 je ale džob súkromného očka viac o sledovaní neverných manželov, ktorých stačí nafotiť zrkadlovkou a prežiť urevané scény ohrdnutých mileniek, ako o serióznej detektívnej práci. Našťastie, prvý prípad s Lulou Landry Strikea v londýnskych kruhoch preslávil, a preto bolo len otázkou času, kedy sa na scéne objaví zaujímavejší prípad.
Návšteva Leonory sa spočiatku javí opäť ako rutinná záležitosť. Jej manžel je už 10 dní nezvestný, ale podľa nej vlastne nejde o žiadnu záhadu. Owen Quine je výstredný spisovateľ a zmiznúť na niekoľko dní z domu nie je pre neho ničím výnimočným. Leonora je presvedčená, že sa nachádza v spisovateľskom brlohu, odkiaľ ho stačí len priviesť. Strike však nájde Quinea zavraždeného, a nielen že ide o brutálnu scénu, je ako vystrihnutá z jeho doteraz nevydaného rukopisu.
Hodvábnik je pomenovanie pre priadku morušovú, po lat. Bombyx mori, čo je aj názov Quineovho nevydaného diela. Ide o metaforu trpiaceho spisovateľa, ktorý musí absolvovať hotové muky, aby zo seba dostal to najlepšie, rovnako ako priadka morušová, z ktorej sa hodváb získava ponorením do vriacej vody.
Bombyx mori je hlavným kľúčom vyriešenia tejto záhady, napriek tomu, že ide o knihu, ktorú by som v reálnom živote ani nevzala do rúk. Je to divný fantazijný príbeh s ešte zvláštnejšími postavami, v ktorom stále niekto niekoho znásilňuje alebo ponižuje (a nie, nie je to v štýle 50 Shades).
No za postavami sa skrývajú reálni ľudia z Quineovho života – spisovatelia, vydavatelia, redaktori, a do deja sú zakomponované reálne informácie z ich života. Niet sa čo čudovať, že potenciálnymi podozrivými sú na začiatku všetci – vydanie tohto diela si nepraje ani jeden z nich.
Zasadenie detektívky do literárneho sveta je asi jej najväčším plusom. Pre mňa ako človeka, ktorý pracuje v kníhkupectve, sa svet autorov, vydavateľov, literárnych agentov, zdá veľmi blízky – určite oveľa viac ako svet celebrít a modeliek vo Volaní Kukučky. Spomínajú sa tu dokonca e-knihy a selfpublishing. A čo je hlavné, Cormoran sa snaží vyriešiť prípad pomocou interpretácie literárneho diela.
Uznávam, že aj dvojica Cormoran & Robin pôsobí v 2. diele zaujímavejšie a zladenejšie – a žiarlivý Robinin snúbenec dotvára peknú dynamiku. Napriek tomu som sa nemohla zbaviť dojmu, že postava mužného Cormorana ako osamelého vlka, je pre Rowlingovú len umelou štylizáciou. Našťastie, celkom dobre zvládnutou – je dostatočne uveriteľný a drámy jeho súkromného života pekne dokresľujú hlavnú dejovú líniu.
Hodvábnik je detektívka na úrovni. Ak chcete dať Rowlingovej v kabáte Roberta Galbraitha šancu, oplatí sa určite začať od tohto dielu.
Súťaž o knihu a poznámkový blok!
[contesthopper contest=“9370″]Ďakujem za zapojenie sa všetkým 212 súťažiacim :) Výhercu vyžreboval systém, a stal sa ním hlavac.ivan@ :) Gratulujem!
24 comments
Mne sa zase severské detektívky až tak veľmi nepáčia a doteraz nerozumiem tomu rozruchu okolo nich :) Radšej mám práve niečo takéto rozťahané a rozvláčne, takže každému podľa svojej chuti. Momentálne „lúskam“ Hořící drát od Deavera, čo je tiež detektívka na dlhšie trate (okolo 600 strán), ale ja si to užívam :)
A čo si už zo severských prečítala? :)
Vzhľadom k tomu, že ma to až tak neoslovilo, tak dosť málo. Na tieto si spomínam: Evino oko od Karin Fossum, Ostrov s majákem od Leena Lehtolainen, Dívka se sněhem ve vlasech od Ninni Schulman, Hypnotizér od Larsa Keplera, Ohnivý anděl a Poslední rituál od Yrsa Sigurdardóttir. A potom ešte Havranie dievča a Plameň túžby od Erik Axl Sund, aj keď to sa mi dosť páčilo a prečítam si aj tretí diel. Ešte by som možno dala šancu aspoň jednej knihe od Jo Nesbo, prípadne od Stiega Larsson. Prípadne, čo by si odporúčala?
Ináč zase na druhej strane sa mi iné žánre od severských autorov páčia. Taký Arto Paasilinna, Erlend Loe alebo Mika Waltari.
Z týchto som čítala Evino oko (páčilo), Hypnotizéra (páčilo menej).
Moje top sú určite Nesbo, Larsson, Michael Hjorth & Hans Rosenfeldt a Cilla Börjlind & Rolf Börjlind :)
Prosím si :-)
svoj e-mail treba vložiť hore do súťažného poľa nad tlačidlo „chcem súťažiť“ ;)
Veronikanovotnabaluchova@centrum.sk
svoj e-mail treba vložiť hore do súťažného poľa nad tlačidlo „chcem súťažiť“ ;)
helenroba@centrum.sk
svoj e-mail treba vložiť hore do súťažného poľa nad tlačidlo „chcem súťažiť“ ;)
dankanovotna50@centrum.sk
svoj e-mail treba vložiť hore do súťažného poľa nad tlačidlo „chcem súťažiť“ ;)
veľmi by ma potešila :D
svoj e-mail treba vložiť hore do súťažného poľa nad tlačidlo „chcem súťažiť“ ;)
Janktova@azet.sk
svoj e-mail treba vložiť hore do súťažného poľa nad tlačidlo „chcem súťažiť“ ;)
Milujem tento typ kniziek. Velmi by potesila :-)
Milujem tento typ kniziek. Velmi by potesila :-)
lucia7791@gmail.com
potešila by určite :-)
12sakura1@azet.sk
Velmi by som ju chcela
svoj e-mail treba vložiť hore do súťažného poľa nad tlačidlo „chcem súťažiť“ ;)
zdravím,prečo mi prišiel meil,po prihlásení do súťaže o knihu Hodvábnik,ked sa jedná o súťaž, ale prišla mi objednávka predplatného,aj ked ste nenapísali čo si vlastne predplácam…./upozorňujem-nič som neobjednávala/, čakám odpoved,dakujem.
To je len tak zvláštne automaticky preložený mail. Znamená to prihlásenie sa na odoberanie e-mailov z tejto stránky. Samozrejme, úplne bezplatne.
Idem to hneď upraviť, aby to nemýlilo :)