Kto nečíta, zaostáva IV. (najlepšie knihy za rok 2017)

tradične je tu každoročný výber z toho najlepšieho, čo som tento rok čítala. Sú v ňom najlepšie knihy za rok 2017, ktoré som už recenzovala, ale aj tie, ktoré som zrecenzovať nestihla. Kvôli prehľadnosti som ich dala do štyroch kategórií aj s krátkymi pokecom o tom, aký dojem na mňa zanechali aj s odstupom času.

Umenie

Jean-Michel Guenassia: Valčík stromov a oblohy

Vincent van Gogh je môj objav roka, narazila som na neho úplne náhodne v tejto knihe, ktorá je síce fikciou, ale založenou na jeho reálnom živote. Úplne náhodou som ju čítala pred cestou do Amsterdamu, kde sa moja láska k tomuto maliarovi ešte prehĺbila.

Fascinuje ma svojou nezlomnosťou a tým, že bol tak trochu blázon. Počas svojho života namaľoval cez tisíc obrazov, hoci to bolo finančne nákladné a hodnotou svojho umenia si bol istý len on sám a jeho brat, ktorý ho v maľovaní podporoval. Total vzor pre mňa, ktorá sa dokážem pre všetko nadchnúť, ale pri ničom dlho nevydržím.

Prečítala som si anotáciu a musela som si ju hneď bežať kúpiť. No veď posúďte: Marguerite je mladé dievča dusiace sa obmedzeniami končiaceho sa 19. storočia. Žije so svojím otcom – lekárom Paulom Gachetom – v Auvers-sur-Oise pri Paríži a sníva o tom, že bude maliarkou. Vo chvíli, keď plánuje útek do Ameriky však za jej otcom počas dusného leta prichádza Vincent van Gogh. Marguerite sa zamiluje a Jean-Michel Guenassia nám vo svojom najnovšom románe odhaľuje prekvapivý príbeh ich lásky. Čo ak doktor Gachet nebol verným a obetavým priateľom impresionistov, ale skôr márnomyseľným oportunistom? A čo ak jeho dcéra bola vášnivou a zamilovanou mladou ženou? Čo ak Vincent van Gogh vôbec nespáchal samovraždu? A čo ak sú niektoré z jeho obrazov vystavené v Muséed’Orsay falzifikátmi? Guenassia sa pýta a pôsobivým spôsobom hľadá odpovede v dobových dokumentoch a v prežívaní dospievajúcej ženy. Okrem portrétu jednej zakázanej lásky čitateľom ponúka aj príbeh konca storočia a obrovských zmien, ktoré predznamenávajú novú éru. Rovnako ako vo svojom najznámejšom diele Klub nenapraviteľných optimistov autor prepája silný príbeh s dokumentárnym základom. Oživuje tým najplodnejšie obdobie impresionizmu a vrhá nové svetlo na umelcove osudové dni.

A post shared by Monika Zbínová (@monicqa) on

Barbara Stok: Vincent

Na komiks o Vincentovi som narazila v Amsterdame, vo van Goghovom múzeu, ktoré ma totálne očarilo a veľmi som si tam chcela kúpiť niečo na pamiatku. Po zistení, že ho predávame aj my (a v češtine), to bol okamžitý nákup hneď po prílete domov.

Susie Hodge: Proč je v umění tolik nahých lidí? A další zásadní otázky o umění

Ako ste už možno pochopili, mám rada umenie, ale nepokladám sa za odborníka ani len na hocijakú malú oblasť. Moja potreba vzdelávania sa vo všetkom, čo ma baví, sa preto týka aj umenia. Z tejto roztomilej knižky som sa síce nenaučila nič (predsa len je to kniha pre deti), ale odporúčam ju všetkým s podobnou diagnózou.

Feel good

Antoine Laurain: Žena s červeným zápisníkem

Romantická jednohubka z parížskych ulíc má všetko, čo má správna oddychovka mať. Muž dobrodružne hľadá majiteľku stratenej kabelky podľa zápisníka s jej myšlienkami. Uznajte, ktorá z nás by sa nepotešila, keby muž urobil pre ňu aj omnoho menej? (moja recenzia)

knihy, láska, Paríž, #allyouneedisyou 📚♥️🇫🇷

A post shared by Monika Zbínová (@monicqa) on

Kelly Rimmer: Keď som ťa stratila

Tento rok som prečítala celkom veľa románov pre ženy, ale musím s potešením skonštatovať, že som sa pri žiadnom nenudila. Ak by som mala vybrať najlepší z nich, bol by to tento: kompozične prepracované, dobré dialógy a postavy, z ktorých každá má niečo za ušami. Konflikty existujú aj v tom najlepšom vzťahu a toto vôbec nie je zlý spôsob, ako získať do nich trochu nadhľadu. (moja recenzia)

Elena Ferrante: Neapolská sága

Všetci ju ospevujú, vychvaľujú a odporúčajú a ja nebudem výnimka. Stále mi ostáva prečítať štvrtý diel, no ten si nadelím až na jar, keď ju budem môcť s kávou v ruke čítať na balkóne. Tie knihy majú skrátka čosi do seba: buď vás nadchnú alebo nie, ale minimálne šancu aspoň prvému dielu by mal dať každý. (moja recenzia)

Inšpirácia

Natasha Courtenay-Smith: Blog za milión

Nie je veľa kníh, ktoré by ma nakopli tak ako Blog za milión. Som síce dlhoročná blogerka a od tejto knihy som čakala len typické americké motivačné kecy, ale bola som potešená, že obsahovali veci k veci a miesto čítania nasilu som si nielen podčiarkla asi milón vecí, ale ďalší milión zobrala k srdcu a začala aj aplikovať vo svojom blogerskom živote. Ak sa vás táto téma týka, určite #mustread. (moja recenzia)

Cal Newport: Hlboká práca

Ďalší príklad knihy, ktorá ma vyviedla z dlhodobého názoru, že motivačné knihy nemôžu priniesť veľký úžitok. Snáď nebude patetické, keď poviem, že táto kniha mi zmenila život, aj keď nie každý deň dokážem dodržiavať to, čo som sa vďaka nej naučila. Povinné čítanie pre všetkých, ktorí sú (aspoň do istej miery) pánmi svojho pracovného času. (moja recenzia)

Trilery

Simon Booker: Komu možno veriť

Úplne náhodná kniha, ktorú som si zobrala na týždňový pobyt v nemocnici. Čítala som ju tak nadšene, že som ju potom musela požičať tete na vedľajšej posteli a tá ju čítala s rovnakým zanietením ako ja a vďaka nej znovuobjavila dávno zabudnutú vášeň pre knihy. No povedzte, môže byť niečo lepšia reklama? (moja recenzia)

Guillaume Musso: Dievča z Brooklynu

Jedna z kníh, od ktorých nič nečakáte, a potom sa od nej nemôžete odtrhnúť. Vždy je mi ľúto, ak na takéto super knihy bez väčšieho proma nenarazí viac ľudí, preto ich aspoň odporúčam, kade chodím. (moja recenzia)

Harper Lee: Jako zabít ptáčka

Svetová klasika, dávno kúpená, dlho nečítaná, až raz prišiel ten deň, kedy som si povedala, že jej treba dať šancu. Jasné, nečíta sa ako to ako Dan Brown, ale celkom rýchlo pochopíte, prečo je dôležité takéto knihy čítať aj dnes. Obrovská škola tolerancie, silné postavy, hlboké myšlienky.

1 comment
  1. Mne sa kniha Blog za milion až tak nepáčila. Bolo tam aj vela zaujimavé, ale bolo tam zas aj vela strán, ktoré som preskakovala, lebo ma proste nebavili, nezaujimali, alebo som o tých temach mala už vela načítane z internetu. Hodnotila by som ju ako taký priemer.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like