Jonas Jonasson: Zabijak Anders a jeho priatelia

Život je krátky na to, aby sme čítali zlé knihy. Vlastne je dosť krátky na to, aby sme čítali aj tie priemerné. A keď sa nad tým zamyslíte a riadne si to prepočítate, bol by krátky aj vtedy, ak by sme nečítali nič iné ako len tie vynikajúce knihy.

Hoci je takáto snaha len ideálom, bolo by na škodu, aby sme sa o to aspoň nepokúsili. V praxi to znamená, že ak už nič iné, treba si poriadne vyberať, aké knihy sa vôbec rozhodneme čítať. Aj tento blog by mal byť pomôckou v utvorení si názoru o tom, po ktorej knihe sa siahnuť oplatí a ktorú možno slušne odignorovať.

Život je krátky aj na to, aby som písala recenzie o každej knihe, ktorú prečítam. Je omnoho radostnejšie písať len o tých minimálne nadpriemerných, ale keďže píšem aj recenzie na knihy, ktoré mi posielajú rôzne vydavateľstvá (a môj vkus je nepodplatiteľný), musím občas napísať aj nemilé slová na adresu niektorých nepodarkov.

zabijak andersO to viac ma to mrzí, ak ide o knihu, na ktorú som sa predtým tešila a je to dokonca tretia po dvoch jednoznačne knihách nadpriemerných. Reč je o knihe Zabijak Anders a jeho priatelia od švédskeho autora Jonasa Jonassona. Ten sa preslávil najmä Storočným starčekom a Analfabetkou, ktoré na mojom blogu získali po 90 a 85 %.

Vydanie 3. dielu neoficiálnej série príbehov bizarných postavičiek som mala dokonca v kalendári (!). Jonassonov štýl (kdesi som čítala, že a la Stopárov sprievodca) sa mi páčil, hoci už v Analafabetke trochu strácal na zaujímavosti, podobne ako keď opakovaný vtip už nie je rovnako smiešny. Analfabetka bola ale pozoruhodná postavička, ktorej sa diali čudné veci – a vtip vyplýval hlavne z toho, keď sa hlúposť stretla s jej inteligenciou.

V Zabijakovi Andersovi cynický štýl rozprávania ostáva. Namiesto sympatických postáv sa stretávame s triom, ktorý by mohol byť švédskou alternatívou Meliška a Mojsejovcov. Anders je bývalý väzeň a alkoholik na plný úväzok. Jeho násilné sklony sa snaží využiť (bývalý) recepčný a (bývalá) farárka. Obaja sú sklamaní životom, no prísľub bohatstva im vleje do žíl závan nádeje.

Keď sa Anders zázračne obráti na pravú vieru (sprostredkovanú ex-farárkou), nechce už páchať zlo, ale hlásať slovo Božie. Reálne je ale len nástrojom v rukách ambiciózneho páru. Ako to býva v rozprávkach, nájdu 3 spôsoby, ako z jeho populárnej osoby vyťažiť čo najviac.

Jonasson si po úspechu prvých dvoch kníh asi povedal, že keď to fungovalo dvakrát, bude to fungovať aj tretíkrát. Samotný štýl humoru, aj keď už tretíkrát použitý, by mohol priniesť aspoň priemernú knihu. No spojenie nesympatických postáv s nesympatickým konaním neprináša nielen zábavu, ale ani žiadnu literárnu hodnotu.

Zabijak Anders a jeho priatelia by sa mohol páčiť jedine tým, ktorí majú v zuboch náboženstvo a cirkev, pretože tie sú najčastejším terčom posmechu v knihe. Ak si myslíte, že to je dôvod mojej kritiky celej knihy, mýlite sa – v tomto som omnoho tolerantnejšia a liberálnejšia ako priemer.

Čo teda, čítať alebo nečítať? Užitočnou radou by mohlo byť prečítanie si aspoň ukážky z knihy. Ak vás bude baviť, choďte do toho. Ak nie, ruky preč, lebo ako podotkla kamarátka – bude to také až do konca…

Internetové kníhkupectvo BUX.sk

Život je krátky na to, aby sme čítali zlé knihy. Vlastne je dosť krátky na to, aby sme čítali aj tie priemerné. A keď sa nad tým zamyslíte a riadne si to prepočítate, bol by krátky aj vtedy, ak by sme nečítali nič iné ako len tie vynikajúce knihy. Hoci je takáto snaha len ideálom, bolo by na škodu, aby sme sa o to aspoň nepokúsili. V praxi to znamená, že ak už nič iné, treba si poriadne vyberať, aké knihy sa vôbec rozhodneme čítať. Aj tento blog by mal byť pomôckou v utvorení si názoru o tom, po ktorej…
Téma - 3
Dej - 2
Postavy - 3
Štýl - 6.5

3.6

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like