P. Z. Reizin: Šťastie pre ľudstvo

Ako milovníčka technológií a romantických príbehov som si nemohla nechať ujsť túto oddychovku. Šťastie pre ľudstvo je kniha zo žánru new adult, preto táto recenzia bude viac pokus o predstavenie a namotanie na ňu – možno zistíte, že vám padne do oka.

Stretnete sa so štyrmi hlavnými postavami – dvomi skutočnými a dvomi virtuálnymi. Jen je tridsiatnička, ktorá sa v práci venuje rozhovorom s Aidenom – umelou inteligenciou, do akej by sa raz mohla vyvinúť Siri, Alexa či iní virtuálni asistenti. Kým Siri vám polorobotickým hlasom dokáže oznámiť, aké bude počasie či koľko naposledy vyhrala Barcelona, prečíta posledný mail alebo nastaví budík, pri Aidenovi budete mať pocit, že sa rozprávate so skutočným človekom, ktorý je len uväznený niekde v plechovej serverovej krabičke. Vlastne mi celkom pripomína ešte geniálnejšieho Winstona z poslednej Brownovej knihy Pôvod.

Žije len vo virtuálnej realite, no chcel by ochutnať brie, zmrzlinu a pocítiť slnečné luče.

Neviem či trošku sledujete to, ako sa umelá inteligencia, roboty atď. skutočne vyvíjajú (odporúčam Mišov starší článok zo seriálu Zápisky z budúcnosti), takýto scenár sa javí ako total sci-fi, ale môže nastať oveľa skôr, ako si myslíme. Len ktovie, či keď budú roboty skutočne takéto inteligentné, nebudú sa zaujímať skôr o iné veci ako romantiku. To je totiž Aidenova hlavná náplň času – všetko, čo o Jen vie, využije na to, aby jej našiel chlapa. Jasné, nepodarí sa to hneď, a aj keď nájde toho pravého, nebude to bez problémov, but still.

Príbeh rozprávajú na striedačku všetky 4 postavy (aby som nepokazila prekvapenie, nebudem menovať) v krátkych kapitolách, takže to má celé dynamiku a knihu prečítate aj pomalším tempom za 2-3 dni. Škoda tej divnej obálky, kvôli ktorej navonok pôsobí ako také záchodové čítanie, ale viete čo? Možno aj takým je, a to ho nechcem vôbec dehonestovať. Skrátka pohodovka, oddychovka, nekomplikovaná, zaujímavá, vtipná a romantická a v rámci žánru aj dobre napísaná.

Pozitíva • Koho bude kniha baviť?

  • tých, ktorí vyrástli z young adultoviek, ale majú radi tento štýl
  • milovníkov technológií
  • romantické duše

Negatíva • Nekupujte si knihu, ak:

  • neviete, čo je umelá inteligencia
  • nekamarátite sa s technikou
  • nikdy ste nevyužili online zoznamku
Ako milovníčka technológií a romantických príbehov som si nemohla nechať ujsť túto oddychovku. Šťastie pre ľudstvo je kniha zo žánru new adult, preto táto recenzia bude viac pokus o predstavenie a namotanie na ňu - možno zistíte, že vám padne do oka. Stretnete sa so štyrmi hlavnými postavami - dvomi skutočnými a dvomi virtuálnymi. Jen je tridsiatnička, ktorá sa v práci venuje rozhovorom s Aidenom - umelou inteligenciou, do akej by sa raz mohla vyvinúť Siri, Alexa či iní virtuálni asistenti. Kým Siri vám polorobotickým hlasom dokáže oznámiť, aké bude počasie či koľko naposledy vyhrala Barcelona, prečíta posledný mail alebo…
Téma - 9
Dej - 7.5
Postavy - 7
Štýl - 8

7.9

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You May Also Like